سالانه حدود ۱۵ هزار نفر در اثر ابتلا به سرطان در افغانستان جان می‌دهند

حق نشر عکس SPL
Image caption تصویری از یک سلول سرطانی

بر اساس بررسی‌های تازه وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان، سالانه حدود ۲۰ هزار نفر در افغانستان به انواع سرطان مبتلا می‌شوند و از این میان حدود ۱۵ هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند.

فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه می‌گوید که دولت افغانستان برای رسیدگی به بیماران سرطانی یک مرکز ابتدایی مداوا در شفاخانه (بیمارستان) جموریت شهر کابل ایجاد کرده‌است.

وزیر صحت عامه افغانستان گفت که تا حالا وسایل مدرن برای درمان بیماران سرطانی وجود ندارد، ولی در بعضی مراکز شیمی درمانی بیماران سرطان انجام می‌شود.

آقای فیروز وعده داده که بزودی یک مرکز درمان سرطان پستان در شفاخانه استقلال در غرب کابل ایجاد خواهد شد.

به گفته آقای فیروز، در مقرره جدید این وزارت، داشتن مرکز تشخیص سرطان یکی از شرایط گرفتن مجوز برای شفاخانه‌های خصوصی در نظر گرفته شده.

وزیر صحت عامه افغانستان گفت که این کشور شماری از پزشکان افغان را به کشور چین فرستاده تا آموزش‌های بیشتر در زمینه درمان بیماری سرطان ببینند.

او گفت که به دلیل محدودیت‌های که آژانش بین المللی انرژی اتمی وضع کرده، افغانستان تاکنون فاقد مرکز شعاع درمانی است، ولی برای وارد کردن این دستگاه‌ها تلاش دارد تا شرایط آژانس را بر آورده کند تا بتواند این دستگاه ها را وارد کند.

آقای فیروز افزود که براساس بررسی این وزارت سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار از افغانستان برای درمان خارج می‌شود در حالیکه شمار زیادی از این بیماریها در افغانستان قابل علاج هستند.

او گفت که متاسفانه شمار زیادی از مردم افغانستان اعتماد خودر را به بخش بهداشت افغانستان از دست داده‌اند، در حالیکه سال گذشته حدود یک میلیون بیمار در بیمارستانهای سراسر افغانستان مراجعه کرده‌اند که از این جمله حدود ۹۰۰ هزار بیمار مداوا شده‌اند و فقط ۱۰۰ هزار در این بیمارستان ها مداوا نشده‌اند.

فردا روز جهانی مبارزه با سرطان است، مطالب بیشتر درباره سرطان در افغانستان را اینجا بخوانید.

تشخیص و درمان سرطان پستان در افغانستان دشواری‌های مبارزه با سرطان رحم و پستان در افغانستان