مطالب ویژه هشتم مارس، روز جهانی زنان

شعار ۳۷ ساله؛ 'آزادی زنانه حق مسلم ماست'

هشتم مارس سال ۵۷، وقتی چندین هزار نفر از زنان در خیابان‌های تهران یکصدا فریاد می‌زدند "آزادی زنانه حق مسلم ماست"، شاید هیچگاه تصور نمی‌کردند این خواسته، بعد از سی و هفت سال از انقلاب اسلامی، هنوز به صورت یک مطالبه باقی بماند.

ادامه این مطلب را اینجا بخوانید

نخستین دختر افغان مدال‌آور طلا: می‌خواهم در المپیک هم طلا بگیرم

حق نشر عکس .

سمیه غلامی، نخستین مدال آور طلا در تاریخ افغانستان است.

سمیه که این مدال طلا را در رشته تکواندو در بازی‌های قهرمانی جنوب آسیا بدست آورد، می‌گوید که تلاش می‌کند تا با راهیابی به بازی‌های المپیک سال ۲۰۱۶، اولین مدال آور زن باشد که برای افغانستان مدال المپیک بیاورد.

ادامه این مطلب را اینجا بخوانید

تصویر بلخ از چشم دوربین دختران عکاس

شمار این دختران عکاس به بیست نفر می‌رسد و همه به گونه‌ای آماتور به عکاسی پرداخته‌اند.

هر چند، عکاسی برای دختران افغانستان، خالی از جنجال و درد سر نیست اما این دختران جوان عکاس می‌گویند که گام‌های محکم خواهند برداشت تا راه برای دختران دیگر باز شود.

ادامه این مطلب را اینجا بخوانید

زنان سرپرست خانوار در ایران، بدون حامی در چنبره مشکلات و وعده‌ها

از ۶ صبح تا ۲ بعد از ظهر در یک تولیدی به بسته‌بندی لباس مشغول است و از ۳ بعداز ظهر تا ۷ شب هم در کارگاهی که درختچه‌های مصنوعی و تزئینی می‌سازند، کار می‌کند. یک دستگاه سبزی خرد کنی هم در خانه دارد و گاهی اگر رمقی برایش مانده باشد، سفارش می‌گیرد.

ادامه مطلب را اینجا بخوانید

مادر فرخنده: عدالت برای زن افغان تا ابد با فرخنده در خاک دفن شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مادر فرخنده، دختر افغانی‌که یک سال پیش در جلو چشمان صدها نفر در کابل توسط گروهی از مردم به قتل رسید، در پیامی به مناسبت روز جهانی زن خواهان تامین عدالت برای دخترش شده است.

در این پیام تصویری که از سوی خانواده فرخنده به رسانه‌ها فرستاده شده است، بی‌بی‌ هاجره می‌گوید: "روزی زن در افغانستان در حالی تجلیل می‌شود که عدالت برای زن افغان تا ابد با فرخنده در خاک دفن شد. صبرم به خدا چون عدالت تامین نشده است. من به محکمه خداوند خود را سپردیم و خداوند پرسان خون فرخنده را خواهد کرد."

این درحالی است که دفتر دادستان کل افغانستان دیروز اعلام کرد که در ارتباط به قتل فرخنده ۳ نفر به ۲۰ سال زندان، یک نفر به ۱۰ سال زندان و ۱۳ نفر دیگر نیز به ۱۶ سال زندان محکوم شده‌اند.

فرخنده دو روز مانده به نوروز سال گذشته در زیارتگاه شاه دو شمشیره در کابل به اتهام آتش زدن نسخه‌های قرآن در محل زیارتگاه از سوی مردان خشمگین به ضرب مشت، لگد، سنگ و چوب کشته شد و جسدش آتش زده شد. قتل فرخنده خشم مردم و سازمان‌های مدافع حقوق بشر از سراسر جهان را به همراه داشت و باعث اعتراض‌های گسترده نسبت به بدرفتاری با زنان در افغانستان شد.

روز جهانی زن؛ سه ‌همسایه سه سرنوشت

حق نشر عکس .

بعد از سقوط گروه طالبان و روی کار آمدن دولت جدید، وضعیت زنان در افغانستان رو به دگرگونی نهاد. پول زیادی از سوی کشورهای حامی دولت برای بهبودی وضعیت زنان به افغانستان آمد. جامعه جهانی روی حقوق زن، موقعیت زن و توانمند سازی زنان در افغانستان حساسیت زیادی نشان داد و به همین دلیل هزاران پروژه را برای بهبود وضعیت زنان در آن کشور، سرمایه گذاری کرد.

انبوهی از عوامل سبب شد تا در زمان کمی، حضور زنان در عرصه‌های مختلف در افغانستان قابل توجه شود.

ادامه این مطلب را اینجا بخوانید

آنکه فریاد دادخواهی زنان افغان را سرود

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

انستیتوی ملی موسیقی افغانستان در آستانه روز جهانی زن، از اولین سرود زن رونمایی کرده است. سرودی که هدفش دادخواهی حقوق زنان افغانستان است.

کاوون خموش گزارش می دهد.

سازمان ملل: میزان تلفات زنان در سال ۲۰۱۵ میلادی ۳۷ درصد افزایش یافته است

دفتر هیات کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که میزان تلفات زنان در سال ۲۰۱۵ میلادی در مقایسه با سال قبلش ۳۷ درصد افزایش یافته‌است.

در خبرنامه این نهاد که امروز، سه‌شنبه، ۱۸ حوت(اسفند) به رسانه‌ها ارسال شده، آمده که ادامه خشونت‌های گسترده در افغانستان باعث افزایش قتل غیر نظامیان شده که زنان نیز از جمله این قربانیان اند.

ادامه این مطلب را اینجا بخوانید

چالش امید؛ زنان در خط مقدم مبارزه با فساد در افغانستان

حق نشر عکس gh

در گوشه و کنار این کشور مردمی هستند که باور دارند نظارت آنها در کارهای دولتی می‌تواند آرام‌آرام شفافیت و حسابدهی را به نهادهای دولتی بقبولاند و آنها را وادار کند که به شهروندان افغانستان پاسخگو باشند. در این مبارزه آرام و در این کارزار پر از چالش مبارزه با فساد، زنان افغان با همه محدودیت‌ها همدوش و همراه مردان هستند.

ادامه این مطلب را اینجا بخوانید

هشت مارس، طعم گس خون و فریادهای فرو خورده

حق نشر عکس TASNIM

پیش از ازدواج کار می کرد، اما شوهرش از او خواست کار کردن را کنار بگذارد و به زندگی بچسبد. خودش می گوید: "این اولین اشتباهی بود که انجام دادم. استقلال مالی‌ام گرفته شد. هر بار پول می‌خواستم باید دقیق می‌نوشتم که چرا این مقدار پول را می‌خواهم."

ادامه این مطلب را اینجا بخوانید

آنچه از خشونت علیه زنان افغانستان در سال ۹۴ می‌دانیم

حق نشر عکس AP

سال ١٣٩٤ در افغانستان در حالی آغاز شد که قتل بی‌رحمانه فرخنده ملکزاده به دست گروهی از مردان خشمگین در مرکز کابل، این کشور را در شوک فرو برده بود. با آن هم فضایی که پس از قتل فرخنده در افغانستان به میان آمده بود، سبب نشد تا زنان دیگری در این کشور قربانی خشونت و تبعیض نشوند.

ادامه مطلب را اینجا بخوانید

دختران دوچرخه‌سوار افغان، نامزد جایزه صلح نوبل

حق نشر عکس f

گروه دختران دوچرخه‌سوار افغانستان از سوی ١١٨ نفر از اعضای پارلمان ایتالیا نامزد جایزه صلح نوبل امسال شده است. دختران تیم ملی دوچرخه‌سواری افغانستان ١٠ نفر هستند و بین ١٦ تا ٢٥ سال سن دارند. این دختران همه در کابل زندگی می‌کنند اما از ولایات مختلف این کشور هستند و هر هفته سه‌بار زیر نظر صادق صادق، مربی این تیم تمرین می‌کنند.

ادامه مطلب را اینجا بخوانید

نقش زنان بر دیوار پاسگاه‌های پلیس افغانستان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در افغانستان، در روز جهانی زن، گروهی از زنان به پاسگاه های پلیس رفتند و روی دیوار پاسگاه نقاشی کردند. یکی از نقاشی ها، تصویر یک زن پلیس است که می گوید زن بودن و پلیس بودن در افغانستان پرچالش است.

کاوون خموش گزارش می دهد.