نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از یک و نیم سال، به تفصیل اعلام شد

حق نشر عکس AFP Getty Images
Image caption رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت اعلام تفصیلات نتایج انتخابات، دَین بر این کمیسیون بود

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان پس از گذشت نزدیک به یک و نیم سال از روز اعلام نتایج انتخابات، تفصیلات این نتیجه را امروز اعلام کرد.

احمد یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات امروز در یک نشست خبری گفت: "ما نتایج انتخابات را در یک کاپی سی دی به هر دو نامزد داده بودیم. آن وقت نتایج تفصیلی را اعلام نکردیم چون هر دو نامزد انتخابات توافق کرده بودند که به خاطر منافع علیای کشور، نتایج اعلام نشود. ما هم به خاطر منافع علیای کشور به این پیشنهاد احترام گذاشتیم. امروز اعلام می کنیم چون این یک دَین برای کمیسیون بود."

کمیسیون مستقل انتخابات به تاریخ ۳۰ شهریور سال ۱۳۹۳ محمد اشرف غنی را رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد.

اعلام نتایج انتخابات در آن روز بدون جزئیات صورت گرفت.

اما امروز آقای نورستانی اعلام کرد که پس از باطل شدن آرای تقلبی، در انتخابات سال ۱۳۹۳ آقای غنی بیش از ۳.۹ میلیون رای؛ ۵۵.۲۷ درصد آرا و آقای عبدالله بیشتر از ۳.۱ میلیون رای؛ ۴۴.۷۳ درصد آرا را بدست آورده بودند.

به گفته وی، از مجموع آرای باطل شده، ۳۳ درصد آن مربوط به آقای عبدالله و ۶۷ درصد دیگر آن مربوط به آقای غنی بوده است.

اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که این کمیسیون متهم به مدیریت ناسالم این انتخابات شده است.

به فرمان ریاست جمهوری و پیشنهاد کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی افغانستان، کمیته گزینش اعضای جدید کمیسیون انتخابات نیز تشکیل شده است اما به دلیل رد شدن اصلاحات در قانون انتخابات از سوی مجلس نمایندگان، کار این کمیته با مشکل رو به رو شده است.

تشکیل حکومت وحدت ملی

به روز سی ام شهریور ماه سال گذشته، ساعاتی قبل از اعلام نتیجه انتخابات از سوی آقای نورستانی، هردو نامزد در حضور رئیس جمهوری آن زمان آقای حامد کرزی، رهبران جهادی و دیپلماتهای خارجی، توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی را امضا کردند.

این دو نامزد توافق کردند که نتایج انتخابات بدون ذکر جزئیات آماری از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شود.

به اساس این موافقتنامه نامزدی که بیشترین رای را به دست آورد رئیس جمهوری شد و پست ریاست اجرایی در اختیار تیم نامزد دیگر قرار گرفت.

ادعاها و سر و صداهای زیاد از تقلب‌های گسترده در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، سبب شد دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان با پادرمیانی جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، با یکدیگر بر تشکیل یک حکومت مشترک توافق کنند.