حمله فیزیکی نماینده مجلس افغانستان به عضو کابینه در جلسه علنی مجلس

Image caption مجلس روز شنبه آینده در مورد مجازات آقای مشوانی تصمیم می‌گیرد

به دنبال حمله فیزیکی یک عضو مجلس افغانستان به وزیر توسعه روستایی در جلسه علنی مجلس، مجلس موضوع تعلیق وظیفه او را بررسی می‌کند.

سخی مشوانی، نماینده ولایت کنر در جلسه استجواب/سوال از نصیراحمد درانی وزیر توسعه روستایی، محمود بلیغ وزیر فواید عامه و اکلیل حکیمی وزیر مالیه/دارایی به عرفان‌الله عرفان منشی (دبیر) مجلس و آقای درانی حمله کرد.

تصاویر تلویزیونی از جریان جلسه امروز (۲۵ حمل/فروردین) نشان می‌دهد که آقای مشوانی پس از قطع میکروفنش از سوی آقای عرفان به دلیل تمام شدن وقت صحبتش، ناراحت شد و ابتدا از یخن/یقه عرفان کشید و بعد با شیی به صورت آقای درانی زد.

آقای عرفان گفت که براساس اصول آیین‌نامه داخلی مجلس میکروفن آقای مشوانی را قطع کرد اما "او بسیار احساساتی شد و آمد، از یخن من گرفت و کشید و گفت من از یخن وزیران این‌طوری می‌گیرم."

نصیراحمد درانی در مورد حمله به خود صحبت نکرد، اما گفت که "بی‌صبرانه منتظر تصمیم مجلس" می‌ماند. او از مجلس خواست که در این مورد تصمیم بگیرد.

آقای درانی گفت که آقای مشوانی در گذشته خواست‌هایی داشته که او آن‌ها را برآورده نکرده و به همین دلیل، نسبت به او نظر مساعدی نداشته است.

وزیر توسعه روستایی افزود که این نماینده ولایت کنر یکی از طرح‌های عمرانی در ولایت کنر را برای سه سال "گروگان" گرفته بود و خواستار پرداخت ۲۰ درصد هزینه این طرح بود.

حق نشر عکس Parliament.af
Image caption آقای مشوانی در صحبتی با بی‌بی‌سی نسبت به برخورد فیزیکی‌اش در مجلس اظهار پشیمانی نکرد، اما گفت که تصمیم مجلس را می‌پذیرد

این عضو کابینه همچنین گفت که آقای مشوانی خواستار استخدام فردی در یکی از پست‌های دولتی بود اما او آن را هم نپذیرفته و باعث ناراحتی نماینده ولایت کنر شده بود.

اما آقای مشوانی به بی‌بی‌سی گفت که هرچه که آقای درانی در مورد او گفته "دروغ" است. با وجود این، او تاکید کرد که هرچه مجلس در موردش تصمیم بگیرد، آن را می‌پذیرد.

ظاهر قدیر، نائب رئیس مجلس که جلسه امروز مجلس را ریاست می‌کرد، پس از حمله آقای مشوانی به دبیر مجلس و وزیر توسعه روستایی، این عضو مجلس را از جلسه اخراج کرد و زمانی که او دوباره به مجلس بازگشت، بار دیگر دستور اخراجش را صادر کرد.

آقای قدیر در پایان جلسه روز چهارشنبه تصمیم مجلس را اعلام کرد که براساس آن هیات رئیسه مجلس موضوع اخراج او برای ده روز را بررسی می‌کند. این موضوع در روز شنبه بررسی خواهد شد و علاوه برآن موضوع تعلیق وظیفه او نیز براساس پیشنهاد یک ثلث اعضای مجلس نیز بررسی خواهد شد.

رئیس مجلس و همچنین شماری از نمایندگان نسبت به وقوع رویداد امروز در جلسه اظهار تاسف و ناراحتی کردند و از آقای درانی معذرت خواستند.

پیش از این مجلس پیشین عضویت ملالی جویا نماینده پیشین ولایت فراه را در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ به دلیل "اهانت" به مجلس و اعضای آن به تعلیق درآورد که براساس آن او نتوانست به مجلس بازگردد.