نیروهای امنیتی افغانستان عملیات تهاجمی راه می‌اندازند

حق نشر عکس Reuters
Image caption هم‌زمان با آغاز استجواب از مسئولان امنیتی، چهار راکت در اطراف ساختمان جدید مجلس نمایندگان افغانستان فرود آمد

مقام‌های امنیتی افغانستان اعلام کردند که نیروهای امنیتی در سال ۱۳۹۵ عملیات تهاجمی را علیه مواضع نیروهای مخالفان دولت زیر نام "شفق" در سراسر افغانستان آغاز خواهند کرد.

تاج محمد جاهد، سرپرست وزارت داخله (کشور)، محمد مسعود اندرابی، سرپرست اداره امنیت ملی و قدم شاه شهیم، رئیس ستاد ارتش افغانستان امروز برای استجواب درباره مسائل مهم امنیتی به مجلس فراخوانده شده بودند.

ژنرال شهیم در صحن علنی مجلس نمایندگان افغانستان اعلام کرد که عملیات نیروهای امنیتی افغان به نام ظفر در سال ۱۳۹۴ بیشتر تمرکز بر حفظ مناطق تحت کنترل نیروهای امنیتی افغانستان داشت.

او گفت که هدف از عملیات شفق در سال ۱۳۹۵ حفظ مناطق، پاکسازی نیروهای مخالف، حمله به مناطق و پایگاه‌های محل استقرار مخالفان و اختلال در خطوط اکمالاتی و مواصلاتی این نیروها است.

به گفته شهیم عملیات ظفر که در سال گذشته آغاز شده بود، هنوز پایان نیافته و اکنون در شش نقطه افغانستان ادامه دارد. به گفته او عملیات در ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز در شمال شرق، منطقه زیرکوه شنیدند ولایت هرات و ولایت هلمند در جنوب افغانستان ادامه دارد.

آقای شهیم افزوده که عملیات نیروهای امنیتی افغان در ولایت ارزگان، کاپیسا و ولایت کنر نیز ادامه دارد.

او گفت که در کنار این، نیروهای ویژه افغانستان نیز عملیات خاص را در سراسر افغانستان انجام می‌دهند که موثریت بالایی داشته است.

به گفته او اکنون هماهنگی و همکاری میان نیروهای امنیتی افغان و نیروهای بین‌المللی مستقر در این کشور در سطحی عالی قرار دارد.

او درباره تصاویری که روزهای گذشته در شبکه اجتماعی همرسانی شده و گفته شده بود که قطعات هلی‌کوپترهای کمک‌‍شده کشور هند قرار بود از مرز تورخم به پاکستان منتقل شود، گفت که این قطعات از بگرام بارگیری شده بود و متعلق به هلی‌کوپترهای ارتش نبودند.

آقای شهیم گفت که تمام هلی‌کوپترهای هندی سالم و در اختیار نیروهای امنیتی افغانستان هستند. او گفت که در حال حاضر تحقیق درباره محموله کانتینرهایی که گفته می‌شود، حامل قطعات یدکی هلی‌کوپتر بوده، ادامه دارد.

+ رئیس ستاد ارتش افغانستان: طرح طالبان در سال ۲۰۱۵ ناکام ماند

تاج محمد جاهد، سرپرست وزارت داخله (کشور)، نیز در جلسه امروز گفت که برای تامین امنیت شهر کابل تلاش می‌کند که ایست‌های بازرسی را از داخل شهر جمع و بیشتر تمرکز به کمربندهای امنیتی در اطراف شهر کابل شود.

او با اشاره به اینکه هدف از عملیات هجومی نیروهای مخالف اشغال مناطق و مسدود کردن شاهراه‌ها در سال ۱۳۹۴ بود، گفت که مخالفان در این کار موفق نشدند.

به گفته آقای جاهد در سراسر کشور شاهراه‌ها باز هستند، بنادر اقتصادی فعال و وضعیت تحت کنترل نیروهای امنیتی افغانستان است.

محمد مسعود اندرابی، سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان نیز گفت که نیروهای مخالف دولت در سال ۱۳۹۴ امیدواری زیادی برای تصرف اراضی داشت، همچنین ادامه جنگ فرسایشی و کسب مشروعیت سیاسی از دیگر برنامه آنان بود، که در هیج یک از این زمینه‌ها دستاوردی نداشتند.

او گفت که این کار باعث شد تا ظرفیت سازی لازم میان سه نهاد امنیتی افغانستان، وزارت داخله، دفاع و امنیت ملی انجام شود.

او افزود که قبلا هر سه نهاد امنیتی به صورت مستقلانه به کار دفاعی مشغول بودند و نیاز به ایجاد رابطه میان سه نهاد بود.

آقای انداربی گفت که برای حل این مشکل این سه نهاد یک مرکز هماهنگی اطلاعات و همچنین برای استفاده بهتر از نیروهای ویژه، مرکز عملیات‌های ویژه راه اندازی کرده و برای ترتیب و تنظیم معلومات نیز یک مرکز اطلاعاتی ایجاد کرده‌اند.