برنامه ویژه‌ پاک کردن شهر کابل آغاز شد

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی امروز در یک برنامه نمادین برای پاک کردن شهر کابل شرکت کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در آغاز یک برنامه ویژه برای پاک کردن شهر کابل، گفته که هر شهروند باید کوچه، گذر، ناحیه و شهر را از خود بداند و در نظافت آن سهم بگیرد.

آلودگی شهر کابل چندی قبل سرپرست شهرداری کابل را به مجلس نمایندگان افغانستان کشاند.

آقای غنی امروز در یک مراسم نمادین پاک کردن این شهر را از منطقه بی‌بی مهرو آغاز کرد.

او در این مراسم گفت: "یکی از شکایت‌های عمده هموطنان ما در شهر کابل مشکل کثافات (زباله‌ها) است و این برنامه در مشوره و هماهنگی با وکلای گذر و بزرگان شهر کابل روی دست گرفته شده است."

در خبرنامه دفتر ریاست جمهوری افغانستان آمده که برای حل مشکل زباله‌های شهر کابل و ولسوالی بگرامی در شرق کابل، محلی که مقداری از زباله‌های شهر به آنجا انتقال یافته و انباشته شده است، اولین قدم برداشته می‌شود.

رئیس جمهوری افغانستان گفته که تاکنون حدود ۹۰ الی ۱۰۰ هزار متر مکعب زباله جمع‌آوری شده و اولین اقدام اداره 'قوای کار' این است که زباله‌ها را در اسرع وقت از شهر کابل و ولسوالی بگرامی به منطقه گزک انتقال دهد.

او افزوده که گام دوم، بررسی تصفیه فنی زباله‌ها توسط چهار شرکت بین‌المللی است و در صورت وجود امکانات، از زباله‌ها انرژی تولید خواهد شد.

آقای غنی گفته که در برنامه "کار برای صلح" برای پاک کردن دوامدار شهر کابل یک نیروی خاص ایجاد می‌شود که بعدا اعلام خواهد شد.

او افزود که طرح بعدی مشارکت بخش خصوصی است که طرح‌های آنها مورد بررسی قرار دارد و به صورت ناحیه‌وار اجرا می‌شود.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان افزوده که بر اساس تصمیم شورای عالی اقتصاد، کابل در چند مرحله باید از وجود زباله‌ها پاک و برنامه به صورت مداوم ادامه پیدا کند.

بر اساس تصویب این شورا 'قوای کار' که به تازگی در ساختار وزارت فوائد عامه افغانستان فعال شده، نیز هر سه ماه یکبار اقدام به پاک کردن شهر کابل خواهد کرد.

به گفته شهرداری کابل هر نفر در شهر کابل، ۵۰۰ الی ۷۰۰ گرم زباله در ۲۴ ساعت تولید می‌کند. جمعیت کابل حدود ۴ میلیون نفر اعلام شده است.

Image caption انباشته شدن زباله در سطح شهر مشکلات زیادی را برای شهروندان کابل ایجاد کرده است