اوباما اراده نیروهای امنیتی افغان در جنگ با تروریسم را ستود

حق نشر عکس Reuters
Image caption عکس از آرشیو

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در یک صحبت ویدئویی با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان عملکرد و اراده نیروهای امنیتی افغان در جنگ با تروریسم را ستایش کرده است.

ریاست جمهوری افغانستان، در حساب رسمی خود روی توییتر نوشته است که این گفت‌وگو روز جمعه، ١٤ حوت (اسفند)، و با حضور عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان و جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا انجام شده است.

به گفته ریاست جمهوری افغانستان، دو طرف در این تماس ویدئویی در مورد امنیت، حکومتداری و روند صلح در افغانستان گفت‌وگو کردند.

آقای اوباما با اشاره به پیشرفت‌هایی که افغانستان در زمینه امنیت و حکومتداری داشته، گفته است که در نشست‌های آینده ناتو در بروکسل و ورشو، به نمایندگی از افغانستان رایزنی خواهد کرد.

رئیس جمهوری افغانستان نیز گفته که آنها توانستند تا پایان سال ٢٠١۵، نیروهای وفادار به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در شرق افغانستان به عقب برانند.

او همچنین گفته که نیروهای امنیتی افغانستان با شجاعت می‌جنگند و با وجود تلاش‌های بسیار طالبان، این گروه موفق نشده تا دستاورد استراتژیکی در این کشور داشته باشد.

آقای غنی با اشاره به تاثیر ضعف نیروی هوایی بر عملکرد نظامیان افغان، از آمریکا به خاطر کمک به احیای نیروی هوایی افغانستان تشکر کرده است.

دولت آمریکا به تازگی چهار فروند هواپیمای جنگی از نوع A-۲۹ را به نیروهای هوایی افغانستان تحویل داده است. قرار است ۱۶ فروند هواپیمای دیگر هم در هفته‌های آینده به افغانستان تحویل داده شود.

اداره بازرسی آمریکا برای بازسازی افغانستان(سیگار)، در اوایل سال میلادی اعلام کرد افغانستان در حال حاضر ۱۱ فروند هلی‌کوپتر MI-۳۵ ، ۵۲ فروند هلی‌کوپتر Mi-۱۷، ۱۶ فروند هلی‌کوپتر MD-۵۳۰، ۲۶ هواپیمای C-۲۰۸ و چهار فروند هواپیمای C-۱۳۰ دارد.