تظاهرات حامیان ژنرال دوستم و ژنرال نور در بلخ بدون خشونت به پایان رسید

Image caption طرفداران ژنرال دوستم، عکس‌های او را در مزار شریف دوباره نصب کردند

فرمانده پلیس حوزه شمال افغانستان اعلام کرده که تظاهرات طرفداران جناح‌های رقیب در شهر مزار شریف بدون خشونت به پایان رسیده است.

صدها نفر از هواداران عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهوری در اعتراض به پاره شدن یک عکس‌ او در شب نوروز، امروز در مرکز شهر مزارشریف تظاهرات کردند و در عین حال صدها حامی عطامحمد نور سرپرست ولایت بلخ هم به حمایت از آقای نور در جنوب این شهر تظاهرات کردند.

ژنرال بابه جان، فرمانده پلیس حوزه شمال، در اعلامیه‌ای گفته که صبح امروز (سه شنبه، ۳ حمل/فروردین) تظاهرات از چندین جهت آغاز شد و با تدابیر ویژه نیروهای امنیتی به پایان رسید.

براساس این اعلامیه، برای پایان مسالمت‌آمیز این تظاهرات نمایندگان پارلمان، شورای ولایتی، بزرگان قومی، نهادهای مدنی، روحانیون و ژنرالان ارشد شمال میانجی‌گری کردند.

معترضان حامی ژنرال عبدالرشید دوستم افراد نزدیک به عطامحمد نور سرپرست ولایت بلخ را مسئول "بی‌احترامی" به عکس‌های آقای دوستم می‌دانند، اما آقای نور پاره کردن عکس او را کار "اوباش‌" دانسته است.

Image caption معترضان در قطعنامه پایانی تظاهرات خود خواستار مجازات عاملان "بی‌احترامی" به عکس‌های آقای دوستم شدند و در عین حال تاکید کرده‌اند که به "حکومت انحصاری و تک‌حزبی" در بلخ پایان داه شود

معترضان در قطعنامه پایانی تظاهرات خود خواستار مجازات عاملان "بی‌احترامی" به عکس‌های آقای دوستم شدند و در عین حال تاکید کرده‌اند که به "حکومت انحصاری و تک‌حزبی" در بلخ پایان داه شود و همه اقوام ساکن بلخ باید در آن مشارکت داشته باشند.

آن‌ها در قطعنامه خود افزوده‌اند که "روند" تغییر نام‌های نهادهای دولتی، خیابان‌ها و مکاتب/مدارس متوقف شود. از جمله "تغییر مدرسه الغ بیگ به نام عطا محمد نور"، از نظر آن‌ها قابل قبول نیست.

کنشکا ترکستانی، رئیس امور جوانان حزب جنبش ملی اسلامی، که آقای دوستم رهبر این حزب است، گفته که اگر به خواست‌های معترضان توجه نشود، آن‌ها به اعتراض‌های مسالمت‌آمیز ادامه خواهند داد.

آقای ترکستانی گفته که معترضان مدارکی مبنی بر دست داشتن یکی از افراد نزدیک به آقای نور را در رویداد پاره کردن عکس ژنرال دوستم به مقام‌های امنیتی ارائه کرده‌اند، اما این مقام‌ها گفته‌اند قدرت بازداشت او را ندارند، اما کوشش می‌کنند که این خواست معترضان برآورده شود.

Image caption همزمان با تظاهرات هواداران آقای دوستم، حامیان آقای نور هم در جنوب مزار شریف تظاهرات کردند

دفتر مطبوعاتی عطا محمد نور، سرپرست ولایت بلخ و رئیس اجرایی جمعیت اسلامی گفته که تظاهرات حق مدنی شهروندان افغانستان است ولی ادعاهای معترضان در مورد "تک‌حزبی و تک‌قومی" بودن ادارات در بلخ را رد کرده است.

این دفتر با ارسال پیامی به بی‌بی‌سی گفته است که بلخ نماد از "همگرایی قومیت ها است و سهم قومیت‌ها در ادارات دولتی این ولایت مساویانه است."

آنها همچنین گفته‌اند که مطالبات معترضان ظاهرا با ادعاها در مورد پاره کردن عکس ژنرال دوستم ارتباطی ندارد.

از سوی دیگر، در عین حال صدها نفر از طرفداران آقای نور به حمایت از او و علیه حامیان آقای دوستم اقدام به تظاهرات کردند.

حامیان آقای نور ضمن آن که به حمایت از آقای نور و علیه آقای دوستم شعار دادند، به پیروی از اعلامیه دیروز آقای نور شعار دادند که "به آشوبگری اجازه نمی‌دهیم".

در دو روز گذشته تنش‌ها میان طرفداران آقایان دوستم و نور افزایش یافته است. آن‌ها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به صورت علنی علیه یک دیگر موضع‌گیری کردند.

بیشتر بخوانید

تنش بر سر پاره کردن عکس ژنرال دوستم در بلخ