دولت افغانستان: اعلام جنگ طالبان علیه مردم تازگی ندارد

Image caption گروه طالبان اعلام‌کرده که عملیات بهاری به نام 'عمری' در سراسر این کشور آغاز کرده‌است

گروه طالبان با ارسال خبرنامه‌ای اعلام کرده که عملیات نظامی با نام"عمری" از ساعت ۵ بامداد امروز، ۲۴ حمل(فروردین) در سراسر افغانستان آغاز شده است.

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به این خبر گروه طالبان، به بی‌بی‌سی گفت: "ابتکار عمل در میدان جنگ به دست نیروهای دولتی افغانستان است. عملیات 'شفق' رسما آغاز شده و ضربه سنگینی را به نیروهای طالبان وارد کرده است."

او افزود که نامگذاری عملیات طالبان یک کار تازه نیست. سالها است که این گروه به منظور ایجاد فضای رعب و وحشت دست به کشتار افراد غیر نظامی و بی‌گناه در افغانستان می‌زند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله( کشور ) افغانستان نیز در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که "امارت به اصطلاح اسلامى طالبان یک امارت خیالی است. اعلام جنگ این گروه علیه مردم افغانستان تازگی ندارد."

در خبرنامه گروه طالبان آمده است:"با فرا رسیدن بهار، بار دیگر وقت تجدید اراده جهادی و عملیات فرا رسیده است، رهبری امارت اسلامی افغانستان عملیات بهاری جدید را به نام اولین موسس و بانی امارت اسلامی ..... ملا محمد عمر .... به نام 'عملیات عمری' نام گذاری و اعلان می‌نماید."

حق نشر عکس ARG
Image caption به گفته آقای مرتضوی ابتکار عمل در میدان جنگ به دست نیروهای دولتی افغانستان است

گروه طالبان گفته که این عملیات با ابتکار رهبری آنان، مسئولین کمیسیون نظامی و متخصصین امور جنگی، در طول ۳ ماه گذشته طرح شده‌، بیشترین تمرکز آن به حملات تهاجمی، عملیات انتحاری و نفوذی است.

این گروه گفته که مقام‌های دولتی را نیز هدف حملات چریکی قرار خواهند داد. طالبان گفته که تصرف مناطق از دیگر اهداف این عملیات خواهد بود.

چند روز قبل مقام‌های امنیتی افغانستان اعلام کردند که نیروهای امنیتی در سال ۱۳۹۵ عملیات تهاجمی را علیه مواضع نیروهای مخالفان دولت زیر نام "شفق" در سراسر افغانستان آغاز خواهند کرد.

هدف از عملیات شفق در سال ۱۳۹۵ حفظ مناطق، پاکسازی نیروهای مخالف، حمله به مناطق و پایگاه‌های محل استقرار مخالفان و اختلال در خطوط اکمالاتی و مواصلاتی این نیروها اعلام شده است.

عملیات نیروهای امنیتی افغان به گفته مقامهای این کشور در سال ۱۳۹۴ به نام" ظفر" بیشتر تمرکز بر حفظ مناطق تحت کنترل نیروهای امنیتی افغانستان داشته‌ است.

عملیات سال گذشته گروه طالبان به نام "عزم" نامگذاری شده بود.