چالش امید؛ زنان در خط مقدم مبارزه با فساد در افغانستان

حق نشر عکس fv
Image caption نصیره، ناظر برنامه نظارت بر دادگاه‌ها در جلسه مشترک با قاضی یک دادگاه

شکی نیست که فساد در افغانستان فراگیر است. در بسیاری از رده‎بندی‌ها، افغانستان در مقام سوم و یا چهارم فساد در دنیا قرار گرفته و کشور را در بن‌بستی عمیق برای حل مشکلات سیاسی، امنیتی، اجتماعی و اقتصادی قرار داده است.

اما این همه داستان افغانستان نیست. در گوشه و کنار این کشور مردمی هستند که باور دارند نظارت آنها در کارهای دولتی می‌تواند آرام‌آرام شفافیت و حسابدهی را به نهادهای دولتی بقبولاند و آنها را وادار کند که به شهروندان افغانستان پاسخگو باشند. در این مبارزه آرام و در این کمپین پر از چالش مبارزه با فساد، زنان افغان با همه محدودیت‌ها همدوش و همراه مردان هستند.

دیدبان شفافیت افغانستان از چندین سال پیش برنامه‌ای را در برخی از ولایات افغانستان راه‌اندازی کرد تا مردم عادی را در روند نظارت بر نهادهای دولتی (مانند نهاد قضایی و نظام آموزشی) که توسط مردم جزو فاسدترین نهادها شناخته می شدند درگیر کند.

برنامه‌های نظارت اجتماعی دیدبان شفافیت افغانستان ناظران محلی را که حاظر باشند به صورت داوطلبانه بر فعالیت‌های دولتی نظارت کنند، آموزش می‌دهد و فعالیت‌های نظارتی آنها را هماهنگ می‌کند. در ابتدا بسیاری از این ناظران زن شک داشتند که کارشان بتواند تاثیری روی مقامات دولتی بگذارد و آنها را وادار به جوابگویی به شهروندان کند.

به عنوان مثال، توانا، ناظر محلی برنامه دادگاه‌ها می‌گوید که وقتی در مورد نظارت بر کار قضات شنیده، با تعجب پرسیده که آیا چنین کاری امکان‌پذیر است؟ و آیا یک شهروند معمولی می‌تواند در جلسه دادگاه شرکت کرده و موارد نقض قانون را به مقامات تذکر دهد؟

بیشتر این ناظران زن چندین بار تاثیر فساد را به طور مستقیم در زندگی شخصی خود تجربه کرده و با ناامیدی‌های حاصل از این مساله دست و پنجه نرم کرده‌اند.

مثلا به همه آنها در حین درخواست برای شغل گفته شده که باید ۲۰۰۰۰ افغانی (حدود ۳۰۰ دلار) و یا بیشتر رشوه پرداخت کنند و یا واسطه معرفی کنند. تعدادی از آنها به فکر مهاجرت افتاده و تعدادی دیگر به کلی از خیر کارکردن گذشته‌اند. با همه این حرف‌ها، تعدادی از آنها هم به فکر مبارزه با این شرایط افتاده‌اند.

لامعه، ناظر محلی برنامه نظارت بر مدارس از مشکلات خود در ابتدای شروع فعالیت‌های نظارتیش می‌گوید.

با وجود حمایت خانواده، مردم محل سخت‌گیری‌هایی در مورد مشارکت زنان در فعالیت‌های اجتماعی داشتند. لامعه تصمیم گرفت که برای شرکت در جلسات خواهر و یا برادر کوچک‌تر خود را همراه ببرد تا تاثیر قضاوت‌های مردم محله را کم کند.

حق نشر عکس gh
Image caption صدف، توانا و نسیمه، ناظران برنامه نظارت بر دادگاه‌ها

مژگان، دیگر ناظر محلی برنامه مدارس توانست اجازه نظارت بر مدرسه‌ای را که در همسایگی خانه‌شان بود، از پدرش بگیرد. با این وجود در ابتدا خانواده‌اش اجازه نمی‌دادند که غیر از مدرسه به جای دیگری از جمله دفتر دیدبان شفافیت افغانستان در ولایت محل سکونتش برود و گزارش خود را تسلیم کند.

رفت‌وآمدی که از دید مردم محل و خانواده "لازم و ضروری" شناخته نمی‌شد، به صورت مسلم در محدوده ممنوعه برای این زنان جوان قرار داشت.

نصیره، ناظر برنامه دادگاه‌ها به شخصی که به او گفته بود که زن باید در خانه باشد، جواب داده بود: "حضرت محمد همراه خانم خود تجارت می‌کرد، چطور است که ما نمی‌توانیم کاری را که خدیجه همسر پیامبر می‌کرد انجام دهیم؟"

توانا، ناظر برنامه دادگاه‎ها که خود فارغ‌التحصیل رشته شرعیات است بارها مشاهده کرده بود که قضات لباس رسمی نداشتند و به متهم و وکیل مدافع وقت دفاع از خود داده نمی‌شد و دادستان هم در جلسه حضور نداشت.

لامعه و نظیره، ناظران مدارس هم هر دو با مساله غیبت فراگیر معلمان مدرسه مواجه شده بودند. با وجود غیبت کاری این معلمان حقوق کامل ماهانه خود را دریافت می‌کردند.

نظیره، ناظر محلی مدارس، کار خود را با چک کردن لیست حاضری معلمان آغاز کرد. یک روز او متوجه شد که حدود ۱۰ نفر از معلم‎ها غایب هستند، با این که در لیست حضور و غیاب همگی حاضری زده‌اند. نظیره این مساله را به مسئولان وزارت تعلیم و تربیه گزارش داد.

این ماجرا نظیره را در مقابل مدرسه قرار داد و او تهدیدهایی هم از جانب برخی افراد دریافت کرد. نظیره می‌گوید چیزی که دوباره برای ادامه کار به او امید داد، حمایت شوهرش بود.

لامعه، ناظر مکاتب می‌گوید که کار نظارت فقط این نیست که نقاط ضعف را پررنگ کرده و انتقاد کنیم بلکه ما همچنین به مسئولان مدارس کمک می‌کنیم که برای حل انبوه مشکلات مالی و مدیریتی از ظرفیت‌های مردم محل استفاده کنند و با همفکری آنها مسائل را حل کنند.

به طور مثال چندی پیش آنها موفق شده‌اند که از مردم محل حدود ۷۰ افغانی از هر خانه جمع کنند تا بتوانند حقوق معلمان حق‌الزحمه‌ای را تامین کنند.

در برنامه نظارت از دادگاه‌ها به دلیل مساله استقلال نهاد قضایی، نظارت ناظران دیدبان شفافیت در دادگاه‌ها فقط محدود به شیوه رسیدگی است و ناظران در مورد محتوای حکم دخالت نمی‌کنند.

به گفته توانا، صدف و نسیمه، ناظران محلی دادگاه‎ها، نقش ناظران محلی در اوایل روند نظارت به رسمیت شناخته نمی‌شد. اما حالا در انتهای بسیاری از جلسات، قضات از آنها می‌پرسند که آیا از نحوه رسیدگی راضی هستیم یا نه. مثلا در اوایل، جلسات محاکم در سالن نبود و در دفتر قضات برگزار می‌شد ولی الان قضات سعی می‌کنند که جلسات را در سالن دادگاه برگزار کنند.

حق نشر عکس .

نسیمه، ناظر برنامه دادگاه‌ها می‌گوید که او حتی در اوج گرما و در ماه رمضان نظارت خود را ادامه می‌داد که این مساله باعث تعجب کارمندان دادگاه می‌شد. بیشتر این افراد وقتی پی‌می‌بردند که این ناظران ساکنان معمولی محل هستند و داوطلبانه کار می‌کنند تعجب‌شان تبدیل به تحسین شده است.

توانا، ناظر محلی برنامه دادگاه‌ها می‌گوید که به خاطر مسائل امنیتی مدام از آنها خواسته می‌شود که به دادگاه نیایند اما آنها در پاسخ می گویند: "اگر در خانه بشینیم چه کسی این کار را بکند؟ چه کسی اطمینان حاصل کند که دادگاه‌ها کار شان را خوب انجام می‌دهند؟"

مژگان، ناظر برنامه مدارس اشاره می‌کند که چندی پیش نامه‌ای از گروه‌های تندرو به داخل مدرسه انداخته شده بود که تهدید کرده بود که اگر به آموزش دختران ادامه بدهند، به مدرسه حمله می‌کنند. در نتیجه برخی خانواده‌ها چند روز فرزندان دختر خود را به مدرسه نمی‌فرستاند. با این وجود وقتی خانواده مژگان از او حمایت کردند او تصمیم گرفت که به نظارت خود ادامه دهد.

با وجود محدودیت‌های فراوان در ابتدای کار، در ادامه مردم محله و حتی افرادی که مورد نظارت این ناظران قرار می‌گیرند، از فعالیت‌های این زنان حمایت و در بعضی موارد آنها را تشویق هم کرده‌اند.

نظیره، ناظر برنامه مدارس می‌گوید که یک روز وقتی از خانه خود خارج می‌شده، شخصی او را صدا کرده و به او گفته که چقدر به فعالیت‌های نظارتی او احترام می‌گزارد و چقدر برای او ارزش قایل است.

توانا، ناظر برنامه دادگاه‌ها اضافه می‌کند که پس از این که از یک قاضی در مورد استفاده از تلفن همراه در جلسه دادرسی سوال کرده، قاضی معذرت‌خواهی کرده و گفته که این مساله را در آینده رعایت خواهد کرد و از توانا به خاطر نظارتش تشکر کرده است.

نظارت از دولت در افغانستان لحظات ناامیدکننده هم دارد.

توانا می‌گوید: "در لحظات ناامیدی با مادرم مشورت می‌کنم ولی حد خودم را نگه میدارم، چون اگر زیاد بگویم ممکن است مانع رفتنم شوند. دختر ماما (دایی) کوچکی دارم که با او درددل می‌کنم، هرچند نمی‌فهمد ولی من آرام می‌شوم."

نسیمه می‌گوید: "به خانواده‌ام نمی‌توانم بگویم. در تنهایی خود دعا می‌کنم، گاهی گریه می‌کنم و سوره‌ای از قرآن می‌خوانم و آرام می‌شوم. با دوست‌ها و همکارهایم هم مشورت می‌کنم."

همه این زنان باور دارند که حضور زنان در نظارت برای ریشه‌کن کردن فساد حیاتی است.

لامعه و نظیره نظارت مردان بر مکاتب دخترانه را تقریبا غیرممکن می‌دانند.

صدف، ناظر برنامه دادگاه‌ها می‌گوید که در حل مساله فساد لازم است که زن‌ها درگیر شوند. به باور او زن‌ها دقیق و شفاف کار می‌کنند، قوانین را زیر پا نمی‎گذارند و کمبود‌ها را بهتر در نظر می‌گیرند.

او می‌گوید: "خانمی بود که با شکایت شوهرش، به جرم فرار با شخصی دیگر محاکمه می‌شد. مورد محکمی نبود و مدرکی علیه او وجود نداشت. مردها، از جمله قضات هم طرف مرد بودند. حضور ما در محکمه باعث شد که وزن بحث خانم‎ها قوی تر شود."

توانا به نقش قوی خانم‌ها در حل مسالمت‌آمیز اختلافات صحبت می‌کنند. به گفته او خانم‌ها می‌توانند در صلح میان طرف‌های درگیر در افغانستان نقش پررنگی بازی کنند.