رئیس شورای صلح افغانستان: جنگ با طالبان را نه مفید و نه جایز می‌دانستم

Image caption آقای گیلانی به تازگی ریاست شورای عالی صلح افغانستان را به عهده گرفته است

سید احمد گیلانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان در یک گفت‌وگوی اختصاصی با بی‌بی‌سی فارسی و پشتو، گفته است که او جنگ با طالبان را "مفید و جایز" نمی‌دانسته و به طالبان نیز بارها توصیه کرده بوده که دست از جنگ بکشند.

آقای گیلانی که از رهبران پیشین جهادی افغانستان است و به تازگی ریاست شورای ٥٠ نفره صلح را به دست گرفته، گفته که حزب او هیچ‌گاه با طالبان طرف نبوده و با این گروه درگیر نشده است و دلیل این کار عقیده و باور خود او بوده است.

شورای عالی صلح افغانستان در سال ١٣٨٩ با هدف زمینه‌سازی برای گفت‌وگو و صلح با مخالفان مسلح دولت این کشور ایجاد شد.

آقای گیلانی همچنین در مورد نقش پاکستان در روند صلح افغانستان و نفوذ این کشور بر طالبان گفت که نقش پاکستان به اندازه‌ای که افغان‌ها باور دارند و رسانه‌ها تبلیغ می‌گویند، نیست.

مقام‌های افغان همواره گفته‌اند که پاکستان بر طالبان و شبکه حقانی که علیه دولت افغانستان می‌جنگند، نفوذ دارد و می‌توانند نمایندگان این گروه‎‌ها را سر میز مذاکره با دولت افغانستان حاضر کند.

آقای گیلانی با اشاره به اینکه بیشتر رهبران‌ طالبان در دوران جهاد همراه او بودند و اکنون نیز با او در ارتباط مستقیم و غیرمستقیم هستند، ابراز امیدواری کرده طالبان از ماموریت جدید او "خرسند" باشند.

او گفته که به عنوان رئیس شورای عالی صلح یک‎جانبه کار نخواهد کرد و مشکلات و خواسته‌های هر دو طرف را در نظر خواهد گرفت.

هر چند گروه هماهنگی چهارجانبه روند صلح افغانستان در تازه‌ترین نشست خود در کابل، هفته اول ماه مارس را به عنوان تاریخ شروع مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و مخالفان مسلح تعیین کردند اما آقای گیلانی گفته که برقراری صلح کاری زمان‌گیر و دشوار است و مشخص کردن تاریخ برای این گفت‌وگوها آسان نیست.

رئیس شورای عالی صلح افغانستان گفت که هفته اول مارس در جریانی تعیین شده که آن را دیگران آغاز کرده‌اند و او دخالتی نداشته است.

از آقای گیلانی به عنوان فردی یاد می‌شود که رابطه نزدیکی با پاکستان دارد. او می‌گوید که از دوران جنگ علیه شوروی سابق با پاکستان رابطه داشته و روی این رابطه برای تامین صلح در افغانستان حساب می‌کند.

آقای گیلانی همچنین گفته است: "ما باید ممنون پاکستان باشیم که در دوران جهاد ما را یاری کرد و به همکاری آنها شوروی سابق را شکست دادیم. امیدواریم پاکستان در قضایای [امروز] افغانستان نیز نقش خوبی ایفا کند. صلح به نفع هر دو کشور است."

پیشتر گزارش‌هایی منتشر شده بود که دولت افغانستان نام ده نفر از رهبران طالبان را برای شرکت در گفت‌وگوهای رودرروی صلح پیشنهاد کرده است اما رئیس شورای عالی صلح می‌گوید که او چنین کاری نکرده و تا امروز هر اقدامی که شده به دولت این کشور مربوط بوده است.