واکنش وزارت داخله افغانستان در باره نوار شکنجه یک عضو طالبان

حق نشر عکس socialmedia
Image caption این حادثه مربوط به دو سال پیش است. نشر این تصاویر باعث واکنشهای زیادی در شبکه‌های اجتماعی شد

نجیب دانش، معاون سخنگوی وزارت داخله (کشور) افغانستان به بی‌بی‌سی گفت، سربازان پلیس که یک عضو گروه طالبان را شکنجه کرده بودند، در زندان هستند.

در شبکه‌های اجتماعی افغانستان به تازگی تصاویری به‌ هم‌رسانی شده که نشان می‌دهد نیروهای پلیس افغانستان یک عضو گروه طالبان دربندشان را، علاوه بر اینکه بی‌رحمانه شکنجه می‌کنند، با ریسمان به یک خودرو بسته و بر روی جاده می‌کشند.

این تصاویر واکنش‌های زیادی را میان کاربران شبکه‌های اجتماعی در پی داشت و باعث اعتراض گسترده کاربران از رفتار نیروهای پلیس شد.

آقای دانش گفت که براساس اطلاعات وزارت داخله این حادثه دو سال قبل در منطقه کمپ حاجی عزیز در ولسوالی میوند ولایت قندهار، در جنوب افغانستان اتفاق افتاده است.

او با ابراز تاسف از وقوع این حادثه آنرا " تکان دهنده" خواند و گفت: " در کل رهبری وزارت داخله افغانستان را متاثر ساخته است. نباید این حادثه پیش می‌آمد و آنچه پیش آمده نیز بار نخست است."

آقای دانش تاکید کرد که دولت افغانستان به قوانین حقوق بشری پایبند است. از چند سال تاکنون تمرکز روی حرفه‌ای شدن نیروهای پلیس جریان دارد.

معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت که در مراکز آموزش پلیس مسایل حقوق بشری، قانون و مسایل که برای انجام ماموریت نیروهای پلیس نیاز است، به این نیروها آموزش داده می‌شود.

این مقام وزارت داخله افغانستان به صورت تلویحی نقض حقوق بشر توسط شماری از سربازان پلیس را تایید کرد و گفت:" در بعضی ساحات دور دست افراد غیر مسلکی ( غیرحرفه‌ای) وجود دارند."