روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۱۹ دلو

حق نشر عکس AP
Image caption ماموریت ژنرال جان کمبل در افغانستان به پایان رسیده است

ژنرال جان کمبل، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان می‌گوید هدف این است که اجازه داده نشود تا گروه طالبان بار دیگر در افغانستان به قدرت برسد.

او که در اولین نشست کمیسیون اجرای موافقت‌نامه امنیتی افغانستان و آمریکا همراه با معصوم استانکزی، سرپرست وزارت دفاع افغانستان صحبت می‌کرد، گفت که برای این منظور نیروهای آمریکایی از طریق موافقت نامه امنیتی به نیروهای امنیتی افغانستان یاری می‌رساند.

سخنان تازه ژنرال جان کمبل در مورد طالبان، سرپرستی نهادهای امنیتی و شدید شدن جنگ در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های دوشنبه ۱۹ دلو/بهمن کابل است.

سخنان تازه ژنرال کمبل

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که مردم افغانستان با این آرزو که پس از امضای قرارداد امنیتی، دشمن افغانستان دشمن آمریکا خواهد بود، امید بسیاری بستند.

اطلاعات روز نوشته که اما پس از امضای قرارداد، قندوز به‌دست طالبان سقوط کرد و اکنون بغلان و هلمند در شرف سقوط قرار دارند و شاهراه‌های این کشور زیر کنترل طالبان و دیگر گروه‌های چون داعش قرار دارد.

اطلاعات روز افزوده "مضحک این است که فرمانده ناتو می‌گوید اجازه داده نشود که طالبان به قدرت برگردند در حالی که گروه طالبان عملا مانند حکومت افغانستان قلمرو ویژه برای حاکمیت خود ایجاد کرده‌اند."

افزایش ناامنی‌ها در افغانستان

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که روز گذشته هم در ولایت بامیان و هم در ولایت قندو‌ز، در اعتراض به بی‌تفاوتی و بی‌برنامگی حکومت در تامین امنیت، اقدام به اعتراض مدنی و مسالمت‌آمیز کردند.

جامعه باز نوشته اما در جامعه‌ای که نظم اجتماعی، در وضع بدوی و بیگانه با ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی قرار دارد، اعتراض‌های مدنی هرگز به تحقق خواست‌ها و برآوردن مطالبات شهروندی منجر نخواهد شد.

روزنامه آرمان ملی نیز به شدید شدن جنگ در ولایت بغلان اشاره کرده و نوشته که معلوم نیست چرا روند تصفیه این مناطق به کندی به پیش می رود آنهم در شرایطی که پایه‌های برق همچنان سرنگون مانده اند و دولت به این مساله آنگونه که لازم است توجه نمی‌کند.

نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی همچنان از تفاهمنامه آتش بسی که در منطقه دند غوری این ولایت قبلا امضا شده بود، انتقاد کرده و نوشته که از آن زمان طالبان موجودیت خود را در این مناطق تقویت کردند و اینک چند ماه پس از آن است که دولت متوجه اشتباه شده و پیمان را نقض کرده و برای پاکسازی این مناطق دست به عملیات زده است.

سرپرستی نهادهای امنیتی

روزنامه افغانستان می‌نویسد که در جنگ افغانستان، پیروز در میدان جنگ نه بلکه در میدان سیاست مشخص می‌شود.

افغانستان نوشته که "منطقه، ولسوالی و ولایتی که به دست طالبان افتاده است، به خاطر نجنگیدن و ایستادگی نکردن سربازان افغانستان نبوده، بلکه به قاطعیت می‌توان گفت که به خاطر ناکارآمدی سیاستمداران و مسایل پشت پرده سیاست بوده است."

افغانستان افزوده که پیروزی در جنگی که وزارت دفاع کشور بیش از یک سال توسط سرپرست اداره می‌شود، ریاست امنیت ملی ماه ها توسط سرپرست اداره می‌شود، ناهماهنگی ها میان ادارات امنیتی بیداد می‌کند و سیاستمداران دچار اختلاف هستند، امکان ندارد.

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد که گزارش‌های دقیقی حاکی است که نورالحق علومی، وزیر امور داخله/کشور، از سمتش کنار می‌رود. با کنار رفتن او، حتما رئیس‌جمهوری در تفاهم با رئیس اجرایی شخص دیگری را به‌عنوان سرپرست وزارت داخله برمی‌گزیند.

۸‌صبح نوشته که تمام وزارت‌خانه‌های قوای مسلح با سرپرست اداره می‌شوند. روشن است که سرپرست اتوریته و وجهه یک وزیر برحال و دارای مشروعیت حقوقی و سیاسی را ندارد و یکی از عوامل بی‌نظمی‌ در صفوف نیرو‌های امنیتی، همین موضوع سرپرستی است.

۸‌صبح افزوده در شرایطی که جنگ در این کشور بیداد می‌کند و طالبان با دیگر گروه‌های مسلح برای بهار سال آینده برنامه‌ریزی می‌کنند، باید جدا تلاش شود تا داستان این سرپرستی ها به پایان برسد.