روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۲۱ دلو

ادامه ناامنی ها در افغانستان و مشکل بیکاری جوانان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۱ دلو/بهمن کابل است.

ناامنی ها در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز نوشته که جنگ و ناآرامی در هلمند و مهم‌تر از همه احتمال سقوط این ولایت به‌دست طالبان، سبب شده تا آمریکا نیروی بیشتری به این ولایت بفرستد.

اطلاعات روز نوشته که هلمند مانند برخی دیگر از ولایات کشور در یک سال گذشته شاهد تشدید جنگ و ناآرامی و ناظر حملات پی هم طالبان بوده است.

اطلاعات روز افزوده که آمریکا زمانی از ارسال نیروی تازه نفس به هلمند خبر می‌دهد که در هفته جاری برخی از فرماندهان جنگ در هلمند از سقوط قریب الوقوع ولسوالی سنگین به‌دست طالبان خبر داده بودند. اما این نیرو نقش جنگی ندارد بلکه در قالب مشاوره عمل خواهد کرد. به نظر نمی‌رسد آمریکا از طریق مشاوره بتواند جلو رشد طالبان را بگیرد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، مخالف سیاسی خواندن طالبان از سوی رئیس جمهوری و تلاش برای پیشبرد گفت و گوهای صلح، سبب شد که طالبان قوت گرفته و حملات شان را در بسیاری از ولایات افزایش دهند.

روزنامه اصلاح اما می‌نویسد که هر اقدامی در راستای تحکیم امنیت در افغانستان ستودنی است.

اصلاح نوشته که فرستادن نیروهای آمریکایی به هلمند در چارچوب تفاهمنامه امنیتی میان دو کشور صورت می‌گیرد.

روزنامه جامعه باز نیز می‌نویسد که طالبان بیش از هر‌وقت دیگر در ۱۴ سال گذشته شرورتر شده‌اند. به این دلیل که دامنه خرابکاری‌ها گسترده‌تر شده، تهدید‌ها تنوع بیشتر یافته‌اند و تأسیسات عمومی بیش از هر‌زمان دیگری با تهدید و ویران‌گری مواجه‌اند.

جامعه باز نوشته که در صورت ادامه وضعیتی‌ که هم‌اکنون جریان دارد، فرصت بازسازی در همه سطوح و بخش‌ها از دست می‌رود.

روزنامه آرمان ملی نیز در سرمقاله امروز خود به افزایش ناامنی‌ها در ولایت قندوز پرداخته و نوشته که اگر به وضعیت این ولایت توجه نشود خطر سقوط دوباره آن وجود دارد.

آرمان ملی نوشته که مایه تعجب این است که عملیات برای پاکسازی کامل ولایت قندوز از وجود طالبان دیر نپایید و به زودی متوقف شد.

آرمان ملی افزوده که دولت باید هر چه زودتر دست به کار شود و به حضور طالبان در حومه‌های شهر و ولسوالی‌های قندوز پایان بدهد و اجازه ندهد که فاجعه چند ماه پیش در این شهر دوباره اتفاق بیفتد.

معضل بیکاری در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح نوشته که گزارش‌های معتبر حاکی است که حدود پنجاه هزار بست خالی در ادارات دولتی وجود دارد، اما وزارت‌خانه‌ها نمی‌توانند به‌دلیل ناکارآمدی و اختلاف‌های درون‌جناحی حکومت وحدت ملی، این بست‌ها را به داوطلبی بگذارند.

۸‌صبح می‌نویسد که این وضعیت در حالی است که بیشتر جوانان تحصیل‌کرده بی‌کاراند و عده‌ای از این جوانان از فرط بی‌کاری و نبود درآمد، تن به دریا می‌دهند تا به کشورهای اروپایی برسند.

۸‌صبح افزوده که "خالی ماندن بست‌های دولتی معلول فساد اداری نیز است. برخی از وزیران و رئیس‌های ادارات، شماری از بست‌های کمبود خود را عمدا خالی نگه می‌دارند تا در فرصت مناسب آن را وجه‌المعامله قرار دهند و از نماینده‌ای یا متنفذی امتیاز به‌دست بیاورند."