روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۸ دلو

حق نشر عکس EPA
Image caption دور سوم این نشست‌ها در اسلام‌آباد بود و دور چهارم در کابل خواهد بود

گروه هماهنگی چهارجانبه برای زمینه‌سازی گفت‌وگوهای صلح افغانستان، روی نقشه راهی که مراحل و گام‌های روند صلح این کشور را مشخص می‌سازد، به توافق رسیده‌اند.

نشست سوم اعضای گروه هماهنگی چهارجانبه که روز شنبه ۱۷ دلو (بهمن) در اسلام‌آباد برگزار شده بود، با انتشار اعلامیه‌ای مشترک پایان یافت.

سومین نشست چهارجانبه برای صلح افغانستان مهمترین عنوان مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۸ دلو/بهمن کابل است.

نشست صلح افغانستان

روزنامه افغانستان می‌نویسد اینکه در سومین دور نشست‌ چهارجانبه، اعضا توانسته‌اند بر سر نقشه راه به توافق برسند، گام بزرگی به شمار می‌رود.

افغانستان نوشته که شماری از شخصیت‌های سیاسی، کشورها و تحلیلگران بر این باور هستند که با شرکت دو قدرت بزرگ دنیا که در قضایای افغانستان و منطقه دخالت دارند، به احتمال زیاد که این گفتگوها به نتیجه می‌رسد.

افغانستان افزوده که اما دولت افغانستان در گفتگوهای صلح تجربه موفقی نداشته است.

با آنهم به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان نمی‌توان از اکنون در مورد آینده این گفت‌وگوها چیزی گفت و فقط باید منتظر بود.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که شدت گرفتن جنگ همزمان با گفت‌وگوهای صلح نشان می‌دهد که هنوز کشور پاکستان متعهد به آوردن صلح در افغانستان نیست.

آرمان ملی نوشته که "یکی از راه های متعهد ماندن پاکستان در مذاکرات صلح این خواهد بود که نهادهای امنیتی کشور به ویژه نهاد امنیت ملی در برابر توطئه ها و دخالت پاکستان عمل بالمثل کند."

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی، "هرگاه ضجه و آه و ناله پاکستانی‌ها بلند شود و درد و سوز حملات انتحاری را احساس کنند، آنگاه حکومت پاکستان مجبور خواهد شد که با افغانها مذاکره کند و تسلیم گفت‌وگوهای صلح شود."

روزنامه جامعه باز نیز می‌نویسد که زمانی‌ می‌توان به نتیجه گفت‌وگوهای صلح و اراده جدی پاکستان در تحقق صلح امیدوار بود که خاک پاکستان به قلمرو ممنوعه تروریسم تبدیل شود و سرزمین پاکستان عرصه آموزش، برنامه‌ریزی و مدیریت عملیات تروریستی در سطح منطقه و جهان نباشد.

جامعه باز همچنان نوشته که واکنش رسمی طالبان تاکنون بی‌اعتنایی به این گفت‌وگوها و تأکید بر پیش‌شرط‌هایی است که در حیطه مقدورات دولت افغانستان نیست.

با آنهم روزنامه جامعه باز تاکید می‌کند که فرصت زیادی برای به ثمر نشستن گفت‌وگوها نیست. با تغییر آب‌وهوا، فصل نبردهای خونین طالبان فرا می‌رسد و ادامه استمرار سردرگمی‌های موجود در گفت‌وگوهای صلح، چیزی جز فرارسیدن فصل نبرد نیست و این فرجام خوشی را برای گفت‌وگوهای کنونی نوید نمی‌دهد.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که خوش‌بینی‌های سران حکومت وحدت ملی برای پایان بخشیدن به طولانی ترین منازعه در این کشور بسیار ساده لوحانه است.

نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، از مرموز شدن گفت‌وگوهای صلح انتقاد کرده و نوشته که مردم باید در جریان روندی که به سرنوشت همه گره خورده است، قرار گیرند.

روزنامه اصلاحات نیز می‌نویسد که تا منافع کشورهای ذی نفع برآورده نشود صلحی در افغانستان نخواهد آمد زیرا جنگ افغانستان به شکل استخباراتی جریان دارد.