ادامه درگیری مخالفان مسلح و نیروهای افغان در گرشک هلمند

حق نشر عکس epa

درگیری مخالفان مسلح و نیروهای دولتی در ولسوالی گرشک ولایت هلمند در جنوب افغانستان با گذشت نزدیک به سی ساعت همچنان ادامه دارد.

افراد مسلح مخالف دولت از صبح دیروز (چهارشنبه، ١٩ حوت/اسفند) به مراکز دولتی در ولسوالی گرشک حمله کرده‌اند.

به گفته مقام‌های محلی، بامداد روز گذشته افراد مسلح که مهاجمان انتحاری نیز در میان آنها بودند، با مستقر شدن در یک ساختمان بلند، به چند ساختمان دولتی از جمله فرماندهی پلیس و ریاست معارف گرشک (آموزش و پرورش) حمله کردند.

جبار قهرمان، فرمانده عملیاتی نیروهای افغان در هلمند می‌گوید تاکنون ۹ مخالف مسلح کشته شدند اما هنوز یکی از مهاجمان که زخمی شده، مقاومت می‌کند و در حال جنگ با نیروهای امنیتی افغان است.

به گفته آقای قهرمان این حمله در منطقه‌ای پررفت‌وآمد صورت گرفته و غیرنظامیان زیادی در منطقه حضور داشتند و این درگیری برای محافظت از جان غیرنظامیان طولانی شده است.

او افزود که تاکنون پنج سرباز افغان و دو غیرنظامی نیز در این رویداد کشته شدند و چهارده نفر به شمول دو غیرنظامی زخمی شده‌اند.

اسماعیل، فرمانده پلیس ولسوالی گرشک نیز می‌گوید جسد شش مخالف مسلح از ساختمان بیرون کشیده شده، دو جسد در داخل باقی مانده و یک مهاجم زخمی همچنان می‌جنگد.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفته، و مدعی شده بودند که افراد این گروه موفق شده‌اند کنترل چند پاسگاه را در اختیار بگیرد.

گروه طالبان نیز گفته که درگیری هنوز ادامه دارد.

ولسوالی گرشک در مسیر جاده هرات - قندهار قرار دارد و یکی از ولسوالی‌های مهم ولایت هلمند است. این ولسوالی برای طالبان اهمیت استراتژیک دارد و تسلط بر آن به این گروه فرصت حمله به شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند را فراهم می‌کند.

ولایت هلمند در جنوب افغانستان از ولایات ناامن است. حدود یک ماه پیش طالبان کنترل ولسوالی‌های نوزاد و موسی‌قلعه را نیز در ولایت هلمند به دست گرفتند.