غنی دستور داد برای سردار محمد داوود آرامگاه ساخته شود

Image caption محمدداوود در کودتای نظامی ۲۶ سرطان (تیر) ۱۳۵۲ به قدرت رسید

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دستور داده که برای سردار محمدداوود، نخستین رئیس جمهوری تاریخ این کشور آرامگاه ساخته شود.

وبسایت دفتر ریاست جمهوری خبر داده که آقای غنی این دستور را دیروز (۹ حوت/اسفند) در دیداری با محمدنادر نعیم، پسر برادر محمد داوود و شماری از سران قومی ولایت قندهار صادر کرد.

به گزارش این وبسایت، آقای غنی گفته که دولت ادای احترام و عزت" به محمدداوود را به عنوان رئیس جمهوری پیشین، "وظیفه و مسئولیت" خود می‌داند.

رئیس جمهوری افغانستان افزوده که علاوه بر پولی که دولت در اختیار کمیسیون ویژه‎ای قرار می‌دهد، ۲۰ هزار دلار نیز از پول شخصی خود می‌پردازد.

سردار محمدداوود در یک کودتای نظامی، در ۲۶ سرطان (تیر) ۱۳۵٢، قدرت را از محمدظاهر، شاه پیشین گرفت و نظام شاهی را به جمهوری تبدیل کرد، اما به نظر بسیاری، از "جمهوریت" در این نظام خبری نبود.

او پیش از آن ده سال از ۱۳۳۲ تا ۱۳۴۲ به عنوان نخست‌وزیر کار کرده بود و آزادی نسبی را که در زمان نخست‌وزیری شاه محمود، عمویش به میان آمده بود، از بین برد.

حق نشر عکس .
Image caption تلاش‌ها برای ساخت آرامگاه حبیب‌الله کلکانی هم ادامه دارد

از سردار محمدداوود به عنوان یکی از قدرتمندترین زمامداران افغانستان در قرن بیستم یاد می‌شود و این امر اشاره به قدرت گسترده‌ او هم در زمان نخست‌وزیری‌ و هم در زمان ریاست جمهوری او دارد.

او در روز کودتای هفتم ثور (اردیبهشت) ۱۳۵۷، به همراه اعضای خانواده‌اش به دست کودتاچیان حزب دموکراتیک خلق کشته شد و سی سال بعد (١٣٨٧) با شناسایی بقایای اجسادشان در شرق کابل، دولت آنها در مراسمی رسمی در تپه‌ای در غرب کابل به خاک سپرد.

اشرف غنی در حالی دستور ساخت آرامگاه او را صادر کرده که شماری از فعالان مدنی و سیاسی در افغانستان، برای ساخت آرامگاهی برای حبیب‌الله کلکانی، امیر پیشین افغانستان تلاش می‌کنند.

حبیب‌الله کلکانی سلطنت امان‌الله خان دیگر پادشاه افغانستان را در ۱۳۰۸ سرنگون کرد، ۹ ماه بعد محمد نادر، عموی سردار محمدداوود او را از قدرت برانداخت و خودش را اعدام کرد.

طرفداران امیر حبیب‌الله کلکانی از دولت افغانستان خواسته‌اند که نسبت به کلکانی و محمدداوود به عنوان دو زمامدار پیشین کشور برخورد یک‌سانی داشته باشد.