روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۱۰ حمل

Image caption ساختمان مجلس افغانستان به تازگی توسط کشور هند ساخته شده است

مجلس نمایندگان افغانستان دیروز تاج محمد جاهد، سرپرست وزارت داخله (کشور)، محمد مسعود اندرابی سرپرست ریاست امنیت ملی و قدم شاه شهیم، رئیس ستاد ارتش افغانستان را برای استجواب درباره مسایل مهم امنیتی به این مجلس فرا خواند.

همزمان با آغاز استجواب از این مسئولین امنیتی، چهار راکت در اطراف ساختمان جدید مجلس نمایندگان افغانستان فرود آمد.

اصابت چند موشک به ساحه ساختمان مجلس نمایندگان، استعفای احمد یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات و آغاز برنامه پاک کاری شهر از سوی رئیس جمهور غنی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۰ حمل/فروردین کابل است.

اصابت موشک به ساختمان مجلس افغانستان

روزنامه ۸‌صبح نوشته که حمله موشکی به عمارت پارلمان، نشان‌دهنده ‌آسیب‌پذیری امنیتی این نهاد و مجموع تاسیسات پایتخت است.

۸‌صبح می‌نویسد از آن جایی که در سال جاری خورشیدی تهدیدات امنیتی بسیار جدی است، ایجاب می‌کند که تدابیر امنیتی پایتخت و تاسیسات مهم سخت‌تر شود.

۸‌صبح افزوده روزی که سرپرستان وزارت‌خانه‌های قوای مسلح به پارلمان تشریف می‌برند، عمارت این نهاد مورد حمله موشکی قرار می‌گیرد، این واقعا غیرموجه است و این شکست امنیتی را به هیچ صورتی نمی‌توان انکار کرد.

۸‌صبح تاکید می‌کند که سران حکومت باید مشکل ضعف رهبری را در نیروهای امنیتی حل کنند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که سه مسئول امنیتی پس از افزایش ناآرامی‌ها در کشور در حالی در مجلس حضور یافتند که همزمان با آن، مجلس مورد چهار فیر حمله راکتی قرار گرفت.

اطلاعات روز نوشته که با این رویداد "چراغ سبزهایی که مقامات از وضعیت امنیتی نشان می‌دادند خلاف ثابت شد و نمایندگان مردم در پارلمان حس کردند و فهمیدند که چراغ امنیتی مثل دیروز سرخ و اوضاع شکننده است."

روزنامه افغانستان نیز در سرمقاله امروزش به وضعیت امنیتی این کشور پرداخته است.

افغانستان نوشته که طراحان و برنامه ریزان نظامی و امنیتی در کشور، باید درک کنند که منطق جنگ موجود در این کشور با فرو رفتن در حالت دفاعی به هیچ صورت همخوانی ندارد.

افغانستان افزوده که دولت باید با طرح عملیات های نظامی قوی و قدرتمند، حد اقل اقتدار خود را در مقابل طالبان حفظ کند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، اداره شدن نهادهای نظامی و امنیتی با سرپرست ها، با درک منطق این جنگ کاملا متفاوت است و این جنگ با چنین وسعت و شدت، فراتر از آنچه امروز دولت نشان می‌دهد، نیاز دارد.

اقدامات نمایشی رئیس جمهور غنی

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که رئیس جمهور اشرف‌ غنی در نخستین روزهای سکونت در ارگ قدرت، در چند مورد اقدام به رفتارهای نمایشی کرد اما با گذشت زمان تب رفتارهای نمایشی نیز رفته رفته فروکش کرد و همه‌چیز به روال همیشگی برگشت.

جامعه باز نوشته که اکنون و با آغاز سال جدید، اشرف‌غنی دوباره در یک اقدام نمایشی و نمادین و با حضور برخی از مقام‌های ارشد حکومت بیل به دست، در یکی از محله‌های شهری ظاهر شده است تا در جمع‌آوری زباله‌های شهری کمک کند.

جامعه باز افزوده که اگرچه رفتارهای نمایشی بخشی از الزامات قدرت است اما در جامعۀ افغانستان رفتارهای نمایشی به جای کاستن از اضطراب و بی‌قراری عمومی و به جای کم‌کردن فاصله میان نظام سیاسی و مردم، نوعی بازی با روان و اعصاب مردم است.

استعفای رئیس کمیسون انتخابات

روزنامه آرمان ملی با اشاره به استعفای آقای نورستانی نوشته که اصلاحات در انتخابات از سوی یکی از اعضای این کمیسیون کلید خورد.

آرمان ملی نوشته که ضعف اداره و مدیریت کمیسیون مستقل انتخابات سبب شد که این کشور گرفتار بحرانی گردد که در نتیجه آن هم اوضاع امنیتی بدتر شد و هم افغانستان از رشد اقتصادی باز ماند.

آرمان ملی افزوده "حالا که رئیس کمیسیون مستقل انتخابات پیش گام شده است و از مقامش استعفا داده باید روند برکناری سایر اعضای آن کمیسیون از سوی رئیس جمهوری کشوربه انجام برسد تا راه برای ایجاد کمیسیون جدید هموار گردد."

همچنان به باور نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی، اعضای کمیسیون مستقل انتخابات باید به دلیل تخطی‌هایی که در روند انتخابات انجام داده اند، محاکمه شوند و نباید به وظایف دیگری گماشته شوند.