روزنامه های کابل؛ شنبه ۱۴حمل

اظهارات اخیر اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان درباره پناهجویان و معضل بیکاری و ۲۵ هزار پست خالی در ادارات دولتی کشور از موضوع‌های اصلی مورد بحث در مطالب اصلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

اخیراً آقای غنی در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی از پناهجویانی که افغانستان را به امید رسیدن به اروپا ترک می‌کنند، انتقاد کرد و گفت که با آن‌ها احساس همدردی ندارد؛ چرا که به گفته او آن‌ها قرارداد اجتماعی را نقض کرده، در آبادی کشور سهم نمی‌گیرند و به دلیل "مشکلات کوچک" کشور را ترک می‌کنند.

Image caption عکس و تیتر اول روزنامه ماندگار. ماندگار چند مطلب خود را به نقد اظهارات اشرف غنی اختصاص داده

روزنامه ماندگار سه عنوان مطلب خبری و تحلیلی خود را به اظهارات اخیر اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان اختصاص داده و در خبر نخست خود با عنوان "اول خانواده‌ات را برگردان" نوشته که در حال حاضر پسر و دختر آقای غنی در بیرون از کشور زندگی می‌کنند، اما از پناهجویان می‌خواهد که به کشور برگردند.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته که آقای غنی در حالی "در مذمت" مهاجرت سخن گفته که خودش در زمان اشغال کشور از سوی ارتش شوروی در بیرون کشور به سر می‌برد و در غم مردم شریک نشد، بلکه به غرب پناه برد و در همانجا درس خواند و تجربه اندوخت و در نهایت زمانی که به سن بازنشستگی نزدیک شد، به کشور بازگشت.

ماندگار با اشاره به ضرب‌المثل "سوار از دل پیاده خبر ندارد"، نوشته که آقای غنی با برهم زدن وضعیت سیاسی کشور، "امید به زندگی را در میان شهروندان به صفر نزدیک کرده" است. روزنامه افزوده که "شاید برخی از سر سیری و آسایش‌طلبی مفرط" راه مهاجرت را در پیش گرفته‌اند، اما اکثریت پناهجویان "از بد حادثه دل به دریا زده‌اند".

به اعتقاد نویسنده ماندگار، "مهاجرت، یاس و ابهامی که بر سرنوشت کشور سایه افگنده، معلول سیاست‌های نادرست" اشرف غنی است که به تعبیر نویسنده، "هست و نیست یک ملت را فدای فزون‌طلبی‌های خود تیمش کرده است". ماندگار در مطلب دیگری سخنان آقای غنی را "تلخ‌ترین و تکانده‌ترین" سخنان یک رئیس جمهوری به نشانی هموطنانش دانسته است.

هشت صبح هم در مطلب اصلی خود با عنوان " اول فرزندان خود را بیاورید"، نوشته فرزندان شخص رئیس جمهوری و رئیس اجرائی در بیرون کشور به سر می‌برند و سایر مقام‌های دولتی هم خانواده‌های خود را به دلیل ناامنی به داخل کشور نمی‌آورند. به نظر نویسنده، براین اینکه مردم احساس امنیت کنند، فرزندان آن‌ها باید در داخل کشور باشند.

نویسنده تاکید کرده که رئیس جمهوری بجای تاکید بر بازگشت پناهجویان، امنیت کشور را تامین کند. روزنامه افزوده که وقتی امنیت به صورت نسبی تامین شد، از میزان مهاجرت کاسته می‌شود. دولت در تامین امنیت شهرهای بزرگ و حفظ جان شهروندان کشور "ناکام" مانده است.

هشت صبح افزوده که وقتی که رئیس جمهوری نمی‌تواند از تریبون یک رسانه جهانی استفاده مثبت کند، "نیازی نیست که مصاحبه کند"، چرا که به نظر نویسنده، ولی او در برابر دوربین یک رسانه جهانی قرار می‌گیرد، نتیجه این می‌شود که کوچک و بزرگ در شبکه‌های اجتماعی به او "نفرین" بفرستند.

Image caption هشت صبح مذاکرات شورای عالی صلح با نمایندگان حزب اسلامی را در خبر نخست خود آورده و یک گزارش پژوهشی درباره آنچه که قانون‌شکنی در وزارت فرهنگ خوانده چاپ کرده

میثم غزنونی در مقاله‌ای در اطلاعات روز پست‌های خالی در ادارات دولتی را بررسی کرده و آن را ناشی از فساد اداری و نبود ظرفیت لازم در این ادارات دانسته است. به نظر نویسنده، وجود ماموران کهن سالی که از تحصیلات و تخصص لازم برخوردار نیستند و همچنین بوروکراسی پیچیده از دیگر عوامل خالی ماندن این پست‌های دولتی است.

اخیراً احمد مسعود توخی از مسئولان کمیسیون اصلاحات اداری افغانستان به اعضای مجلس گفت که از ۳۹۷ پست دولتی، ۲۵ هزار آن در ۵۱ اداره خالی است. به گفته او، این آمار شامل پست‌های خالی در نهادهای امنیتی و شهرداری‌ها نمی‌شود.

نویسنده اطلاعات روز افزوده که دولت در حالی این آمار را اعلام کرده که سران حکومت وحدت ملی به وعده‌های خود مبنی بر فراهم کردن زمینه اشتغال عملی نشده است. نویسنده انتقاد کرده که از اجرای وعده ایجاد یک میلیون شغل اشرف غنی رئیس جمهوری خبری نیست که نیست، حالا ۲۵ هزار پست دولتی را هم نمی‌تواند پر کند.

میثم غزنوی همچنین نوشته که مشکل بیکاری در کشور از مشکلات عمده است و در حال حاضر چهار میلیون نفر از ۱۲ میلیون نفر نیروی کار کشور بیکارند و سالانه چهار هزار نفر به شمار آن‌ها افزوده می‌شود. نویسنده اطلاعات روز تاکید کرده که دولت بجای انتقاد از پناهجویان، در کشور شغل ایجاد کند.

Image caption عکس و تیتر اول روزنامه اطلاعات روز

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود با عنوان "مشکلات اجتماعی را سطحی نگیریم"، بیکاری، فقر ناامیدی نیست به آینده و تشدید روزافزون ناامنی را از مشکلات عمده شهروندان عنوان کرده است. به باور سردبیر روزنامه فساد و ضعف در حکومت باعث شده که حکومت نتواند "هیچ مشکلی از مشکلات" مردم را حل کند.

حفیظ‌الله زکی افزوده وقتی یک میلیون بیکار باشند، هیچ امنی نباشد، ولسوالی‌ها به گونه سوال‌برانگیزی یکی پی دیگری سقوط کنند، جنگ با طالبان و داعش با ابهام همراه باشد، حکومت در انجام مسئولیت‌های خود ناتوان باشد، شایسته‌سالاری قربانی باندبازی شود و عدالت پامال و قانون نادیده گرفته شود، شهروندان چگونه می‌توانند در کشور بمانند و آن را آباد کنند.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان تاکید کرده که "آبادی کشور در مرحله نخست وظیفه دولت است. سازمان‌ها و مقامات دولتی با همه قدرت، توان و امکانات خود تا چه حد برای آبادی این وطن کار کرده‌اند که حال ما از یک شهروند عادی، که به یمن درایت و دلسوزی حکمروایان از تهیه نان شب خود عاجز مانده است، توقع آبادانی وطن داشته باشیم؟"