نتیجه یک نظرسنجی: بیشتر نمایندگان مجلس افغانستان اصلاحات انتخاباتی را ضروری می‌دانند

Image caption انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری افغانستان با ادعای تقلب‌های فراوان همراه بود

نظرسنجی تازه نهاد "دموکراسی بین‌الملل" نشان می‌دهد که ۹۲ درصد نمایندگان شورای ملی افغانستان به این باورند که پیش از برگزاری هر انتخاباتی، باید اصلاحات انتخاباتی در این کشور اعمال شود.

این نظرسنجی که در ماه میزان و عقرب صورت گرفته، امروز پنج شنبه، ۱۳ حوت (اسفند) در کابل منتشر شد.

سید اختر سادات، مسئول بخش تحقیق نهاد دموکراسی بین‌الملل می‌گوید در این نظرسنجی ۲۱۵ نماینده از جمله ۴۶ عضو مجلس سنا اشتراک داشتند و ۳۲ درصد اشتراک‌کنندگان نمایندگان زن بودند. نمایندگان پاسخگو در این نظرسنجی از ۳۴ ولایت افغانستان بودند.

به گفته او، ۷۶ درصد پاسخ‌دهندگان در این نظرسنجی به این باور بودند که نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ بازتاب‌دهنده خواست رای‌دهندگان نبوده و ۸۱ درصد به این باور بودند که مردم دیگر به کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان اعتماد ندارند.

آقای سادات می‌گوید ۹۲ درصد نمایندگان شورای ملی افغانستان می‌گویند پیش از برگزاری هر انتخاباتی در افغانستان باید اصلاحات انتخاباتی در این کشور تطبیق شود.

همچنین ۷۶ درصد پاسخ‌دهندگان خواهان اصلاحات در چهارچوب حقوقی نظام انتخابات شده‌اند.

نمایندگان شورای ملی افغانستان همچنین برای بهبود روند انتخابات، به اصلاحات در ساختار رهبری کمیسیون‌های انتخاباتی، ثبت‌نام رای‌دهندگان، تغییر در حوزه‌های انتخاباتی و تغییر در سیستم انتخاباتی تاکید کرده‌اند.

این نمایندگان برای کم شدن میزان تقلب در انتخابات، برگزار نشدن انتخابات در مناطق ناامن، باطل شدن کارت‌های انتخاباتی موجود و حضور نمایندگان بین‌المللی در کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی را پیشنهاد کردند.

به گفته آقای سادات، اکثر نمایندگان شورای ملی، مسئولان فعلی کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان را مانع بزرگی در راه اصلاحات انتخاباتی دانسته اند.

حکومت‌داری ضعیف در افغانستان

آقای سادات می‌گوید بر اساس نظرسنجی صورت گرفته، نمایندگان به ترتیب ناامنی، حکومت‌داری ضعیف، بیکاری و فساد اداری را بزرگترین مشکلات افغانستان در سطح ملی می‌دانند.

به گفته او حکومت‌داری ضعیف در سال ۲۰۱۲ در نظرسنجی قبلی این نهاد، به نظر نمایندگان شورای ملی جزو بزرگترین مشکلات افغانستان نبود.

ذکریا بارکزی، رئیس نهاد دموکراسی بین‌الملل نیز می‌گوید که آنها در نتیجه این نظرسنجی دریافته‌اند که اعتماد به حکومت وحدت ملی بسیار کاهش یافته است.

به گفته آقای بارکزی از میان تمام اشتراک‌کنندگان در نظرسنجی، تنها هفت درصد گفته‌اند حکومت افغانستان در جهت درست در حرکت است.

تنها ۳۱ درصد اشتراک٢کنندگان در نظرسنجی از عملکرد رئیس جمهوری و تنها ۲۱ درصد از کارکرد رئیس اجرایی افغانستان راضی هستند.

همچنین اکثریت مطلق نمایندگان پارلمان در این نظرسنجی بر این باورند که وضعیت امنیتی در ولایات‌شان نسبت به سال گذشته به شدت خراب شده است و آنها به خصوص از حضور گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش نگران هستند.

نهاد دموکراسی بین‌الملل از سال ۲۰۰۹ به این سو برای تقویت نظام انتخاباتی افغانستان کار می‌کند و نظرسنجی‌هایی را در عرصه‌های اجتماعی نیز انجام داده است.