روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه پنجم ثور

حق نشر عکس epa
Image caption تصویر از محل حمله انتحاری هفته گذشته در کابل

ادامه واکنش‌ها به حمله انتحاری خونین هفته گذشته در شهر کابل، اعلام جنگ حکومت با مخالفان مسلح و موضع جامعه جهانی در برابر مخالفان مسلح در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های پنجم ثور/اردیبهشت کابل است.

ادامه واکنش‌ها به حمله انتحاری کابل

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که حمله سه‌شنبه هفته گذشته نشان داد که "نظامیان پاکستانی دست از حمایت مخالفان مسلح در افغانستان بر نمی‌دارند."

آرمان ملی نوشته "منافقت حکومت پاکستان و اصرار طالبان به ادامه جنگ سبب شد تا رهبران حکومت وحدت ملی درتعامل شان با آنها ظاهرا تجدید نظر کنند و به عوض فراخوان مذاکره و صلح، به نابود سازی طالبان تاکید بورزند."

همچنان نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی به این باور است که حکومت باید "قطع رابطه دیپلوماتیک با پاکستان" را بررسی کند و در دستور کارش قرار دهد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که رویدادهای امنیتی اخیر نشان می‌دهند که وضعیت امنیتی به مانند سال‌های گذشته چندان مطلوب نیست.

ماندگار نوشته اما مردم انتظار دارند که دولت در شرایط کنونی، راه جنگ را به هدف فشار وارد کردن بر طالبان انتخاب کند.

ماندگار افزوده که "در کنار سرکوب طالبان در جبهه‌های جنگ، باید طالبان نقاب‌پوش داخل نظام نیز ریشه‌کن شوند."

روزنامه جامعه باز نیز می‌نویسد که چرخش آنی موضع سیاسی حکومت دست‌کم در سطح واکنش مطبوعاتی در برابر پاکستان حیرت‌انگیز است.

جامعه باز نوشته که اگر حکومت به این گفته‌اش که رابطه‌اش را با پاکستان تغییر خواهد داد‌ صادق باشد، می‌توان پرسید که این تغییر در چه سطحی رخ خواهد داد؟

جامعه باز افزوده که تمام این‌ها بستگی به تصمیمی دارد که غنی باید در روز‌های آینده اعلام کند.

موضع جامعه جهانی در مورد جنگ افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که در نشست مشترک باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا و دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، موضوع افغانستان اصلا مطرح نشد.

۸‌صبح نوشته در شرایطی که ناتو در افغانستان حضور مستشاری دارد و نیروهای امنیتی افغانستان مورد حمایت راهبردی ناتو‌ هستند، لازم بود که موضوع افغانستان هم در نشست آنان مطرح می‌شد.

۸‌صبح افزوده این نشان می‌دهد که افغانستان برای دنیا در حال حاضر اولویت ندارد و این خبر خوشی نیست.

۸‌صبح می‌نویسد که البته سفارت‌خانه‌های کشورهای عضو ناتو در کابل و فرماندهان نیروهای ماموریت قاطع در این روزها بر ضرورت حمایت از افغانستان تاکید کرده‌اند، اما این به تنهایی کافی نیست. باید رهبران کشورهای عضو ناتو از جمله رهبران آمریکا و بریتانیا که بار بزرگ کمک به افغانستان را به دوش می‌کشند، به طالبان و حامیانشان پیام روشن و واضح بفرستند.

۸‌صبح تاکید کرده که محتوای پیام باید این باشد که دوام جنگ به سود طالبان نیست و کشورهای عضو ناتو با قاطعیت تمام در کنار مردم و دولت افغانستان قرار دارند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که آمریکا از فعالیت شبکه حقانی و دیگر گروه‌های هراس‌افکن در خاک پاکستان اظهار نگرانی کرده و از پاکستان خواسته است تا علیه شبکه‌ حقانی و دیگر گروه‌های شورشی اقدام کند.

اطلاعات روز نوشته که "با گذشت سال‌ها، پاکستان با وجود دریافت کمک‌های زیادی از آمریکا به‌خاطر مبارزه با تروریسم نه‌تنها تعهدات خود را در این خصوص عملی نکرد و با تروریسم مبارزه نکرد و دست از حمایت طالبان بر نداشت بلکه به‌صورت واضح رهبران و خانواده‌های گروه‌های های تروریستی را در خاک خود پناه داد."

اطلاعات روز افزوده که اظهار نظر آمریکا در مورد فعالیت شبکه حقانی در پاکستان پس از حمله مرگبار این گروه در کابل که در نتیجه آن ۶۴ تن کشته و ۳۴۷ تن زخمی شدند صورت می‌گیرد.

اطلاعات روز می‌نویسد که اظهار نگرانی آمریکا از چگونگی فعالیت شبکه‌ حقانی در پاکستان با توجه به فاجعه‌ای که در کابل رقم خورد بیش از آن‌که واقعی به‌نظر برسد، اهمیت رسانه‌ای دارد و صرفا برای فروش در بازار سیاست کابل عرضه شده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، "آمریکا بهترین فرصت و زمان را برای تحت فشار قرار دادن پاکستان و سرکوب طالبان و شبکه‌ حقانی از دست داد یا نخواست به میل و توقع مردم افغانستان این گروه‌های تروریستی را تضعیف کند."