هشدار دفتر رئیس جمهوری افغانستان به عوامل جعل فرمان‌های اشرف غنی

حق نشر عکس ARG
Image caption دیروز، اول اپریل/آوریل شماری از فرمان‌های دولتی به امضای اشرف غنی رئیس جمهوری به هدف شوخی دستکاری و روی شبکه های اجتماعی منتشر شد

به دنبال آن که شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی برخی از فرمان‌های رئیس جمهوری افغانستان را دستمایه دروغ‌های اول اپریل قرار دادند، دفتر ریاست جمهوری اعلام کرده که جعل این فرمانها پیگرد قانونی دارد.

دیروز، اول اپریل/آوریل شماری از فرمان‌های دولتی به امضای اشرف غنی رئیس جمهوری به هدف شوخی دستکاری و روی شبکه های اجتماعی منتشر شد.

متن یکی فرمان‌های آقای غنی به صورتی دستکاری شده بود که گویا ملا عمر رهبر پیشین طالبان از طرف رئیس جمهوری شهید وحدت ملی خوانده شده و روز درگذشتش تعطیل عمومی اعلام شده است.

دفتر آقای غنی در اعلامیه‌ای که روی صفحه رسمی این دفتر در فیسبوک منتشر شده، گفته است: "شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با سؤ استفاده از تکنولوژی به جعل‌ متن شماری از احکام و فرامین ریاست جمهوری مبادرت ورزیدند و با استفاده نادرست از فضای باز شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها، به نشر و ترویج آن می‌پردازند."

اعلامیه افزوده است: "نشر این گونه مطالب به هر دلیل که باشد علاوه بر این‌که غیراخلاقی و غیرقانونی می‌باشد، زمینه را برای تخریش (تشویش) اذهان مردم نیز فراهم می‌کند. جعل در اسناد به هر دلیلی که صورت گرفته باشد، نقض قانون بوده و پیگرد قانونى را به دنبال دارد."

دفتر رئیس جمهوری افغانستان از کاربرانی که تصاویر "اسناد تحریف شده و جعلی" را منتشر کرده‌اند، خواسته که این تصاویر را از حساب‌های خود بردارند و در مورد "جعلی بودن" آنها نیز به مخاطبان خود توضیح دهند و از آن‌ها معذرت بخواهند.

شوخی با رئیس جمهوری در افغانستان امر تازه‌ای نیست، پیش از این کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویر، سخنان و صداهای حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان را دستمایه شوخی می‌کردند، اما در زمان ریاست جمهوری آقای غنی شوخی با او بیشتر دیده می‌شود.

به نظر می‌رسد که این نخستین مورد باشد که دفتر ریاست جمهوری افغانستان به شوخی‌های اول اپریل واکنش نشان می‌دهد و به کسانی که فرمان‌های رئیس جمهوری را دستمایه شوخی کردند، هشدار می‌دهد.