اعتراض صدها خانواده به لغو برنامه برف‌‌پاکی در ولایت بدخشان

صدها خانواده در هشت ولسوالی مرزی ولایت بدخشان از لغو برنامه برف‌روبی در این ولایت شاکی هستند.

قربانعلی همزی، خبرنگار بی‌بی‌سی در بدخشان می‌گوید برنامه برف‌پاکی در این ولایت هر ساله در دو مرحله زمستانی و بهاری انجام می‌شود اما امسال اجرای برنامه زمستانی با تاخیر انجام شد و مرحله بعدی این برنامه نیز تاکنون عملی نشده است.

لغو این برنامه در حالی صورت گرفته که صدها خانواده در هشت ولسوالی مرزی این ولایت، راه‌های رفت‌وآمدشان به دنبال ریزش برف از پنج ماه به این سو بسته شده است.

علی شاه زمانی یکی از باشندگان این منطقه می‌گوید ضخامت برف در بعضی مناطق به بیش از سه متر رسیده است و اگر برنامه برف‌پاکی عملی نشود، راه‌ها تا چهار یا پنج ماه بعد بسته خواهند ماند.

مسئولان ریاست فوائد عامه بدخشان می‌گویند جدول زمانی برنامه برف‌پاکی را به وزارت فوائد عامه سپرده بودند اما برای اجرای آن پاسخ منفی دریافت کرده‌اند.

آقای عبدالغنی، رئیس فوائد عامه بدخشان می‌گوید که این وزارت به گمان این که برف‌باری در مناطق یاد شده صورت نگرفته، این برنامه را لغو کردند.

فضل احمد آماج یکی از کارمندان ریاست فوائد عامه بدخشان شماری از اعضای شورای ولایتی بدخشان را متهم به اخلال‌گری و رساندن اطلاعات نادرست به وزارت فوائد عامه می کند.

اما احمد بشیر صمیم رئیس شورای ولایتی بدخشان این ادعاها را رد می‌کند.

او می‌گوید: "ما هرگز درخواست لغو برنامه برف‌پاکی در ولایت بدخشان را نکرده‌ایم."

نمایندگان مردم بدخشان در شورای ولایتی با توجه به حجم برف در مناطق بلند و کوهستانی بدخشان که راه چندین ولسوالی سرحدی است، خواهان تجدیدنظر در تصمیم وزارت فوائد عامه شده‌اند.

بدخشان در شمال شرق افغانستان از ولایات سردسیر افغانستان است که همه ساله شاهد برف‌باری‌های شدید می‌باشد.