'اظهارات رئیس شورای صلح بازتاب دور از واقعیت داشته است'

Image caption چند روز پیش، هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی با رئیس شورای صلح گفت‌وگو داشت

شورای عالی صلح افغانستان گفته است که اظهارات اخیر رئیس این نهاد "بازتاب دور از واقعیت" داشته است.

در خبرنامه‌ای که از سوی شورای عالی صلح به رسانه‌ها فرستاده شده، به گفت‌وگو یا موضوع مشخصی که نظر به گفته این شورا بازتاب دور از واقعیت داشته، اشاره‌ای نشده است.

سید احمد گیلانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان در مصاحبه اختصاصی با بی‌بی‌سی گفته بود که او جنگ با طالبان را "مفید و جایز" نمی‌دانسته و به طالبان نیز بارها توصیه کرده بود که دست از جنگ بکشند.

در این گفت‌وگو اشاره آقای گیلانی به جنگ‌ها علیه طالبان در دهه ۹۰ میلادی است که شماری از گروه‌های جهادی علیه این گروه می‌جنگیدند ولی آقای گیلانی جنگ را در برابر آنها "جایز و مفید" نمی‌دانسته است.

در این خبرنامه آمده است: "مطالبی را {که} در پیوند به صحبت‌های ایشان بازتاب داده اند دور از واقعیت بوده با اصل مصاحبه همخوانی ندارد."

اظهارات آقای گیلانی با انبوهی از واکنش‌ها در افغانستان همراه شد.

دو روز پیش، عبدالله عبدالله در مراسم دومین سالگرد درگذشت مارشال محمدقسیم فهیم معاون پیشین رئیس جمهوری، گفت "اگر کسی از تریبون دولت اعلان کند که جنگ با طالبان روا نیست، مشروعیت خود، جایگاه و حرف خود را از دست می‌دهد."

آقای عبدالله افزود که نمی‌خواهد جزئیات این موضوع را توضیح دهد، اما مردم افغانستان می‌دانند که او درباره چه صحبت می‌کند.

در حالی که آقای عبدالله نامی از کسی نبرد، ولی ظاهرا چنین به نظر می‌رسد که اشاره او به اظهارات رئیس شورای عالی صلح بوده است.

آقای گیلانی به تازگی، از سوی رئیس جمهوری افغانستان به عنوان رئیس شورای عالی صلح منصوب شده است.