مقام محلی غور: طراح کشتن ۱۴ غیر نظامی بازداشت شد

Image caption ولایت غور به دلیل ادامه خشونتها در یک سال گذشته چندین بار خبر ساز شد

عبد الحی خطیبی، سخنگوی والی غور در مرکز افغانستان اعلام کرد که نیروهای امنیت ملی این ولایت مولوی عبدالرحمن، یکی از فرماندهان مشهور مخالف مسلح دولت را در ولایت غور بازداشت کرده‌اند.

به گفته او این فرد عصر دیروز، جمعه ۳۰ دلو(بهمن) زمانیکه وارد شهر فیروز کوه شد، شناسایی و بعدا در حالیکه قصد فرار را داشت، بازداشت شد.

آقای خطیبی گفت که این فرمانده مخالف یکی از سازماندهندگان قتل ۱۴ غیر نظامی است که در مرداد ماه سال گذشته از شهر فیروزکوه عازم کابل بودند. مینی بوس آنان در منطقه "بادگاه" در ۲۵ کیلومتری فیروزکوه متوقف و همه توسط افراد مسلح کشته شدند.

والی غور در آن زمان به بی‌بی‌سی گفته بود که طالبان چهارده مسافر مینی بوس از جمله یک نوعروس، خواهر و مادرش و داماد را به ضرب گلوله به قتل رسانده‌اند. ولی گروه طالبان بعدا اعلام کرد که این قتل کار آنان نبوده است.

Image caption مینی بوس آنان در منطقه "بادگاه" در ۲۵ کیلومتری فیروزکوه متوقف و همه توسط افراد مسلح کشته شدند

آقای خطیبی می‌گوید که این فرد اکنون در بازداشت است و بازجوی از وی ادامه دارد.

برخی منابع محلی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که این فرمانده مخالف دولت، بیمار بوده و برای مداوا به صورت پنهانی وارد شهر فیروز کوه شده بود.

مولوی عبدالرحمن، در روستاهای شمال فیروزکوه مرکز غور فعالیت داشت. مقام‌های دولتی غور او را به دست داشتن در حملات و فتواهای متعددی که به محکمه‌های صحرایی منجر شده، متهم می‌کنند.

به گفته مقام های محلی افراد گروه طالبان، این ۱۴ مسافر را براساس اسناد هویتشان از سایر مسافران جدا کردند. گفته می‌شود این ۱۴ نفر چون منسوب به قوم "هزاره" بودند کشته شدند و بقیه را آزاد کردند.