شماری از مسئولین ولسوالی رستاق به دلیل کشته شدن نماینده شورای ولایتی برکنار شدند

Image caption طرفداران نماینده کشته شده شورای ولایتی در مقابل ساختمان ولایت تجمع اعتراضی کردند

دفتر مطبوعاتی والی تخار اعلام کرده که به دلیل کشته شدن عین الدین رستاقی، وکیل شورای ولایتی و همراهانش؛ ولسوال، فرمانده پلیس، مسئول امنیت و شهردار این ولسوالی برکنار و به دادستانی معرفی شده‌اند.

در نتیجه درگیری میان افراد یک عضو شورای ولایتی تخار و افراد مسلح وابسته به یک عضو پیشین مجلس افغانستان عصر دیروز در ولسوالی رستاق این ولایت، یک عضو شورای ولایتی و سه تن دیگر کشته شدند.

براساس خبرنامه دفتر مطبوعاتی والی تخار که در صفحه رسمی فیسبوک آن نشر شده، آمده که یک هیات با صلاحیت برای بررسی درگیری عصر دیروز ولسوالی رستاق وارد تخار شده‌است.

در این خبرنامه آمده که برای تامین امنیت، نیروهای امنیتی بیشتر به ولسوالی رستاق اعزام شده‌است.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی در تخار، امروز ده‌ها تن از ساکنان ولسوالی رستاق در اعتراض به کشته شدن آقای رستاقی جسد او را باخود به مقابل ساختمان مقام ولایت تخار آورده بودند.

تظاهرکنندگان مدعی بودند که عامل اصلی این رویداد پیرم قل ضیایی، عضو پیشین مجلس و از فرمانده حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان و افراد وابسته به او است.

آقای ضیایی دست داشتن افرادش را در کشتن این نماینده شورای ولایتی رد کرده و گفته که این قتل توسط یک گروه مسلح محلی انجام شده‌ است.

مقامات محلی نیز ادعا دارند که طرف درگیری، حاجی عین الدین از وابستگان آقای ضیایی است؛ آنان تاکید می‌کنند که این قتل به دلیل خصومت‌های گذشته میان آنان صورت گرفته‌است.

نورمحمد حکیمی، فرمانده پلیس تخار درباره این حادثه می‌گوید که بررسی این موضوع به وقت بیشتر نیاز دارد.

تظاهرات طرفداران وکیل کشته شده شورای ولایتی بعد از اعلام برکناری مقام های ارشد ولسوالی رستاق پایان یافت.

منابع محلی گفته که جنگ میان افراد وابسته به عین الدین رستاقی و حاجی عین الدین زمانی بر سر ساخت یک ساختمان تجارتی در شهر رستاق آغاز شد.

ولسوالی رستاق یکی از پرجمعیت ترین ولسوالی‌های تخار به شمار می‌رود که به گفته منابع محلی افراد مسلح غیرمسئول به طور گسترده در این ولسوالی فعالیت دارند.

ساکنان این ولسوالی در گذشته نیز بارها شاهد درگیری‌های مسلحانه میان افراد مسلح غیرمسئول بوده‌اند.

Image caption آقای رستاقی عصر دیروز کشته شد