حامی پیشین طالبان: حمایتم از این گروه ساده‌لوحانه بود

حق نشر عکس f

یک مرد بریتانیایی که به جرم راه‌اندازی یک وبسایت با هدف تبلیغ برای طالبان و اسامه بن‌لادن زندانی شده بود، می‌گوید که حمایت او از طالبان "ساده‌لوحانه" بوده است.

ایجاد این وبسایت به عنوان یک اقدام کلیدی در ظهور تبلیغات آنلاین برای جهادی‌ها شناخته شده بود.

بابر احمد، ۴١ ساله، در اولین مصاحبه تلویزیونی خود پس از آزادی از زندان، به برنامه ویکتوریا داربی‌شایر در تلویزیون انگلیسی بی‌بی‌سی گفته که او "بدون آنکه بداند" از اسامه بن لادن حمایت کرده است.

بریتانیا در سال ٢٠١۴، احمد را به آمریکا تحویل داد و او در آنجا زندانی شد. احمد پیش از آن ٨ سال تلاش کرده بود تا جلوی استرداد خود به آمریکا را بگیرد.

دادگاه این کارمند پیشین خدمات آی تی را در دو مورد تبلیغ برای "تروریسم" مجرم شناخت؛ چاپ دو مقاله در وبسایت جهادی "انتشارات عزام" که در آن از مسلمانان خواسته شده بود تا پول و مهمات برای طالبان بفرستند.

احمد به ١٢ سال زندان محکوم شد اما دادگاه ١٠ سالی را که او پیش از استرداد به آمریکا در بریتانیا زندانی بود نیز، شامل این دوره کرد و او در سال ٢٠١٥ از زندان رها شد.

قاضی آمریکایی، ژانت هال، در آن زمان گفت که احمد صریحا پشیمانی خود را به خاطر حمایت از طالبان نشان داده است.

با این حال خانم هال گفت: "نمی‌شود این واقعیت را نادیده گرفت که آنچه تو کرده‌ای، زمینه محافظت از اسامه بن لادن در افغانستان را فراهم کرد."

احمد می‌گوید که او "ناآگاهانه" از بن لادن حمایت کرده، چرا که در آن زمان واقعا نمی‌دانسته که رهبر القاعده "در حال چه کارهایی بوده است."

او توضیح می‌دهد: "بله، چیزی است که در آن زمان اتفاق افتاد. طالبان نمی‌خواستند بن‌لادن را تحویل آمریکا بدهند و در آن زمان کسی این را نمی‌دانست و من هم نمی‌دانستم که آنها در حال برنامه‌ریزی حملات یازده سپتامبر هستند و اینکه بن‌لادن واقعا دنبال چه بود."

"من آن کارها را با نیت پاک انجام دادم اما وقتی به پشت سر نگاه می‌کنم، پشیمان هستم. در آن وضعیت پیچیده، کار من ساده‌لوحانه بود. گذشته از این که چه اتفاقاتی در آن زمان می‌افتاد، من نباید برای آنها حمایت جمع می‌کردم."

'بهترین تصمیم من در زندگی'

مقام‌های بریتانیا هیچ وقت احمد را محکوم نکردند اما او می‌پذیرد که "از نظر قوانین آمریکا" او یک تروریست بوده است.

احمد می‌گوید: "زمانی که مجرم شناخته شدم، ٩ سال و نیم را بدون برگزاری دادگاه در زندان بسر برده بودم. بیشتر از یک سال را در سلول انفرادی گذراندم. دادستان‌ها پیشنهادی به من کردند. آنها گفتند 'هی اگر جرمت را قبول کنی تا کمتر از یک سال دیگر در انگلستان خواهی بود'، و من گفتم کجا را باید امضاء کنم؟"

"هر آدم عاقلی دقیقا همین کاری را می‌کرد که من کردم. می‌خواهم واضح بگویم، از اینکه جرم خود را قبول کردم، پیشمان نیستم. بهترین تصمیم من در زندگی بود و به خاطر گرفتن چنین تصمیمی به خودم افتخار می‌کنم."

--------------------------------------------------------------------------------------

۱۹۹۶-۹۷: وبسایت "انتشارات عزام" با استفاده از تجربه احمد در بوسنی راه‌اندازی و فعالیتش گسترش یافت.

۲۰۰۰: سرورهای آمریکایی میزبان این وبسایت شدند که این امر محتوای سایت را مشمول قوانین آمریکا می‌ساخت.

۲۰۰۳: در لندن بازداشت شد و کمی بعد از آن به این دلیل خسارت دریافت کرد.

۲۰۰۴: بار دیگر با حکم استرداد به آمریکا بازداشت شد.

۲۰۰۷: دادگاه اروپایی حقوق بشر حکم استرداد را متوقف کرد.

ژانویه ۲۰۱۲: بی‌بی‌سی دعوای حقوقی بر سر ممنوعیت مصاحبه با بابر احمد در زندان را برد.

اکتوبر ۲۰۱۲: احمد تحویل آمریکا داده شد و کمی بعد جرم خود را پذیرفت.

ژوئیه ۲۰۱۴: به ١٢ سال زندان محکوم شد و مدت زمانی که در بریتانیا در زندان بسر برده بود، نیز شامل این ١٢ سال شد.

ژوئیه ۲۰۱۵: پس از آزادی دوباره به بریتانیا بازگشت.

-------------------------------------------------------------------------------------

اما احمد اصرار می‌کند که اگر در بریتانیا محاکمه می‌شد، چیزی که به خاطر آن چند سال جنگید، حتما رفتار متفاوتی می‌داشت: "اصلی‌ترین دلیلش این بود که چیزی حدود دو سال حکم زندان می‌گرفتم که تنها نیم آن را در صورت محکوم شدن می‌گذراندم."

'آلت دست نشوید'

احمد در مورد ظهور گروه موسوم به دولت اسلامی می‌گوید: "بر اساس آنچه که شنیده‌ام، گرفتن مردم، گرفتن خبرنگاران و بریدن سر آنها جلوی دوربین، من اینها را نمی‌شناسم. این گروه برای من بیگانه است. جهاد با تاریخ، میراث و باورهای اسلامی رابطه دارد. کار بزرگی است که هدف از آن محافظت و دفاع از مردم بی‌گناه در برابر اعمال دهشت‌افگنانه است."

"و زمانی که وحشت و فلاکت به نام جهاد بر مردم تحمیل شود، جهاد نیست. خدا می‌داند که چیست و خدا هم چنین چیزی را تحمل نمی‌کند."

احمد می‌گوید که او درک می‌کند چرا بعضی از مردم از آنچه بر مسلمانان در بعضی از نقاط دنیا می‌گذرد، خشمگین هستند اما او از جوانانی که جذب گروه‌های شبه‌نظامی شده‌اند، می‌خواهد که فکر کنند.

"در نهایت مسئول کارهایی که می‌کنیم، ما هستیم و مهم است که مردم پیش از آن که دست به اقداماتی بزنند، قبل از آن که خشم خود را در عمل بروز بدهند، عمیقا و بااحتیاط در مورد آنچه می‌کنند، فکر کنند. نگذارید که آلت دست شوید."

"اجازه ندهید که دیگران از شما استفاده کنند. نگذارید که کسی به شما زور بگوید که تنها راه رسیدن به بهشت، بیچاره کردن مردم بی‌گناهی است که هیچ کاری به کار شما نداشته‌اند. خودتان فکر کنید، زرنگ باشید، هوشیار باشید. خودتان تحقیق کنید."