مودی: آقای غنی تولدت مبارک! غنی: تولد من امروز نیست

حق نشر عکس PIB
Image caption آقای مودی و غنی در دسامبر سال گذشته

نارندرا مودی، نخست وزیر هند، روز جمعه ۱۲ فبروری (فوریه) از حساب توییترش به محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان پیام تبریک تولد فرستاد.

آقای مودی در این پیام کوتاه، برای رئیس جمهوری افغانستان آرزوی طول عمر، سلامتی و بهروزی کرده است.

حق نشر عکس .

آقای غنی که برای همایش امنیتی مونیخ در آلمان به سر می‌برد، در جواب به پیام نخست وزیر هند در توییترش نوشته است:" سلام از مونیخ آقای نخست وزیر. اگر چه تولد من در ۱۹ ماه می (مه) است، ولی با این حال، می‌خواهم از اظهارات صمیمانه شما سپاسگزاری کنم."

نخست وزیر هند ظاهراً به تاریخ تولد محمد اشرف غنی در سایت دانشنامه آزاد ویکی‌پدیا استناد کرده که تا پیش از این مکالمه توییتری، ۱۲ فبروری بوده است.

در نتیجه جستجوی نام 'محمد اشرف غنی' در گوگل ، تاریخ تولد او بر اساس داده‌های موجود در سایت ویکی‌پدیا ظاهر می‌شود که هنوز (تا زمان نوشتن این مطلب) همان ۱۲ فبروری است.

حق نشر عکس .
Image caption در مرحله نخست جستجو در گوگل تاریخ تولد حالا هم دوازدهم فبروری است اما در مرحله دوم یا در داخل متن، تاریخ تولد عوض شده است

اما صفحه معرفی آقای غنی در این دانشنامه، ساعاتی پس از گفتگوی توییتری او با نخست وزیر هند به‌روز شده و تاریخ تولدش از ۱۲ فبروری، به ۱۹ می تغییر کرده است. این تغییر، توسط یک کاربر ناشناس ویکی‌پدیا ایجاد شده و آی‌پی آدرس کامیپوترش نشان می‌دهد در شهر پونا هند است.

حق نشر عکس .

آقای مودی بیشتر از ۱۷ میلیون پیرو در فهرست توییترش دارد و یکی از فعال‌ترین رهبران جهان در توییتر محسوب می‌شود.

پاسخ آقای غنی به پیام تبریک نخست وزیر هند واکنش‌های جالبی عمدتاً از سوی کاربران هندی در توییتر در پی داشته است. یک کاربر توییتر در واکنش به تبریک زود هنگام او به آقای غنی، به ضرب‌المثل معروف هندی اشاره کرده و نوشته "در کار خیر نباید تاخیر کرد."

شماری هم با لحن کنایه‌آمیز از آقای غنی خواسته اند که از این پس تولدش را در ۱۲ فبروری تجلیل کند، نه در ۱۹ می.