برق شهر کابل بعد از سه هفته خاموشی 'امروز وصل می‌شود'

حق نشر عکس s
Image caption صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان با انتشار این عکس در صفحه فیسبوکش نوشته که کار ترمیم پایه‌های منهدم‌شده جریان دارد

شرکت برق افغانستان (برشنا) و مسئولان محلی ولایت بغلان گفته‌اند که خط انتقال برق وارداتی ازبکستان به کابل تا شام امروز وصل می‌شود.

عبدالستار بارز، والی بغلان به بی‌بی‌سی فارسی گفت که کارمندان شرکت برق با نیروهای امنیتی به منطقه دند شهاب‌الدین در شمال غرب شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان رفته‌اند.

او تاکید کرد کار برای وصل کردن خط انتقال برق در این منطقه به شدت جریان دارد و تا شام امروز (۳۰ دلو/بهمن) شهر کابل با برق وارداتی ازبکستان روشن خواهد شد.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت برق هم به بی‌بی‌سی گفت که کارمندان این شرکت از ساعت ۱۲ امروز کار اتصال خط برق را آغاز کرده و تا شب ۱۴۰ تا ۱۵۰ مگاوات برق به کابل خواهد رسید.

آقای توحیدی افزود که فردا جریان برق قطع خواهد شد تا بقیه برق وارداتی تا فردا شام به طور کامل به کابل انتقال یابد.

سخنگوی شرکت برق افغانستان گفت که اگر مشکل امنیتی پیش نیاید، تا چهار روز دیگر پایه‌های (دکل‌های) تخریب شده کامل بازسازی خواهد شد.

مقام‌های دولتی روز ۷ دلو اعلام کردند که گروه طالبان یک پایه برق را در دند شهاب‌الدین منهدم کرده است. این گروه چند روز پس از آن یک پایه برق دیگر را هم منهدم کرد..

گروه طالبان اعلام کرده که انهدام این پایه‌ها کار این گروه نبوده، اما نیروهای دولتی گفته‌اند که طالبان راه‌های منتهی به این پایه‌ها را مین‌گذاری کرده است.

از آن زمان برق کابل قطع شد و شرکت برشنا مقدار کمی نیروی برق محصول نیروگاه‌های آبی در شرق کابل و همچنین برق حرارتی را به صورت نوبتی در اختیار مناطق مختلف کابل قرار می‌داد.

حق نشر عکس DAB
Image caption با انهدام دو پایه برق در بغلان، شهر کابل از بیش از سه هفته پیش در تاریکی فرو رفته است،- عکس از شرکت برق