پست‌های خالی، وزیران معارف و بهداشت افغانستان را به مجلس کشاند

حق نشر عکس arg
Image caption مجلس نمایندگان افغانستان به دلیل خالی بودن بیش از چهارده هزار پست در وزارت بهداشت و معارف افغانستان هر دو وزیر را استجواب کرد

اسدالله حنیف بلخی، وزیر معارف و فیروز الدین فیروز، وزیر صحت/بهداشت افغانستان به دلیل وجود بیشترین پست‌های خالی دولتی در وزارت‌هایشان، برای استجواب به مجلس فراخوانده شدند.

براساس آمارهای چند روز قبل دولت افغانستان، بیش از ۲۵ هزار پست در نهادهای دولتی افغانستان خالی است.

از جمله این پست‌ها، بیش از ۱۲ هزار پست تنها در وزارت معارف و بیش از دو هزار دیگر در وزارت بهداشت افغانستان خالی اعلام شده است.

آقای بلخی در نشست علنی امروز مجلس نمایندگان گفت که در این وزارت ۱۲۷۶۶ نفر پست خالی وجود دارد.

او گفت که این پست‌ها از سال‌های گذشته به دلیل اختلاف میان کمیسیون اصلاحات اداری و وزارت معارف، فرمان رئیس جمهوری بعد از آغاز کار دولت وحدت ملی که وزیران سرپرست صلاحیت برکناری و تعیین کارمندان را ندارند و همچنین برکناری و مرگ کارمندان خالی مانده‌اند.

آقای بلخی افزود که شماری دیگر نیز به این دلیل خالی مانده کسی علاقمند نیست در مناطق ناامن کار کند.

به گفته وزیر معارف افغانستان اکنون ۷۲۵ مکتب/مدرسه در مناطق ناامن این کشور مسدود است و باید ۱۵۰۰ نفر در این مکاتب استخدام می‌شدند.

او افزود که این وزارت علاوه بر آن، به دلیل اینکه فارغان کلاس ۱۲ و کسانی که دیپلم دارند، حاضر به کار در مناطق ناامن نیستند، شماری از پست‌ها را نتوانسته پر کند.

فیروز الدین فیروز، نیز در این مراسم گفت که از ۲۰۹۹ پست خالی که در این وزارت فهرست شده بود، اکنون ۱۵۰۰ پست پر شده است.

او افزود که کار استخدام افراد، برای ۲۰۰ پست دیگر ادامه دارد. بیش از ۳۱۱ پست مربوط به مناطق ناامن و شماری از آنها به زنان تعلق دارد که کسی حاضر به کار در آن مناطق نیست.

آمار پست‌های خالی در نهادهای دولتی باعث اعتراض گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان شد.

مردم اعتراض داشتند در حالی‌که میزان بیکاری در این کشور بیشتر از ۴۰ درصد برآورد می‌شود و هزاران نفر به شمول افراد تحصیل کرده در این کشور بیکار اند، دولت بیش از ۲۵ هزار پست را خالی نگهداشته است.