مسئولین حوزه اول پلیس کابل تعلیق و از آنان بازجویی خواهد شد

حق نشر عکس MoI
Image caption وزارت داخله گفته که درباره حادثه روز سه شنبه از این مسئولین پلیس تحقیق می‌کند

وزارت داخله (کشور) افغانستان اعلام کرده که مسئولین حوزه امنیتی اول شهر کابل را در ارتباط به حمله انتحاری روز سه‌شنبه گذشته به تعلیق در آورده و به پلیس هدایت داده که از این مسئولین تحقیق کند.

در خبرنامه وزارت امور داخله که امروز پنجشنبه، دوم ثور (اردیبهشت) به رسانه‌ها ارسال شده، آمده که تاج محمد جاهد، وزیر داخله دستور داده که وظایف فرمانده حوزه اول پلیس کابل، مدیر مبارزه با جرایم جنایی، مدیر مبارزه با تروریسم، امر کنترل منطقه‌ای و فرمانده واحد منطقه‌ای به حالت تعلیق در آید.

او به نیروهای پلیس دستور داده که از این افراد درباره حادثه روز سه شنبه تحقیق کنند.

در حمله روز سه شنبه کابل ۶۴ نفر کشته و ۳۴۷ نفر نیز زخمی شدند. این حمله یکی از خونین‎‌ترین حملات گروه طالبان بود.

طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفته است. دیروز محمد عمر عزیزی، رئیس اداره امنیت ملی کابل اعلام کرده که تحقیقات ابتدایی نشان داده که شبکه حقانی در این حمله دست دارد.

دولت افغانستان هیئتی را به رهبری اداره امنیت ملی مامور تحقیق در این زمینه کرده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان حمله گروه طالبان را محکوم کرد و خطاب به این گروه گفت: "ما تا حال اراده کشتن شما را نداشتیم، شما ما را مجبور ساختید."

در ساعات اول روز سه شنبه ۳۱ حمل (فروردین) دو مهاجم انتحاری ساختمان واحد محافظت رجال برجسته مربوط اداره امنیت ملی افغانستان را هدف قرار دادند.

وزارت داخله افغانستان قبلا اعلام کرده بود که یک خودرو باری در یک پارکنیک خودروها در نزدیکی ساختمان ریاست رجال برجسته امنیت ملی منفجر و دو حمله کننده وارد ساختمان شدند که توسط نیروهای پلیس ویژه کشته شدند.

ولی رسانه‌های داخلی افغانستان گزارش داده که بعد از انفجار این خودرو باری، سه حمله کننده با اونیفورم کارمندان ریاست رجال برجسته امنیت ملی، وارد این ساختمان شده و دو نفر آنان کشته و یک نفر بعد از کشتن حدود ۱۰ نفر از کارمندان این ریاست، با تبدیل لباس موفق به فرار از محل شده‌است.

وزارت داخله افغانستان قبلا اعلام کرده بود که فرماندهان پلیس حوزه‌های شهر کابل و فرماندهان پلیس ولایت‌ها و ولسوالی‌هایی که در محل ماموریت آنها جرایم سازمان‌یافته اتفاق می‌افتد، در صورت اثبات سهل‌انگاری و غفلت از وظیفه، مورد پی‌گرد قرار خواهند گرفت.

چندی قبل نیز وزارت داخله افغانستان به دلیل انفجار در حوزه ۱۱ پلیس شهر کابل و فرود راکت در نزدیکی شورای ملی افغانستان؛ وظایف فرماندهان پلیس حوزه ۱۳ و ۱۱ را تعلیق کرده بود.

حق نشر عکس EPA
Image caption انفجار در این محل راه را برای ورود حمله کنندگان باز کرد