دانش‌آموزان در افغانستان: نامه رسان‌، نامه من دیر شد

Image caption دفتر مرکزی پست افغانستان گفته که در سال جاری نزدیک به چهار میلیون مراسلات پستی را به ۷۰ اداره در کابل را منتقل کرده‎است

انتقال اسناد رسمی دولت و کارنامه تحصیلی دانش آموزان افغانستان از طریق پست، دردسر جدی برای دانش آموزانی شده که برای ادامه تحصیل از یک مدرسه به مدرسه دیگر منتقل می‌شوند.

بر اساس تصمیم دولت در صورت منتقل شدن یک دانش‌آموز از یک مدرسه به مدرسه دیگر، اسناد تحصیلی توسط پست به مدرسه جدید فرستاده می‌شود. این کار ماه‌ها تا رسیدن به مقصد زمان می‌برد.

در افغانستان نزدیک به ۹ میلیون دانش‌ آموز مشغول تحصیل اند، ولی آمار دقیقی در مورد درصد دانش‌آموزانی که هرسال خواستار تغییر مکتب می‌شوند، روشن نیست.

وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان پذیرفته که اسناد تحصیلی دانش آموزان با تاخیر چندین ماهه به مقصد می‌رسد و حتی ناپدید می‌شود.

در اداره پست در منطقه کارته چهار در غرب کابل یک دختر دانش آموز برگه در دست منتظر است تا از کارمند اداره پست بخواهد که به مکتوب وزارت معارف پاسخ دهد.

خانم نادره دو ماه است که به دنبال مدارک تحصیلی خود، مسیر شهر غزنی به کابل را طی کرده‌ است؛ مسیری که حدود ۱۳۰ کیلومتر از کابل فاصله دارد و ناامن است. او نمی‌داند که مدارک تحصیلی او در کدام اداره خاک می‌خورد.‌

نادره می‌گوید: "دو و نیم ماه پیش سه پارچه (مدرک تحصیلی) خود را به لیسه (دبیرستان) سراب غزنی بردم اما هنوز اسناد من به مکتب نرسیده، پسته خانه را گشتم ولی اسنادم را پیدا نتوانستم."

نادره در ماه عقرب (آبان) از مدرسه یوسف بانگی در کابل، خواستار انتقال به مدرسه سراب غزنی شد، ولی تاکنون مدارک او به غزنی نرسیده‌است.

این دانش آموز اکنون از این اداره پست به اداره پست دیگر سرگردان است تا ببیند که مدارک تحصیلی او در کجا گیر مانده‌است.

حدود ۲۵ پست خانه در نقاط مختلف کابل و ۳۴ پست خانه در ولایت‌های مختلف افغانستان نامه‌ها و بسته پستی شهروندان افغانستان را انتقال می‌دهند.

حق نشر عکس afghanistanpost
Image caption در افغانستان، ارتباطات نوین پستی، برای اولین بار در زمان امیر شیرعلی خان (دهه ۱۸۶۰ میلادی) بوجود آمد

سید واسع، مدیر دسته بندی و تبادله پستی؛ در شرکت افغان پست می‌گوید، نامه‌های رسمی و غیر رسمی مشتریان اداره پست بیشتر از ۴۸ ساعت در پست‌خانه‌ها نمی‌ماند.

او می‌گوید مدارک تحصیلی شاگردان مدارس همه روزه به اداره‌های معارف جهت طی مراحل ارسال می‌شود.

این مسئول اداره پست می‌گوید: "ما روی سه اصل کار می‌کنیم. اول، سرعت که باید مراسلات (نامه ها) را به موقع انتقال بدهیم. دوم، محرمیت اسناد است که باید کسی از محتویات بسته‌ها چیزی نداند. سوم، مصئونیت مراسلات است که سالم در اختیار دریافت کننده قرار گیرد."

عبدالسمیر، دانش آموز دیگر افغان که از مدرسه‌ای در کابل به ولایت پروان در همسایگی کابل منتقل شده، نیز با همین مشکل مواجه شده‌است. او حالا آزمون کنکور را در پیش دارد اما سوابق آموزشی‌اش هنوز به مدرسه جدید نرسیده است.

او گفت: "سه بار به ریاست معارف شهر کابل آمدم، برایم گفتند که صبر کنید ما می‌فرستیم، رفتم و امتحان سالانه مکتب (مدرسه) را سپری کردم. حالا مدیر مکتب چند بار برایم تلفن کرده که اسنادتان نرسیده و اگر سوابق تعلیمی‌ام به مکتب نرسد از امتحان کنکور می‌مانم."

کبیر حقمل، مسئول مطبوعاتی وزارت آموزش و پرورش افغانستان، می‌گوید که این تصمیم بخاطر جلوگیری از جعل و دست کاری سوابق، توسط خود دانش آموزان، گرفته شده بود.

آقای حقمل می‌گوید که تصمیم برای ارسال سوابق تحصیلی شاگردان مدارس در زمانی گرفته شده که بروکراسی به این حد نبود.

به گفته او، بروکراسی بیش از حد در اداره های پست، وزارت آموزش و پرورش را نیز با چالش مواجه کرده است.

در افغانستان، ارتباطات نوین پستی، برای اولین بار در زمان امیر شیرعلی خان (دهه ۱۸۶۰ میلادی) بوجود آمد.

در آغاز یک چاپارخانه در بالا حصار کابل تاسیس شد و تا مدتی تنها مرکز نقل و انتقال نامه در افغانستان بود.

پست خانه مرکزی در سال جاری نزدیک به چهار میلیون مراسلات پستی را به ۷۰ اداره در کابل منتقل کرده‎است.

اما چالش عمده این اداره کمبود پستچی و آدرس‌های نامشخص دریافت کنندگان بسته‌های پستی عنوان می‌شود.