روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۲۲ حمل

حق نشر عکس AFP

سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا به افغانستان و گرفتن رای اعتماد نامزد پیشنهادی وزارت داخله و دادستانی کل از مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۲ حمل/فروردین کابل است.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که عمر دولت وحدت ملی افغانستان پنج ساله است و موافقت‌نامه سیاسی که بر اساس آن دولت کنونی این کشور در سال ۲۰۱۴ ایجاد شد، تاریخی برای پایان کار این دولت تعیین نکرده است.

جان کری روز گذشته برای گفت و گو در مورد صلح و امنیت به شهر کابل پایتخت این کشور سفر کرد.

سفر جان کری به کابل

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که آقای کری، پس از شدت‌گرفتن تنش‌های سیاسی در داخل حکومت و بیرون از آن، به کابل آمده است.

جامعه باز نوشته که اکنون، نگرانی اصلی بر سر حفظ حکومت کابل است؛ حکومتی که با دشواری‌های فراوان‌ مواجه است.

جامعه باز از دشواری‌های روند صلح، مبارزه با فساد اداری و سهم دو رهبر حکومت وحدت ملی در قدرت به عنوان مشکلات این حکومت یاد کرده است.

جامعه باز افزوده که بحث‌های فساد و روند صلح برای ایالات متحده و حکومت وحدت ملی می‌توانند مسایل نگران‌کننده‌ای نباشند؛ اما آینده حکومت و نظام سیاسی برای همه جدی است.

جامعه باز می‌نویسد که "کری این پیام را به‌ویژه به رقبای سیاسی اشرف غنی و عبدالله رساند که طرح انتخابات زودهنگام و پایان‌دادن به کار حکومت وحدت ملی دست‌کم در حال حاضر مورد بحث نیست، حتی اگر لویه‌جرگه هم برگزار نشود. آقای کری آمد تا از باز‌شدن بیشتر شکاف‌های حکومت جلوگیری کند."

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته که پس از گذشت یک‌ونیم سال از امضای توافق‌نامه، به‌نظر می‌رسد حکومت ائتلافی وحدت ملی یک‌بار دیگر دچار مشکلات جدی شده است و توافق‌نامه آنگونه که باید اجرایی نشده است.

اطلاعات روز افزوده که با نزدیک شدن به زمان برگزاری لویه‌جرگه، سیاسیون کشور از عدم مشروعیت حکومت و برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری سخن می‌گویند.

اطلاعات روز افزوده که جان‌کری هرچند آینده‌ حکومت را مربوط به تصمیم افغان‌ها دانست اما به صراحت گفت که حکومت وحدت ملی برای یک دوره‌ کامل است نه دو سال. این پاسخی بود که جان‌کری به منتقدان حکومت داد.

اما نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز به غیبت دکتر عبدالله عبدالله در نشست خبری مشترک آقای غنی و کری اشاره کرده و نوشته که "احتمالا در روزهای آینده شاهد موضع گیری‌ها و اظهار نظرهایی خواهیم بود."

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که حضور جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در افغانستان، در ابتدای سال روان خورشیدی، موضع دولت وحدت ملی را تقویت کرد. وزیر امور خارجه آمریکا، دولت وحدت ملی را پنج ساله دانست و لویه جرگه را به عنوان مانعی برای ادامه عمر دولت وحدت ملی ندانست.

افغانستان نوشته که حضور او در این موقع که تلاش ها برای رسیدن به صلح با مخالفان از یک سو و جنگ با آنها از سوی دیگر به شدت جریان دارد و در عین حال دولت وحدت ملی نیز با سئوال ها و ابهام هایی در مورد ادامه حضور خود از سوی برخی ها روبرو است، تاکیدی بر حفظ دستاوردهای دولت وحدت ملی است.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که توافق‌نامه سیاسی، دولت وحدت ملی را مأمور کرده بود که زمینه برگزاری لویه‌جرگه به هدف تعدیل نظام سیاسی کشور را مساعد گرداند، اما تا هنوز قدمی در این راستا برداشته نشده است. این وضعیت بدون شک نگرانی‌های فراوانی را به‌بار آورده و محبوبیت دولت وحدت ملی را به‌شدت کاهش داده است.

ماندگار افزوده که مردم افغانستان از جهان و آمریکا می‌خواهند که صادقانه از پروسه دموکراسی حمایت کنند و برای تحقق کامل آن گام بردارند، نه این‌که نسخه‌های معلول و عقب‌افتاده‌یی را به جامعه تحمیل کنند که در نهایت، دموکراسی و ارزش‌های مدرن را مغشوش و مطرود‌‌ سازند.

رای اعتماد به وزیر داخله و دادستان کل افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که ژنرال تاج‌محمد جاهد و آقای فرید حمیدی دیروز از مجلس رای اعتماد گرفتند. پس از این وزارت داخله/کشور و سارنوالی/دادستانی با سرپرست اداره نمی‌شوند.

۸‌صبح نوشته که انتظار افکار عمومی از رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی این است که سرپرستان ریاست امنیت ملی و وزارت امور دفاع هم به پارلمان معرفی شوند.

۸‌صبح افزوده در این شرایط جنگی مناسب نیست که وزارت‌خانه‌های قوای مسلح با سرپرست اداره شوند. وزارت‌خانه‌های قوای مسلح حافظ نظام هستند و اگر این وزارت‌خانه‌ها رهبری نیرومند و با ‌صلاحیت نداشته باشند، مشکل کلان خلق می‌شود.