شکست در مسابقات انتخابی آسیا، کریکت افغانستان را بیدار کرد

حق نشر عکس e
Image caption تیم ملی کریکت افغانستان برای شرکت در جام جهانی ٢٠‌دور سال ٢٠١٦ به شهر موهالی هند رفته است

تیم ملی کریکت افغانستان در هندوستان سرگرم آمادگی برای رقابت در جام جهانی ۲۰‌دور ۲۰۱۶ است. تیم ملی کریکت افغانستان پس از پیروزی‌های پی‌هم در برابر تیم ملی زیمبابوه در امارات متحده عربی، در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵، به کسب پیروزی‌های چشمگیر در جام جهانی ۲۰‌دور بیشتر امیدوار شد.

زیمبابوه یکی از تیم‌های قدرتمند کریکت در جهان به شمار می‌رود که عضو اصلی شورای بین‌المللی کریکت است و افغانستان هنوز عضویت کامل این شورا را بدست نیاورده است.

اما تیم کریکت افغانستان در بازی‌های انتخابی جام آسیا شکست خورد و نتوانست به مرحله پایانی رقابت‌های قهرمانی آسیا راه پیدا کند.

در آستانه جام جهانی ۲۰‌دور کریکت در هندوستان، بسیاری عقیده داشتند که عملکرد تیم ملی کریکت افغانستان در جام آسیا روحیه بازیکنان افغان را تضعیف کرده است.

+ببینید: عکس‌هایی از تمرین و بازی‌های دوستانه تیم ملی کریکت افغانستان

اما محمد نبی، بازیکن تیم ملی کریکت افغانستان و کاپیتان سابق این تیم، در میدان تمرینات در شهر موهالی هند به بی‌بی‌سی گفت که راه نیافتن در مرحله نهایی مسابقات قهرمانی آسیا، بازیکنان افغان را بیدار کرده است:

"شکست و پیروزی بخش مهمی از بازی کریکت است. کاستی‌ها گاهی اوقات راه را برای پیروزی هموار می‌کند. در واقع همین گونه هم شده و پس از جام آسیا، بازیکنان ما به شدت تلاش می‌کنند تا کاستی‌ها و کمبودی‌های خود را برطرف کنند."

حق نشر عکس f
Image caption اصغر استانکزی، کاپیتان تیم ملی کریکت افغانستان

اصغر استانکزی، کاپیتان تیم کریکت افغانستان می‌پذیرد که در مسابقات جام آسیا توپ‌اندازی و حفاظت میدان یا "فیلدینگ" بازیکنان افغان ضعیف بود، به همین دلیل از این مسابقات حذف شدند.

او می‌گوید که در جریان تمرینات در شهر‌های مختلف هندوستان بازیکنان افغان به این بخش‌ها توجه زیادی دارند و نتیجه خوبی هم به دست آورده‌اند.

حمید حسن، پرتاب‌گر سریع تیم افغانستان حالا برای شرکت در جام جهامی ۲۰‌دور، به تیم ملی پیوسته است. او حدود دو ماه در یک شفاخانه در هندوستان تحت معالجه و مراقبت قرار داشت.

هنگام تمرینات در میدان ورزشی موهالی، چندین ساعت جریان تمرینات این پرتاب‌گر سریع تیم افغانستان را مشاهده کردیم. او حالا با روحیه خوبی وارد میدان شده است.

در جریان تمرینات چند روز گذشته، انضمام الحق، مربی اصلی تیم افغانستان و شیر آغا همکار، مدیر تیم ملی با جدیت تمام مراقب هر حرکت و پرتاب توپ حمید حسن بودند.

آقای حسن در پایان تمرینات به بی‌بی‌سی گفت که حالا کاملا آماده است و هیچ مشکلی ندارد. او حذف تیم کشورش از جام آسیا را شکست تلقی نمی‌کند:

"در بازی کریکت این وضعیت معمول است، شما دیدید که تیم پاکستان هم از رقابت‌های جام آسیا حذف شد. حالا برای ما مسابقات جام جهانی بسیار مهم است. تلاش ما این است که در مرحله اول پیروز شویم."

حضور حمید حسن در این مسابقات بر روحیه دیگر بازیکنان افغان نیز تاثیر مثبت گذاشته است.

حق نشر عکس g
Image caption گلبدین نایب گفت که غیبت حمید حسن را ضایعه بزرگی برای تیم بود

گلبدین نایب غیبت حسن را ضایعه بزرگی برای تیم می‌داند:

"واقعا حمید حسن آن گونه که امروز در میدان نقش بازی کرد و من در کنارش بودم، عالی بود. نبودن او در تیم احساس می‌شد، حالا دیگر این کمبود رفع شده. یقینا تیم ما امروز تکمیل بود و ما مطمئن شده‌ایم."

تیم ملی افغانستان، روز چهارم ماه مارس، در یک مسابقه دوستانه به مصاف تیم ملی هلند رفت. مسابقه میدان ورزشی شهر موهالی هند هرچند دوستانه بود، اما تلاش بازیکنان افغان در میدان رقابت جدی بود. حمید حسن، در این رقابت دوستانه خوب درخشید. تلاش های گلبدین نایب، ستاره درخشان تیم افغانستان در بخش حفاظت میدان حتی برای خبرنگاران هندی قابل ستایش بود.

تیم افغانستان با تفاوت ۱۶ امتیاز برنده این مسابقه دوستانه شد.

علاقمندان بازیکنان افغان حتی در جریان مسابقه دوستانه تیم‌شان را تنها نگذاشتند. نزدیک به دو صد شهروند افغان که در شهرهای نزدیک چاندی گر و موهالی سرگرم تحصیل هستند با پرچم افغانستان و لباس‌های ملی برای دیدار این مسابقه آمده بودند.

حق نشر عکس f
Image caption تیم کریکت افغانستان در یک بازی دوستانه تیم هلند را با ١٦ امتیاز بیشتر شکست داد

در پایان این مسابقه تعداد زیادی از شهروندان افغان در دروازه بیرونی ورزشگاه جمع شدند و منتظر دیدار اعضای تیم افغانستان بودند. بسیاری از این شهروندان افغان که حالا در هند با بازی کریکت بیشتر آشنایی پیدا کرده‌اند، می‌گفتند مسابقه دوستانه افغانستان با هالند، آنها را امیدوار کرده که تیم افغانستان در جام جهانی عملکرد بهتری از خود نشان خواهد داد.

یک مغازه‌دار هندی با دیدن کارت شورای بین‎‌المللی کریکت نزد ما، پرسید که از کدام کشور هستیم. همین که گفتم از افغانستان، بی‌درنگ از شاهپور زدران، پرتاب‌گر سریع افغانستان یاد کرد و گفت پرتاب‌های او کمتر از بازیکنان کشور‌های دست اول در کریکت نیست.

هرچند گفتن نام برخی از بازیکنان افغان برایش مشکل بود، اما از شیوه‌های ویژه برخی بازیکنان افغان حکایت می کرد.

در پنجم ماه مارس در رسانه‌های چاپی هندوستان هیچ گزارش خبری از افغانستان به چشم نمی‌خورد، اما روزنامه معتبر هندوستان تایمز از پیروزی افغانستان در مسابقه دوستانه با هالند و حضور پررنگ دانشجویان افغان برای تشویق تیم کشورشان، با جزئیات گزارش داده بود.