گروه چهارجانبه: مذاکره رو در رو با طالبان تا کمتر از ده روز دیگر آغاز می‌شود

حق نشر عکس MoFA
Image caption نشست چهارجانبه روز سه شنبه در کابل برگزار شد

دور نخست گفت‌وگوهای صلح رو در رو دولت افغانستان با طالبان، قرار است در هفته اول ماه مارچ (مارس) در پاکستان برگزار شود.

پس از پایان نشست چهارم گروه کاری صلح افغانستان که در کابل، جزئیات توافق به دست آمده میان شرکت کنندگان این نشست، در خبرنامه مشترکی از سوی دولت افغانستان به رسانه‌ها فرستاده شد.

در این خبرنامه گفته شده که شرکت کنندگان نشست کابل از "گروه‌های مختلف طالبان" و دیگر گروه‌های درگیر در جنگ می‌خواهند که نمایندگان با صلاحیت خود را برای شرکت در نخستین مذاکره رو در رو با دولت افغانتسان، معرفی کنند.

نشست چهارم گروه کاری چهارجانبه صلح افغانستان، با حضور نمایندگانی افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا صبح روز سه شنبه، چهارم حوت (اسفند) در کابل برگزار شد.

گروه کاری صلح افغانستان تاکنون چهار نشست در کابل و اسلام‌آباد برگزار کرده که در هیچ‌یک از آنها، نماینده‌ای از گروه طالبان، به عنوان طرف اصلی جنگ در افغانستان حضور نداشت.

گروه طالبان تاکنون واکنشی به خواسته‌های مطرح شده در خبرنامه نشست کابل و احتمال یا عدم احتمال حضور آنها در مذاکرات ماه مارچ نشان نداده است.

در گفت‌وگوهای روز سه‌شنبه، حکمت کرزی، معاون وزارت خارجه افغانستان، اعزاز احمد چودری، معاون وزیر خارجه پاکستان، یاو جینگ سفیر چین در افغانستان و دیوید لیندوال کاردار سفارت آمریکا در کابل حضور داشتند.

در خبرنامه گروه همکاری همچنین آمده که توافق شده است تا یک گروه کاری از افغانستان و پاکستان به منظور گفتگو و کسب حمایت علمای دینی در دو کشور ایجاد شود.

قرار شده است که این گروه کاری از علمای دینی در دو کشور بخواهد تا علیه خشونت و جنگ در افغانستان فتوا بدهند و حمایت خود را از روند صلح به رهبری دولت افغانستان اعلام کنند.

در این خبرنامه همچنین آمده است که نشست پنجم گروه کاری چهارجانبه، درپی مذاکرات رو در رو با طالبان برگزار خواهد شد.

صلح افغانستان به دست پاکستان، چین و آمریکاست؟