رئیس جمهوری افغانستان لقب 'شهید وحدت ملی' را به عبدالعلی مزاری داد

حق نشر عکس .
Image caption مزاری با ادغام هشت گروه شیعی در سال ۱۳۶۸، حزب وحدت اسلامی را تشکیل داد

رئیس جمهوری افغانستان لقب "شهید وحدت ملی" را به عبدالعلی مزاری رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی داده است.

اشرف غنی اعطاء این لقب را شامگاه دیروز (۲۱ حوتا/اسفند) با حضور مقام‌های ارشد دولتی و سیاست‌مداران برجسته کشور در مراسم رسمی در کاخ ریاست جمهوری اعلام کرد.

آقای غنی با صدور فرمانی، گفته که "لقب شهید وحدت ملی به استاد عبدالعلی مزاری اعطاء می‌گردد" و "روز شهادت استاد عبدالعلی مزاری بدون رخصتی در تقویم کشور گنجانیده شود".

عبدالعلی مزاری بنیان‌گذار و نخستین رهبر حزب وحدت اسلامی در ماه حوت سال ۱۳۷۳ در جنوب کابل به دست افراد مسلح گروه طالبان دستگیر و در ۲۲ حوت همان سال کشته شد.

آقای غنی هم در فرمان خود نوشته: "براساس تقاضای مردم و پیشنهاد شخصیت‌های ملی کشور و به منظور ارج‌گذاری به خدمات ارزشمند استاد شهید عبدالعلی مزاری در راستای تحقق اهداف جهاد و مقاومت مردم افغانستان، دفاع از ارزش‌های اسلامی، تحکیم وحدت ملی و حاکمیت ملی و تامین عدالت اجتماعی" این لقب را به او اعطا کرده است.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی اعطاء این لقب را در مراسم رسمی در کاخ ریاست جمهوری اعلام کرد

به گزارش وبسایت دفتر ریاست جمهوری، رئیس جمهوری افغانستان گفته که "شهید مزاری در زمینۀ وحدت ملی کار کرد و برای امروز و فردای افغانستان پیام واضح داشت. خواست او برابری بود که در قانون اساسی کشور به وضاحت تسجیل است."

آقای غنی افزوده که "شهید مزاری با توجه به شرایط دشوار وقت، روی برجسته شدن نقش زنان تأکید داشت و این خواست‌اش امروز شکل عملی گرفته است."

روزهای اخیر مراسم بزرگداشت از عبدالعلی مزاری در مراسم متعدد در کابل، مزار شریف، هرات و چند ولایت دیگر افغانستان و همچنین خارج از افغانستان برگزار شده است.