مرکز جدید نگهداشت واکسین‌ در قندهار گشایش یافت

حق نشر عکس MoPH
Image caption مرکز جدید به منظور نگهداشت و ذخیره واکسین‌ها در قندهار گشایش یافت

وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان در ولایت قندهار مرکز حوزوی را به هدف نگهداری و ذخیره واکسین‌‌ها افتتاح کرد.

وزارت بهداشت می‌گوید که این مرکز در ۴۸ ولسوالی و ۵ ولایت جنوبی که شامل ولایات قندهار، هلمند، ارزگان، زابل و نیمروز اند، کیفیت و سطح عرضه خدمات واکسیناسیون/خالکوبی را برای کودکان و زنان افغان افزایش می‌دهد.

فیروزالدین فیروز، وزیر بهداشت افغانستان، که در مراسم گشایش این مرکز اشتراک کرده بود، گفت: ایجاد این مرکز زمینه حفظ و نگهداری واکسین‌ها را در درجه حرارت مطلوب فراهم کرده و در کاهش مرگ‌و‌میر کودکان و مادران نقش قابل ملاحظه ایفا خواهد کرد.

اولا شولا اسماعیل، نماینده صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در قندهار نیز گفت: جلوگیری از بیماری‌های قابل پیش‌گیری توسط واکسین، در کاهش میزان مرگ‌ومیر کودکان در افغانستان نقش به‌سزای دارد. این ساختمان جدید در عرصه بلند بردن پوشش و توسعه خدمات با کیفیت از جمله برنامه معافیت کتلوی/جمعی در محروم‌ترین منطقه افغانستان اهمیت دارد.

گفته می‌شود که این مرکز دارای چهار باب سرد خانه به ظرفیت ۳۵ متر معکب بوده، که نیازمندی نگهداری دوازده نوع واکسین‌های مختلف برای تمام حوزه جنوب غرب افغانستان به‌شمول قندهار را مرفوع می‌کند.

در عین حال، ظرفیت موجود در این سردخانه‌ها دسترسی به واکسین‌های روزمره برای بیماری‌های چون پولیو (فلج کودکان)، سرخکان و تیتانوس را آسان می‌سازد.

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که برنامه معافیت کتلوی در جنوب این کشور، ۱۵۴هزار کودک زیر سن یک سال و ۷۲۶ هزار زنی‌ که در سنین باروری (۱۵-۴۵) قرار دارند، را تحت پوشش قرار می‌دهد.

افغانستان یکی از بالاترین میزان مرگ و میر کودکان و مادران را در جهان دارا است.