روسیه ۱۰ هزار کلاشنیکوف به نیروهای امنیتی افغان داد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان امروز، چهارشنبه ۵ دلو (اسفند) ۱۰ هزار کلاشنیکوف را از سفیر روسیه در کابل تحویل گرفت.

او در مراسمی که به این منظور برگزار شده بود گفت که این کمک برای افغانستان اهمیت سیاسی دارد و درخور توجه خاص‌است.

به گفته آقای اتمر افغانستان و روسیه تهدیدهای مشترک دارند. زیرا تروریسم بین‌المللی برای تمامی کشورهای منطقه و روسیه تهدید جدی به حساب می‌آید.

الکساندر مانتیتسکی، سفیر روسیه در افغانستان در این مراسم گفت که کشورش خواهان افغانستان آزاد و بی طرف است.

او افزود که روسیه در سالهای گذشته با آمریکا و ناتو درباره مسایل افغانستان همکاری کرده و کارهای زیادی نیز برای افغانستان انجام داده است.

به گفته سفیر روسیه این کشور تاکنون ۶۳ هلیکوپتر MI-۱۷ به افغانستان کمک کرده و همچنین قطعات هلیکوپترهای MI-۳۵ را در اختیار افغانستان قرار داده و به نیروهای فنی افغانستان نیز در این زمینه آموزش لازم را داده‌است.

مشاور امنیت ملی آقای غنی در این نشست همچنین گفت که براساس ارزیابی‌های انجام شده، سال آینده خورشیدی، سال دشواری برای افغانستان خواهد بود.

آقای اتمر با ابراز امیدواری از روند صلح افغانستان گفت:" آنهایی که علیه ملت می‌جنگند و شهروندی افغانستان را دارند خواست ما این است که از جنگ دست بکشند. ولی آنانی که به جنگ ادامه می‌دهند دولت افغانستان برنامه مصالحه با آنها نخواهد داشت."

به گفته او "تروریست‌های ازبیکستان، ترکستان شرقی و لشکر طیبه، افغان نیستند" و همکاران داخلی این گروه نیز با نیروهای‌ امنیتی و دفاعی افغانستان روبرو خواهند بود.

آقای اتمر با اشاره به این که افغانستان محتاطانه به روند صلح این کشور امیدوار است، گفت که باید منتظر بود که گفتگوی صلح باعث قطع خشونت و از بین رفتن پناهگاه تروریستان می‌شود و یا نه؟

او گفت که از حزب اسلامی به رهبری حکمتیار نیز دعوت شده تا به روند صلح بپوندد.