انفجار کابل: ۲۸ کشته و ۳۲۷ زخمی؛ درگیری پایان یافت

حق نشر عکس AP

بصیر مجاهد سخنگوی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفته که شمار کشته شدگان انفجار امروز به ۲۸ نفر رسیده و ۱۸۲ زخمی در بیمارستان‌ها هنوز تحت درمان هستند.

آقای مجاهد گفت که شمار زخمیان بیشتر بود اما برخی از آنها پس از درمان مرخص شدند و آن‌هایی که نیاز به مواظبت بیشتر داشتند، در بیمارستان‌ها ماندند.

پیشتر اسماعیل کاووسی سخنگوی وزارت صحت/بهداشت افغانستان در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی شمار زخمیان را ۳۲۷ نفر اعلام کرد.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله/کشور به بی‌بی‌سی گفته که در این رویداد ابتدا یکی از دو مهاجم انتحاری موتر/خودرو حاوی صدها کیلوگرم مواد منفجره را در داخل یک سرای (پارکینک) شخصی، که در عقب ساختمان واحد محافظت رجال برجسته مربوط اداره امنیت ملی موقعیت دارد، منفجر کرد.

به گفته او، این انفجار باعث تخریب بخشی از دیوار این ساختمان شد و زمینه ورود مهاجم دومی به درون این ساختمان را فراهم کرد، اما فرد هم پس از درگیری با نیروهای امنیتی از پا درآمد.

سید انور رحمتی مشاور امور سیاسی و روابط بین الملل سرور دانش معاون رئیس جمهوری گفته که عباس دانش برادرزاده آقای دانش هم در میان کشته شدگان این انفجار بوده است.

آقای رحمتی افزود که عباس دانش کارمند بخش واحد محافظت رجال برجسته اداره امنیت ملی و در حال آموزش در یک کلاس درسی بود که کشته شد.

سخنگوی پلیس کابل گفت که انفجار در یک ایستگاه پرازدحام در کنار این شعبه اداره امنیت ملی روی داده است. به گفته او، بیشتر قربانیان این انفجار غیرنظامیان هستند.

گروه طالبان مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزارت صحت گفته که آمار زخمیان در حال افزایش است

شدت انفجار

شدت این انفجار به حدی بود که صدای آن در مرکز شهر کابل و بخش‌هایی از شرق و شمال پایتخت شنیده شده است.

محل انفجار با کاخ ریاست جمهوری و وزارت دفاع و چند مرکز مهم دولتی فاصله چندانی ندارد.

یک کارمند کاخ ریاست جمهوری در صفحه فیسبوک خود نوشته: "انفجار امروز به حدی قوی بود که قبل از انفجار زمین لرزید و همزمان با صدای انفجار شیشه‌ها ریخت، همه جاه را دود و خاک پوشاند. چشمان و گلوی همه همکاران را سوزش گرفته است."

حق نشر عکس EPA
Image caption تخریب دیوار ساختمان واحد محافظت رجال برجسته زمینه ورود مهاجم به درون این ساختمان را فراهم کرد

واکنش‌ها

این انفجار محکومیت گسترده‌ای را به دنبال داشته است. محمداشرف غنی رئیس جمهوری این حمله را محکوم کرده و دفتر او در اعلامیه ای نوشته است: "حمله تروریستی امروز در نزدیک پل محمود خان کابل نشانه واضحی از شکست دشمن در جنگ رو در رو با نیروهای امنیتی کشور می‌باشد."

عبدالله عبدالله رئیس اجرائی پس از این انفجار به محل رویداد رفت. او و شماری دیگر از مقامهای ارشد دولتی نیز با انتشار اعلامیه های جداگانه این حمله را محکوم کرده‌اند.

سفارت آمریکا در افغانستان هم ضمن محکوم کردن این حمله، آن را "اقدامی خشونت آمیز و بی معنی" خوانده است.

دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان ـ یوناما ـ گفته که طالبان با بمبگذاری در یک محل به شدت پرازدحام نشان دادند که به زندگی غیرنظامیان اهمیتی قایل نیستند.

حق نشر عکس AP
Image caption عبدالله عبدالله رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی از محل انفجار دیدن کرد
حق نشر عکس EPA
حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای امنیتی در محل انفجار مستقر شده و رفت و آمد را متوقف کرده اند