شورای حراست و ثبات: متحدان بین‌المللی در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند

Image caption شورای حراست و ثبات افغانستان در اواخر سال میلادی گذشته ایجاد شد

شورای حراست و ثبات افغانستان از متحدان بین‌المللی افغانستان خواسته در مسایل ملی این کشور مداخله نکنند.

چهار روز پیش جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در سفرش به کابل گفت عمر حکومت وحدت ملی ۲ سال نه بلکه ۵ سال است.

امروز شورای حراست و ثبات افغانستان با برگزاری یک نشست خبری، به این سفر و اظهارات وزیر خارجه آمریکا واکنش نشان داد.

شورای حراست و ثبات افغانستان که از گروه های مخالف سیاسی حکومت افغانستان تشکیل شده، اظهارات آقای کری را مداخله در مسایل ملی افغانستان تلقی می‌کند و از همکاران بین‌المللی افغانستان با صراحت می‌خواهد که از اظهاراتی که استقلال افغانستان را زیر سوال می‌برد پرهیز کنند.

مسعود ترشتوال، مسئول رسانه‌های شورای حراست و ثبات در نشست خبری امروز گفت آنها در مورد عمر حکومت وحدت ملی، پس از دو سال اظهار نظر خواهند کرد.

اعضای این شورا، اکنون به عملی شدن مواد توافقنامه سیاسی که به اساس آن حکومت وحدت ملی ایجاد شده، تاکید دارند.

این شورا از رهبران حکومت افغانستان می‌خواهد با برگزاری انتخابات پارلمانی و انتخابات شوراهای ولسوالی، لویه جرگه تعدیل قانون اساسی را مطابق به توافقنامه تا شش ماه آینده برگزار کنند.

آقای ترشتوال تاکید دارد که پیش از برگزاری انتخابات نیز باید اصلاحات لازم در نهادهای برگزار کننده انتخابات به وجود بیاید.

اگرچه شورای حراست و ثبات افغانستان به گونه واضح در مورد عمر حکومت وحدت ملی اظهار نظر نکرد، اما عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی با تایید سخنان وزیر خارجه آمریکا، دو روز پیش مخالفان سیاسی حکومت را به بی‌خبری از متن توافقنامه سیاسی متهم کرد.

اخیرا مخالفان سیاسی حکومت وحدت ملی انتقاد می‌کردند که این حکومت نتوانسته به تعهداتش در توافقنامه سیاسی عمل کند.

همچنان شماری از نیروهای سیاسی افغانستان با استناد به ماده‌های توافقنامه سیاسی استدلال می‌کردند که عمر دولت وحدت ملی افغانستان بعد از پایان دو سال خاتمه می‌یابد و شماری از آنها خواستار برگزاری انتخابات زودرس بودند.

شورای حراست و ثبات افغانستان

اواخر سال میلادی گذشته شماری از رهبران جهادی افغانستان اعلام‌ کردند که برای ایجاد اصلاحات و جلوگیری از فروپاشی نظام کنونی افغانستان و به خاطر احساس مسئولیت درباره سرنوشت کشور 'شورای حراست و ثبات افغانستان' را ایجاد کردند.

اعضای شورا از کسانی هستند که در جریان جنگ علیه اشغال افغانستان به وسیله نیروهای شوروی سابق، فرماندهی نیروهای مخالف اشغال را در دست داشتند.

عبدرب الرسول سیاف، از رهبران جهادی، محمدیونس قانونی، معاون اول ریاست جمهوری در دوران حامد کرزی، عبدالهادی ارغندوال، وزیر سابق اقتصاد، بسم الله محمدی، وزیر سابق دفاع، عبدالروف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان، محمد اسماعیل خان، وزیر سابق انرژی و آب، عمر داوودزی، وزیر داخله پیشین و شماری دیگر از رهبران جهادی افغانستان از اعضای این شورا هستند.