سرتاج عزیز: شرایط طالبان پیش از پایان مذاکرات برآورده نمی‌شود

حق نشر عکس AFP

سرتاج عزیز، مشاور روابط خارجی نخست وزیر پاکستان ابراز امیدواری کرده است که برای برقرار امنیت در افغانستان، روند مذاکرات در چند روز آینده آغاز شود.

آقای عزیز روز سه شنبه در نشست مشترک خبری با فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا در اسلام‌آباد گفت: "طالبان افغان باید بدانند که شرایط آنها در پایان مذاکرات برآورده شده می‌تواند، نه پیش از آن."

انتظار می‌رفت که مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان در هفته اول مارس در پاکستان برگزار شود.

اما گروه طالبان به رهبری ملا اختر منصور دو روز پیش با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرد که این گروه در مذاکرات شرکت نخواهد کرد.

این گروه گفته است تا زمانی‌‌که شرایطش پذیرفته نشود، مذاکرات به هیچ نتیجه‌ای نخواهد رسید.

آقای عزیز گفت که برای برقراری صلح و امنیت در افغانستان، دولت این کشور و طالبان طرف‌های اصلی هستند و پاکستان، چین و آمریکا نقش تسهیل‌کننده را در این گفت‌وگوها دارا هستند.

او گفت که با اشتراک پاکستان، هر یک از این کشورها به عنوان "مسئولیت مشترک" خود تلاش کنند تا با شبکه‌های خود تماس بگیرند و از آنها بخواهند که برای قانع کردن طالبان به مذاکره چه کاری انجام داده می‌توانند.

چند روز پیش سرتاج عزیز پذیرفت که رهبری گروه طالبان به همراه خانواده‌هایشان در پاکستان زندگی می‌کنند و پاکستان می‌تواند نقش مهم در کشاندن طالبان به میز مذاکره ایفا کند.

آقای عزیز که در واشنگتن صحبت می‌کرد، گفت: "در گذشته پاکستان نفوذی زیادی بر طالبان نداشت، مانند زمانی که آنها بت بودا را شکستند و یا هم مواقع دیگری، ولی حالا، ما تا حدی بالای آنها نفوذ داریم، رهبری آنها همراه با خانواده‌های‌شان در پاکستان هستند و آنها از خدمات بهداشتی ما استفاده می‌کنند."

بیشتر بخوانید

افغانستان: اعلامیه طالبان در مورد عدم شرکت در مذاکرات صلح تاکتیکی بود