ولسوالی سنگین هلمند 'در آستانه سقوط به دست طالبان'

حق نشر عکس AFP Getty

بر اساس گفته‌های یک مقام نظامی افغان، ولسوالی کلیدی سنگین یک بار دیگر در آستانه سقوط به دست گروه طالبان قرار گرفته است.

این فرمانده که می‌خواهد نامی از او برده نشود به بی‌بی‌سی گفت که بیشتر مناطق ولسوالی سنگین همین حالا هم در کنترل طالبان است.

بر اساس گفته‌های این فرمانده، دولت افغانستان تنها چند کیلومتر مربع از سنگین را در کنترل دارد. این فرمانده هشدار می‌دهد که همان چند کیلومتر مربع هم حالا نزدیک به سقوط است.

اما مقام‌های ارتش و دفتر والی هلمند این اظهارات را رد می‌کنند.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند در صحبت با بی‌بی‌سی گفت که "تهدید جدی" متوجه سنگین نیست و برای امنیت این ولسوالی نیروهای کافی در آنجا فرستاده شده.

نزدیک به ۲۵ درصد نیروهای کشته‌ شده بریتانیایی در افغانستان، در دفاع از سنگین کشته شدند.

اما این فرمانده می‌گوید حتی در مرکز سنگین، نیروهای امنیتی افغان بر بخشی از نقاط کلیدی کنترل دارند و بقیه این شهر از جمله بازار در دست طالبان است.

در دسامبر سال گذشته گزارش‌هایی مبنی بر کنترل کامل طالبان بر این ولسوالی وجود داشت، اما دولت افغانستان نیروهای بیشتری به آنجا فرستاد.

مقام‎های دولتی همواره تاکید دارند که با وصف ادامه حملات از سوی گروه طالبان، سنگین در امان است.

ولی فرمانده‌ای که با بی‌بی‌سی صحبت کرده، تصویری متفاوتی از آنجا می‌دهد.

'نیروی پشتیبان نیامده'

او که از طریق تلفن با محفوظ زبید، خبرنگار بی‌بی‌سی صحبت می‌کرد، گفت که حملات متعدد بر بقیه مناطق تحت کنترل دولت از سوی طالبان ادامه دارد و در نتیجه شماری از سربازان افغان کشته شده‌اند.

بر اساس گفته‌های این فرمانده زمانی که طالبان به پایگاهی بنام صحرای یک حمله کردند، ۸ سرباز کشته شدند و ۹ تن دیگر آنها به دست طالبان افتادند. همچنین طالبان اسلحه و بقیه جنگ‌افزار‌های نیروهای امنیتی را در آنجا تصرف کردند.

این فرمانده می‌گوید: "دو پایگاه دیگر هم زیر تهدید هستند، اگر خدا نخواسته کمک نرسد، آن پایگاه‌ها هم سرنوشت صحرای یک را خواهند داشت."

این فرمانده ادعا می‌کند که هیچ نیروی پشتیبانی در جبهات هلمند نیامده و غذا و آذوقه هم نزدیک به تمام شدن است.

او می‌گوید: "چهار روز است که یک جسد همراه ماست، از هفته گذشته چهار زخمی با ماست، ده روز است که ما از پلیس محلی نان خشک وام می‌گیریم و تنها نان خشک می‌خوریم."

او همچنین می‌افزاید که رهبری نیروهای افغان از وضعیت خطرناک سنگین باخبر است: " فرماندهان ما از جمله فرمانده واحد ما و رئیس ستاد ارتش، همه می‌دانند."

در پاسخ، محمد رسول، فرمانده واحد ۲۱۵ ارتش افغانستان پذیرفت که بازار سنگین دست نیروهای طالبان است، ولی اضافه کرد که نیروهای ارتش در ولسوالی حضور دارند.

حق نشر عکس AP
Image caption تصویر از عملیات چند ماه پیش نیروهای افغان در سنگین

وضعیت بحرانی سنگین

وضعیت امنیتی سنگین در حالی رو به وخامت گذاشته است که نیروهای بین‌المللی حمایت و تعهدشان برای جنگ در سنگین را بیشتر کرده‌اند.

از یک سال به این سو نیروهای بین‌المللی حاضر در افغانستان بیشتر نقش پشتیبان را داشتند، ولی در هفته‌های گذشته، ناآرامی‌ها در سنگین پای این نیروها را دوباره به جنگ کشانده است.

ماه گذشته، در جریان عملیات مشترک با نیروهای افغان در هلمند، یک سرباز آمریکایی کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

فرمانده‌ای که با بی‌بی‌سی صحبت کرده، از خطراتی که متوجه او است، آگاه است و می‌گوید:" آنچه را من به شما می‌گویم خلاف قوانین ارتش است."

او می‌افزاید: "چنین صحبت‌هایی در میان نظامیان جرم است، ولی ما اینقدر بیچاره شده‌ایم."

چند هفته پیش، محمد جان رسولیار، معاون والی هلمند به دلیل نوشتن نامه سرگشاده به رئیس جمهوری افغانستان و به اشتراک گذاشتن آن در فیسبوک از کارش برکنار شد.

شکایات آقای رسولیار مشابه با شکایات فرمانده‌ای بود که با بی‌بی‌سی صحبت کرده است.

این فرمانده می‌گوید با وصف درخواست فوری او، دولت هیچ کاری برای کمک به آنها نکرده است.