اعتراض‌ صدها بامیانی به نا امنی در راه‌های ارتباطی این ولایت

حق نشر عکس Chapqoo
Image caption تظاهرکنندگان خواستار تامین امنیت میسرهای ارتباطی ولایت بامیان شدند

صدها نفر در ولایت بامیان در مرکز افغانستان نسبت به افزایش نا امنی در راه‌های منتهی به این ولایت تجمع اعتراضی برپا کردند.

شرکت کنندگان در این تجمع اعتراضی مدعی شدند که در روزهای اخیر دها نفر از ساکنان این ولایت که از مسیر ولایت میدان وردک و پروان به ولایت بامیان سفر کرده‌اند در مسیر راه توسط افراد مسلح مخالف دولت ربوده شده‌اند.

آنان با سردادن شعار "دولت دولت امنیت امنیت" از دولت مرکزی افغانستان خواستند که برای تامین امنیت این مسیر اقدم کند.

شماری از معترضان که با بی‌بی‌سی صحبت کردند، بیان داشتند که افراد مسلح از افرادی که گروگان گرفته اند۱۰ الی ۳۰ هزار دلار درخواست می‌گنند، مبلغی که برای ساکنان ولایت بامیان که از ولایات فقیر افغانستان به حساب می‌آید، تامین این مقدار پول ناممکن است.

به گفته آنان در مواردی نیز خانواده‌های قربانیان برای نجات جان نزدیکان خود مجبور شده‌اند که تمام دارای خود را بفروشند.

تجمع کنندگان گفتند که تمام افراد گروگان گرفته شده در این مدت غیر نظامیان بودند.

معترضان گفتند که بارها این مشکل را با دولت مرکزی افغانستان مطرح کرده ولی دولت اقدامی نکرده است. آنان تهدید کردند در صورتیکه دولت به این موضوع رسیدگی نکند آنان در شهر کابل تجمع اعتراضی برپاخواهند کرد.

همچنین تظاهر کنندگان اعلام کردند که اگر اعتراض مدنی آنان نتیجه لازم را در پی‌نداشته باشد؛ مردم مجبورند برای تامین امنیت مسیر به اقدام های دیگری دست بزنند.

چندی قبل ساکنان شماری از ولسوالی‌های ولایت غزنی نیز از نا امن بودن مسیر ارتباطی این ولسوالی‌ها با مرکز ولایت شکایت داشتند.

به گفته مردم و مقامات امنیتی قبل از این، گروه طالبان و افراد مسلح غیرمسئول در فاصله ولسوالی جاغوری با مرکز و سایر ولسوالی‌ها مسلط بودند که مشکلات مشابه همانند آنچه در بامیان رخداده را برای مردم محل ایجاد می‌کردند.

دیروز، شنبه ۱۷ دلو(بهمن) مقام‌های محلی ولایت غزنی در جنوب افغانستان اعلام کردند که راه‌های ارتباطی ولسوالی‌های ناهور، جغتو، جاغوری، مالستان، اجرستان و رشیدان را با راه اندازی یک عملیات نظامی دوباره باز کرده‌اند.

حق نشر عکس Chapqoo