اشرف غنی: سال ۱۳۹۵ را به سال مبارزه جدی با فساد تبدیل می‌کنیم

حق نشر عکس d
Image caption آقای غنی گفت که حکومت داری خوب نه پول می‌خواهد نه بودجه، بلکه دیدگاه می‌خواهد و نیازمند همکاری است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در پیام نوروزی خود به مناسبت حلول سال ۱۳۹۵ از ضعف اداری در افغانستان شکایت کرده و گفته است که متاسفانه افراد سیاسی از بی‌عدالتی و فساد در این کشور حمایت می‌کنند.

آقای غنی گفت: "سال ۱۳۹۵ را باید به سال مبارزه جدی با فساد تبدیل کنیم. باید به صراحت بگویم؛ هرکس که در فکر فساد باشد، بداند که نه ملت افغانستان تحمل عناصر مفسد را دارد و نه جامعه بین‌المللی حوصله دارد که پول‌های حاصل از مالیات مردم خود را به جیب چند مفسد در افغانستان بفرستد."

او گفت که ریشه داخلی ناامنی افغانستان در بی‌عدالتی است. این ریشه را باید خشکاند. برای رسیدن به این مقصد، باید صدای ملت را شنید و به خواست‌های ملت تسلیم شد.

آقای غنی گفته که در یک سال گذشته به شماری از ولایت‌ها سفر کرده و با مردم از نقاط مختلف افغانستان دیدار داشته است. خواست اصلی مردم ایجاد اصلاحات و مبارزه با فساد و ظلم بوده است.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که حکومت داری خوب نه پول می‌خواهد نه بودجه، بلکه دیدگاه می‌خواهد و نیازمند همکاری است.

آقای غنی بحران اقتصادی را چالش عمده در سال ۱۳۹۴ دانست و گفت که دولتش برای کاهش آن کار کرده و درسال ۱۳۹۵ مردم افغانستان ثمره عملی آن را خواهند دید.

او با اشاره به اینکه مردم می‌خواهند، در زندگی آنان بهبود دیده شود و مشکلات اقتصادی آنان کم شود، گفت که جواب این خواست بنیادی مردم، طرح برنامه‌های اقتصادی و توسعه‌ای و تامین هزینه‌های اجرایی آنها بود که در این عرصه پیشرفت‌های زیادی شده‌است.

آقای غنی افزوده که در سال ۱۳۹۵ افغانستان به اندازه‌ای برق تولید خواهد کرد که در صد سال گذشته تولید نشده‌ است.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که با در نظرداشت اصل توسعه متوازن، در سال ۱۳۹۵ در ولایت‌های مختلف شمالی، غربی، جنوبی، مرکزی و شرقی افغانستان سدهای آبی ساخته خواهد شد و پروژه‌های انرژی قابل تجدید نیز عملی می‌شود.

رئیس جمهوری افغانستان به مردم این کشور وعده داد که در سال جاری کار ساخت راه‌آهن آقینه ـ اندخوی در شمال افغانستان و هرات ـ ایران در غرب افغانستان آغاز خواهد شد.

او گفته که تلاش می‌کند بودجه ساخت راه آهن شبرغان- مزار شریف- قندوز در شمال و همچنین ساخت راه آهن قندهارـ اسپین بولدک در جنوب افغانستان را نیز پیدا کند.

آقای غنی به مردم افغانستان وعده داد که در سال ۱۳۹۵ طرح‌های بزرگ اقتصادی از پروژه انتقال گاز ترکمنستان به کشور هند از مسیر افغانستان و پاکستان (تاپی) گرفته تا طرح‌های بزرگ کشاورزی در سراسر افغانستان کارهای بنیادی انجام شوند که بر زندگی مردم تاثیر مستقیم خواهند داشت.

او گفته که افغانستان در سال ۱۳۹۴ تجربه انتقال قدرت نظامی را از نیروهای بین المللی به نیروهای امنیتی افغانستان با موفقیت انجام داد.

رئیس جمهوری افغانستان افزود که پس از خروج نیروهای نظامی بین المللی از افغانستان، تحلیل این بود که نیروهای امنیتی افغان توان حفاظت از کشور را ندارند ولی نیروهای امنیتی افغانستان با حمایت مردم، اجازه ندادند که کشور پارچه پارچه و نظام تخریب شود.