فصل هویت؛ از 'افغانی' و 'ایرانی‌گک' تا 'بریتیش'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

از همان روزهای اولی که مثل خیلی مهاجران دیگر افغان در یکی از محله‌های فقیرنشین حاشیه شهر مشهد ساکن شدیم، فهمیدم که برای بیرون کشیدن گلیم خودم از آب، نباید "بیگانه" به نظر برسم.

در فهم این نکته پسربچه‌ای هشت نه ساله که مثل من رفته بود از نانوایی نان بخرد، به من کمک کرد.

من پولم را به دست نانوا داده بودم اما او فراموش کرده بود، نانم را بدهد، من هم هی داد می زدم: "کاکا مه پیسه مه دادم، نانمه بته."

بعد از اینکه با هزار مصیبت نان را گرفتم و از نانوایی دور شدم، آن پسر خودش را به من رساند و گفت دفعه بعد که آمدی نان بخری بگو: "آقا من پولمو دادم، نونمو بده."

نفهمیدم که ایرانی بود یا افغان، حتی اسمش را هم نپرسیدم، این را گفت و رفت.

تیرماه ۱۳۶۴ بود و من که هنوز پسربچه ای ۹ ساله بودم، به همراه خانواده از جنگی که روز به روز بر ویرانگری‌اش افزوده می شد، به ایران گریخته بودیم.

در مسیر تربت جام تا مشهد، زن‌ها چادر سیاه پوشیدند تا ایرانی به نظر برسند و من و برادرم هم قرار شد پیراهن و شلوار بپوشیم.

چون لهجه داشتیم، به ما توصیه شده بود که تا حد امکان حرف نزنیم و بگذاریم راننده همه چیز را رفع و رجوع کند و اگر نشد که حرف نزنیم، بگوییم اهل تربت جام هستیم و برای زیارت می رویم مشهد.

Image caption مثل بیشتر مهاجران افغان، ما هم در یکی از محلات فقیرنشین حاشیه مشهد ساکن شدیم

البته این مسیر دوساعته که به‌خاطر احتیاط راننده بیشتر طول کشید، ماجراهای خنده‌داری هم داشت که از دلهره و نگرانی بزرگترها برای لحظاتی کم می‌کرد.

خوب یادم هست که قبل از حرکت، میزبان ما که پیرمرد محترمی بود، نیم ساعت با سوزن و سنجاق قفلی تلاش می‌کرد کمر و پاچه شلوارهای پسرش را که کم از کم ده سال از من و برادرم بزرگتر بود، به تن ما برابر کند و این سبب شده بود که بزرگترها کمی بخندند.

سعی کردم خودی شوم

Image caption با معلم و همکلاسی‌هایم در اولین سال ورود به مدرسه در مشهد

برای ساختن یک هویت خودی و غیربیگانه، چیزهایی بود که دست خودم بود و کم کم آنها را فراگرفتم، مثل آشناتر شدن با فرهنگ و تاریخ و سبک زندگی، نزدیکتر شدن به لهجه رایج، بزرگتر کردن حلقه ارتباط و دوستی و نهایتا شرکت در کارهای گروهی و نهادی.

اینها خیلی خوب جواب داد و من بخصوص بعد از سال‌های آخر دبیرستان و بعد دانشگاه، توانستم هویتی شبیه دیگر دوستان و اطرافیانم برای خود بسازم.

اما چیزهایی هم بود که در مورد آنها هیچ کاری از من برنمی آمد، مثل قوانین سخت دولتی در برابر مهاجران. من و برادرم، دانش آموزان درس‌خوانی بودیم و در هر مدرسه‌ای که درس می خواندیم، مسئولان و معلم ها توجه زیادی به ما داشتند و اگر کاری از دست‌شان بر می آمد، دریغ نمی کردند.

با این همه، دفعات زیادی را به یاد دارم که یا بخشنامه وزارت آموزش و پرورش ثبت نام افغان‌ها در مدارس را ممنوع کرده بود و تا آمدن بخشنامه جدید ما مجبور می‎شدیم در خانه بمانیم یا فرصت‌های دیگری از ما گرفته می‌شد. کلاس پنجم ابتدایی خوب یادم هست که مدیر مدرسه/مکتب با هیجان زیادی گفت که نامم را برای امتحان تیزهوشان فرستاده و مطمئن است که با نمره بالایی قبول می‌شوم.

روزی هم که با ناراحتی به من گفت که به خاطر افغان بودن نامم را از فهرست امتحان دهندگان خط زده‌اند، به یاد دارم. به همین منوال مسابقات علمی، قرآن، کتابخوانی و ...

بازگشت به هویت گمشده

Image caption قریه شهیدان، بامیان

در نهایت همین قوانین دست و پا گیر، سبب شد دست و پایم را از ایران جمع کنم.

برای من که از دانشگاه صنعتی اصفهان، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایران فارغ‌التحصیل شده بودم اما به سبب نداشتن اجازه کار قانونی در ایران، نتوانسته بودم در رشته تخصصی‌ام کار کنم، فروشندگی در فروشگاه لباس یا تبدیل فیلم از نوار ویدئویی به سی دی برای گروهی که در عروسی‌ها هم می خواندند، هم می رقصیدند و هم فیلمبرداری می کردند، راضی کننده نبود.

این شد که صبح زود در یک روز زمستانی به اردوگاهی در حومه شهر مشهد رفتم و بعد از سه چهار ساعت انتظار، داوطلبانه به افغانستان برگشتم.

اما ورود به کابلی که حتی یک نفر را هم آنجا نمی‌شناختم و هویت کابلی-هراتی خود را هم نزدیک به بیست سال پیش در ایران بوسیده و کنار گذاشته بودم، تازه آغاز ماجرای دیگری بود.

آنجا دوباره باز همان داستان لهجه و واژه‌ها و آشنا نبودن با فرهنگ و سبک زندگی، از نو آغاز شد، با این تفاوت که شناسنامه افغانستان را داشتم و اگر راه و رسمش را بلد می‌بودم، کسی نمی توانست با اتکا به قانون (و نه با قانون‌شکنی) حقی از من ضایع کند. همان اوایل ورودم به کابل یک نفر به من گفت که جان برادر، افغانستان کشوری است که اگر کسی به تو سلام کرد، باید با سیلی بزنی بیخ گوشش، چرا که اگر گفتی علیک السلام، او بیخ گوشت خواهد زد.

البته این توصیه درست و دقیقی نبود و حالا خوشحالم که هیچ وقت به آن عمل نکردم، چون از همان روزهای اول، دوستان و آشنایانی پیدا کردم و همان‌ها بودند که به من کمک کردند تا وقتی که راه و چاه را می‌آموزم و فکری به حال لهجه و ناآشنایی‌ام با فرهنگ و سبک زندگی در افغانستان می‌کنم، دوام بیاورم.

Image caption با شماری از نامزدان نخستین دوره انتخابات پارلمان افغانستان، هلسینکی، فنلاند

با کمک همین دوستان به ولایت‌های مختلف سفر کردم و از نزدیک با مردم و فرهنگ این ولایت‌ها آشنا شدم، خودم را با تاریخ و سیاست افغانستان بیشتر آشنا کردم و با کمک همین دوستان به نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی راه پیدا کردم، هفته نامه و روزنامه چاپ کردم و توانستم در رسانه‌های معتبر افغانستان کار کنم.

البته تا آنجا رسیدن خیلی هم ساده نبود و مشکلات و ناملایماتی هم به همراه داشت که گاهی شدیدا آزاردهنده بود. با این حال بعد از شش هفت سال زندگی در افغانستان توانسته بودم، هویت نصفه و نیمه‌ای برای خودم دست و پا کنم و اگر کار همسرم در لندن بهانه نمی‌شد، شاید هیچ وقت افغانستان و آن هویت را ترک نمی‌کردم.

حالا هشت سال است که در لندن زندگی می کنیم و دو دختر داریم که همینجا به دنیا آمده اند و دارند بزرگ می شوند. در ایران خودم را یک "افغانی" بیگانه می‌دیدم که باید تلاش می‌کرد خودی شود.

در افغانستان خودم را یک افغان ایرانی‌شده یا به تعبیر بعضی ها "ایرانی‌گک" می‌دیدم که باید تلاش می‌کرد دوباره افغان شود.

اما اینجا که هستم خودم را یک "افغانی ایرانی‌گک" می‌بینم که گاهی ارتباط برقرار کردن با دنیای دخترهای خودم، برایم مشکل می‌شود و در آستانه چهل سالگی، اگر انگیزه‌ای هم باشد، دیگر انرژی‌اش نیست، که بخواهم "بریتیش" (بریتانیایی) بشوم.

تنها دلخوشی‌ام این است که در این مملکت هیچ‌کسی نمی‌تواند با استناد به هیچ قانونی، هویتم را بهانه کند و حقی را از من و خانواده‌ام سلب کند.

Image caption پیاده‌روی در جاده چالوس با دوستان و هم‌دانشگاهی‌های ایرانی