عبدالله عبدالله: امیدواریم گفت‌وگو با طالبان در شش ماه آینده آغاز شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای عبدالله چنددستگی در طالبان را عمیق خوانده و گفته این مساله، روند گفت‌وگوهای صلح را پیچیده ساخته است

دو روز مانده به سومین نشست گروه هماهنگی چهارجانبه برای آغاز گفت‌وگوهای صلح در افغانستان، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت این کشور گفته که امیدوار است این گفت‌وگوها در شش ماه آینده آغاز شود.

آقای عبدالله که برای یک دیدار رسمی در هند بسر می‌برد، این سخنان را در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری رویترز گفته است.

رئیس اجرایی حکومت افغانستان با اشاره به انشعاب در گروه طالبان، گفته که این موضوع ممکن است سبب شود که طالبان حاضر شوند تا دست از خشونت بردارند.

در ماه ژوئیه سال گذشته میلادی، نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان برای نخستین بار با یکدیگر دیدار و در مورد صلح در این کشور گفت‌وگو کردند اما پس از افشای خبر مرگ ملا محمد عمر، رهبر پیشین طالبان، روند این گفت‌وگوها متوقف شد.

گروه طالبان پس از ملا محمد عمر، به دو دسته عمده به رهبری ملا اختر محمد منصور و ملا محمد رسول تقسیم شده که در مواردی این دو گروه با یکدیگر درگیر هم شده‌اند.

آقای عبدالله در مصاحبه با رویترز اختلاف و چنددستگی در گروه طالبان را عمیق خوانده و گفته است که این موضوع، روند گفت‌وگوهای صلح را پیچیده ساخته است.

با این حال او گفته ممکن است گروه‌های در میان طالبان باشند که حاضر به گفت‌وگو با دولت و دست کشیدن از خشونت هستند.

آقای عبدالله همچنین تایید کرده که نهادهای امنیتی افغانستان با بخش‌های از طالبان که آماده دست کشیدن از خشونت هستند، تماس‌هایی داشته‌اند اما جزییات بیشتری ارائه نکرده است.

این در حالی است که تا به حال نه گروه طالبان به رهبری ملا اختر منصور و نه گروه انشعابی به رهبری ملا محمد رسول، حاضر به گفت‌وگو با دولت افغانستان نشده‌اند.

حدود دو هفته پیش، گروهی از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر که به ملا اختر منصور وفادار هستند، در نشستی به میزبانی موسسه پگواش در شهر دوحه، شرط‌هایی را برای آغاز مذاکرات صلح مطرح کردند.

خارج کردن نام رهبران این گروه از لیست سیاه سازمان ملل و حذف جوایز تعیین شده برای بازداشت یا از بین بردن آنها و آزادی طالبان زندانی از جمله این شرط‌ها بود.

روز شنبه آینده نیز قرار است سومین نشست گروه هماهنگی چهارجانبه، با هدف تلاش برای ازسرگیری مذاکرات صلح در افغانستان، در شهر اسلام‌آباد برگزار شود.

کشورهای افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین اعضای گروه هماهنگی چهارجانبه هستند.

آقای عبدالله به خبرگزاری رویترز گفته است که پاکستان، آمریکا و چین موافقت کرده‌اند تا از نفوذ خود برای ایجاد زمینه‌های ازسرگیری مذاکرات صلح در افغانستان استفاده کنند.