حامد کرزی آمریکا را متهم به نقض حاکمیت ملی کشورش کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، آمریکا را متهم به نقض حاکمیت ملی کشورش کرد.

آقای کرزی که امروز (پنجشنبه ۲۶ حمل/فروردین) در نشست شماری از اعضای جامعه مدنی در کابل صحبت می‌کرد گفت: افغان‌ها قانون اساسی دارند، دولت دارند، این صلاحیت مردم افغانستان است که کی را انتخاب می‌کنند و کی را برکنار."

هفته گذشته جان کری، وزیر خارجه آمریکا در سفری به کابل اعلام کرد که عمر دولت وحدت ملی افغانستان پنج سال است.

حامد کرزی که یکی از منتقدین شدید عملکرد دولت آمریکا در افغانستان است می‌گوید که او موافقت‌نامه را خوانده است و در آن صریحا گفته شده که باید لویه‌جرگه قانون اساسی در جریان دو سال اول این حکومت فراخوانده شود.

اما آقای کری در اظهارات خود در کابل تاکید کرد که مدت کار دولت وحدت ملی ۵ سال است و در موافقت‌نامه گفته شده که در خلال دو سال تلاش خواهد شد تا لویه جرگه برگزار شود. به گفته او اما برگزاری لویه‌جرگه به معنی پایان کار دولت وحدت ملی نیست.

آقای کرزی همچنین آمریکا را متهم به تبلیغات 'دروغین' در مورد تقلب 'انسجام‌یافته' (سازمان‌یافته) در انتخابات سال ۲۰۱۴ کرد. او گفت که آمریکا می‌خواست بر 'ما سیستم مورد نظر خود را پیاده کند.'

آقای کرزی گفت که او قلبا طرفدار مردم‌سالاری است.

با بالاگرفتن جنجال‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴، شماری آقای کرزی را به سوء‌مدیریت در برگزاری انتخابات متهم کردند.

'آمریکا ما را آزاد ساخت خانه‌‌اش آباد'

آقای کرزی با اشاره به سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱، گفت اگر کمک آمریکا نمی‌بود افغانستان از اشغال پاکستان خارج نمی‌شد.

او گفت پاکستان، کشورش را به عنوان ایالت پنجم خودش قرار داده بود و حتی برای این ایالت بودجه تعیین کرده بود. او گفت:" آمریکا ما را آزاد ساخت، خانه‌‌اش آباد."

آقای کرزی همچنین بر موقف (موضع) همیشگی خود تاکید کرد که کلید صلح افغانستان در دست آمریکا و پاکستان است. او اصرار داشت که اگر آمریکا بخواهد پاکستان توانایی تحمیل جنگ را بر افغانستان نخواهد داشت.