چین خواستار همکاری نظامی و امنیتی با افغانستان است

حق نشر عکس ONSC
Image caption محمد حنیف اتمر، تصویر از آرشیو

مقامات چینی خواستار افزایش همکاری نظامی و امنیتی با افغانستان شده‌اند.

هیاتی از مقامات دولتی افغانستان به ریاست محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری این کشور، با مقامات چین در پکن دیدار و در مورد گسترش روابط دوجانبه با آنان گفتگو کرده‌اند.

در حال حاضر، چین از تلاش ایالات متحده و پاکستان برای پیشبرد مذاکرات صلح بین گروه طالبان و دولت افغانستان حمایت می‌کند هر چند طی چند ماه گذشته، طالبان از شرکت در این مذاکرات خودداری ورزیده است.

همچنین گزارش‌های حاکی از حضور گروه‌های اسلامگرا دیگر در افغانستان، از جمله گروه موسوم به دولت اسلامی - داعش - باعث نگرانی چین در مورد گسترش اسلامگرایی در منطقه و نفوذ این گروه‌ها در میان اقلیت مسلمانان ایغور این کشور شده است.

در سال‌های اخیر، چین شاهد فعالیت خشونت آمیز گروه‌های جدایی‌طلب در استان مسلمان‌‌نشین سین‌‌کیانگ بوده است.

با توجه به سردی روابط افغانستان و پاکستان و تلاش دولت هند برای تقویت روابط با افغانستان، به نظر می‌رسد چین، که به طور سنتی پاکستان را دوست و هند را رقیب منطقه‌ای خود می داند، در صدد افزایش حضور خود در افغانستان برآمده است.

به گزارش وزارت دفاع چین، فنگ فنگوهی، عضو کمیسیون مرکزی ارتش چین در ملاقات با هیات دولتی افغانستان گفت که دولت او مایل به گسترش روابط در زمینه "اطلاعات ضد تروریسم، انجام تمرین‌های نظامی مشترک، آموزش پرسنل نظامی و سایر همکاری‌های عملی است."

وی گفت که چین از ایجاد یک سازوکار منطقه‌ای برای مبارزه با تروریسم و "حفاظت جمعی از صلح، ثبات و توسعه منطقه" حمایت می‌کند. به گزارش وزارت دفاع چین، آقای اتمر نیز گفت که افغانستان از همکاری ضد تروریستی با چین استقبال می‌کند.

مشاور امنیتی رئیس جمهوری افغانستان همچنین با منگ جیانژو، رئیس سازمان امنیت داخلی جمهوری خلق چین هم ملاقات و درباره همکاری دوجانبه در مبارزه با تروریسم با او گفتگو کرد.

سال گذشته، معاون رئیس جمهوری چین از کابل دیدن کرد و در جریان این دیدار، توافقنامه‌هایی بین دو طرف امضا شد.