روزنامه های کابل: ۲۱ حمل

حق نشر عکس AFP
Image caption آقایان غنی و عبدالله در سومی انتخابات ریاست جمهوری، با میانجیگری آقای کری بر سر تشکیل حکومت وحدت ملی توافق کردند

سفر احتمالی جان کری، وزیر خارجه آمریکا به افغانستان، مسائل مربوط به جنگ و صلح در افغانستان و احتمال انحلال اداره حمایت از سرمقاله سرمایه‌گذاری در افغانستان (آیسا)، از موضوع‌های اصلی مورد بحث در مطالب اصلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح در مطلب اصلی خود سفر آقای کری به افغانستان را بررسی کرده و نوشته که این سفر تنها یک سفر ساده مسئول دستگاه دیپلماسی آمریکا به کابل نیست. روزنامه با اشاره به نقش آقای کری در گشودن بن‌بست در دو انتخابات جنجالی ریاست جمهوری ۱۳۸۸ و ۱۳۹۳ افغانستان، این سفر او را هم ارزیابی کرده است.

آقای کری به دنبال جنجالی شدن دومین انتخابات ریاست افغانستان در ۱۳۸۸، بین حامد کرزی رئیس جمهوری و نامزد انتخابات و رقیبش عبدالله عبدالله میانجیگری کرد و در نتیجه آقای کرزی رئیس جمهوری شد و در انتخابات ۱۳۹۳ هم او میانجیگر اصلی بود و براساس طرح او حکومت وحدت ملی به ریاست جمهوری اشرف غنی و ریاست اجرائی عبدالله عبدالله تشکیل شد.

نویسنده هشت صبح افزوده که در حال حاضر با عملی نشدن تعهدات اصلی حکومت وحدت ملی از جمله اصلاح نظام انتخاباتی، توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی، برگزاری دو انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها و مبهم ماندن برگزاری لویه جرگه به منظور تعدیل قانون اساسی، احتمال ایجاد بن‌بست سیاسی دیگری در راه است.

به نظر هشت صبح، اجرای توافق‌نامه حکومت وحدت ملی که این تعهدات در آن ذکر شده، برای آمریکا هم مهم است، چرا که این این تعهدات عملی نشود، کل روند دموکراسی‌سازی در افغانستان آسیب می‌بیند. نویسنده افزوده که ممکن است آقای کری در این مورد با سران حکومت وحدت ملی افغانستان گفت‌وگو‌ کند.

جامعه باز تیتر اول و سرمقاله خود را به موضوع عملیات نظامی علیه گروه طالبان در ولایت جنوبی هلمند اختصاص داده است. سلیم شفیق در سرمقاله روزنامه این عملیات را "آزمونی دشوار"برای ارتش دانسته و نوشته که با آغاز عملیاتی، "عقب‌نشینی‌های تاکتیکی" تا حدودی معنی می‌یابد.

اشاره نویسنده به توجیه عقب‌نشینی نیروهای دولتی از چند منطقه، از جمله برخی از مناطق ولایت هلمند است که مقام‌های دولتی آن‌ها را "عقب‌نشینی تاکتیکی" عنوان کرده بودند. نویسنده جامعه باز افزوده که چنین عقب نشنینی‌ها باعث نگرانی از سرنوشت ساکنان این مناطق شده بود.

سرمقاله‌نویس جامعه باز از قول تحلیلگران عملیات جاری در ولایت هلمند را "آزمون اصلی ارتش" افغانستان عنوان کرده و نوشته که فرماندهان ارتش معتقدند که این عملیات موضع ارتش را از حالت دفاعی به حالت تهاجمی تبدیل می‌کند. با وجود این، نویسنده معتقد است که باید این عملیات "پیروزی‌هایی" درپی دارد یا نه.

نویسنده جامعه باز افزوده که نیروهای ارتش افغانستان رهبری این عملیات را به عهده دارند و برای آن‌ها این عملیات نه تنها اهمیت نمادین دارد، بلکه "محکی" نیز برای سنجش توانایی نیروهای امنیتی کشور است. به باور نویسنده، در صورتی که این عملیات پیروزی‌هایی در پی داشته باشد، امیدواری به آینده نیروهای امنیتی افزایش خواهد یافت.

حفیظ‌الله زکی سردبیر روزنامه افغانستان در سرمقاله این روزنامه چشم‌انداز گفت‌وگو‌های صلح را در افغانستان "نامعلوم" دانسته و با اشاره به اظهارات اخیر سرتاج عزیز مشاور امور خارجی و امنیتی نخست وزیر پاکستان نوشته که کلید حل مسئله افغانستان به دست پاکستان و متحدان آن است.

آقای عزیز اخیرا گفته که ممکن است دور چهارم گفت‌وگو‌های گروه هماهنگی چهارجانبه با حضور نمایندگان کشورهای افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا برگزار شود. او زمان و مکان دقیق آن را مشخص نکرده، اما گفته که ممکن است این نشست ماه آینده درباره روند صلح افغانستان برگزار شود.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان افزوده که اظهارات آقای عزیز می‌تواند شروع خوبی پس از رد پیشنهاد گفت‌وگو‌های مستقیم بین گروه طالبان و دولت افغانستان از سوی این گروه باشد. به باور نویسنده، اگر پاکستان بخواهد صلح در افغانستان برقرار شود، دامنه‌های ناامنی تا حد زیادی از افغانستان برچیده خواهد شد.

سردبیر روزنامه افغانستان اما در ادامه افزوده که گفت‌وگو‌های صلح باید با گروه طالبان به عنوان گروه اصلی شورشی تحقق یابد و این گروه با تمام بدنه خود وارد صلح شود نه این که بخشی از آن. نویسنده گفت‌وگو‌های اخیر بین دولت و حزب اسلامی را بر پایان جنگ در افغانستان اثرگذار ندانسته و افزوده که دولت آن را "بزرگنمایی" کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption در چهارمین اجلاس چهارجانبه قرار شد که طالبان در هفته نخست ماه مارچ با دولت افغانستان مذاکره کند، اما این گروه این دعوت را رد کرد

اطلاعات روز ابهام در مورد سرنوشت اداره حمایت از سرمایه‌گذاری (آیسا) را بررسی کرده و آن را "بازی کیش و مات" بین رئیس جمهوری و رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی دانسته است. به نظر نویسنده، اگر اشرف غنی توضیحی در مورد انحلال این اداره ارائه نکند، گمانه‌زنی در مورد شروع بازی کیش و مات علیه آقای عبدالله، حریف انتخاباتی‌اش، را تقویت خواهد کرد.

هفته گذشته قربان حقجو رئیس اداره آیسا در یک نشست خبری اعلام کرد که آقای غنی تصمیم به لغو این اداره گرفته، در حالی که هیچ مشورتی با مسئولان این اداره از جمله او نکرده است. به نوشته اطلاعات روز، سخنگویان آقایان غنی و عبدالله گفته‌اند که گفت‌وگو‌ها در این مورد هنوز ادامه دارد.

سرمقاله‌نویس اطلاعات روز با اشاره به این که رئیس اداره آیسا از حامیان انتخاباتی آقای عبدالله بوده، نوشته که اگر آقای غنی تصمیم خود مبنی بر لغو این اداره را روشن نکند، این امر به معنای آن است که سخنان آقای حقجو درست است و رئیس جمهوری در پی بازی با رئیس اجرائی است.

جواد ناجی در این مطلب افزوده که اگر این اداره لغو شود، این امر به معنای آن خواهد بود که رئیس جمهوری یک اداره مهم اقتصادی را از کنترل یک حامی حریفش بیرون کرده و بر روی نام آقای حقجو به عنوان یکی از مخالفانش خط زده است. نویسنده اطلاعات روز تاکید کرده که برای رفع ابهام در این مورد، باید رئیس جمهوری به مردم توضیح دهد.