جوان افغان برای مقابله با یک سنت ضد زن دست به تحصن زد

Image caption اعتراض او باعث شده که مورد عضب خانواده‌اش قرار گیرد

خان ولی عادل، یک جوان باشنده ولایت پکتیا در شرق افغانستان به دلیل به 'بد دادن' خواهرانش در شهر کابل تحصن اعتراضی بر پا کرده‌ است.

او این تحصن را در اعتراض به تصمیم خانواده‌اش برای 'بد دادن' خواهرانش راه انداخته و از خانواده‌اش می‌خواهد که به فرهنگ "به بد دادن و به بد گرفتن" دختران خاتمه دهد.

'به بد دادن'، سنتی در روستاها در میان اقوامی از افغانستان است که معمولاً توسط شورا، جرگه و نشست موی سفیدان محل یا روستا تطبیق می‌شود.

به بد دادن زمانی بوقع می‌پیوندد که یک مرد، مردی دیگری را به قتل رسانده باشد یا کدام جرم بزرگ را درحق کسی انجام داده باشد و خانواده مجرم برای جلوگیری از قتل‌های دیگر و انتقام‌گیری، دختران خود را به عقد نکاح یکی از اعضای خانواده مقتول یا متضرر در بیاورد.

صدای این جوان افغان در اعتراض به این سنت در زادگاهش در ولایت شرقی پکتیا شنیده نشده و اکنون او به کابل آمده تا اعتراضش را در افغانستان سراسری کند.

نور محمد خان، پدر این جوان افغان، با اعتراض به این حرکت فرزندش می‌گوید که طرف مقابل آنها حاضر به صلح نیست و فرزندش که دست به تحصن زده نیز از وضعیت روحی طبیعی برخوردار نیست.

خان ولی عادل، مدعی است که خانواده‌اش بر سر جنجال‌های خانوادگی دو خواهرش را قبلا به بد داده‌ است.

به گفته او اکنون که دو پسر از خانواده‌اش در جنجال‌های منطقه‌ای کشته شده‌اند، خانواده‌اش می‌خواهند که از بستگان قاتلین ده دختر به بد بگیرند.

این جوان ۲۳ ساله ساکن ولایت پکتیا، برای رساندن صدای اعتراضش اکنون به منطقه دارالامان کابل در نزدیکی ساختمان مجلس افغانستان آمده و دست به تحصن زده‌ است.

شماری از اعضاء نهادهای مدنی نیز امروز به حمایت از این جوان افغان در کنار او تجمع کردند.

آقای عادل خواست‌های مشخص از دولت دارد و امروز در یک نشست خبری گفت که در جامعه افغانستان معیار برتری، فقط مرد بودن است.

Image caption این جوان برای رساندن صدایش به گوش مردم افغانستان در کابل دست به تحصن زده است

او افزود اگر یک مرد مرتکب جرایم و خلاف‌ورزی شود، در جامعه افغانستان هنوز هم به مراتب بهتر و پاک تر از یک زن نیکوکار پنداشته می‌شود.

به گفته او دولت و ساختار اجتماعی در افغانستان اکنون زنان این کشور را از حقوق اسلامی و انسانی‌شان محروم کرده است.

او می‌گوید:"اکنون ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که هزینه قتلی را که پدر، کاکا (عمو) و برادر مرتکب می‌شود، دختران می پردازند."

به گفته او "دختر به این افراد نگفته بود که تو برو و نفر را بکش، بعد مرا به جایش به بد بده و این در هیچ جای جایز نیست."

او از خانواده‌اش خواست که با قاتلین برادرش به جای انتقام‌گیری صلح کند و مشکل خور را با آنها از راه‌‎های قانونی حل کند.

او افزود:"از خانواده‌ام می‌خواهم که از گرفتن و دادن دختران به عنوان بد، خودداری کنند و خواهرانم را بفروش نرسانند."

از شورای علما و وزارت حج و اوقاف افغانستان نیز خواست که بعد از این هیج عالم دینی عقد دختری را که به بد داده می‌شود، نخواند.

خواست او از شورا‌های ولایتی افغانستان نیز این بود که با همکاری علما و بزرگان قوم از تمام مردم افغانستان بخواهد که کسی حق بد دادن دختران را نداشته باشد.

او از دولت افغانستان نیز خواست که از عرف و عنعنات (سنت‌های) ناپسند حمایت نکند.